19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

GLOSA: Omeletu i celá vejce

Občas by bylo zajímavé zjistit podíl lidí, kteří se vyznají v právu, na množství diskutérů, kteří se k právní věci rázně vyjadřují. Čerstvou ukázkou je téma, které nastolil polský ústavní soud, když zpochybnil nadřazenost unijního práva nad polským.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Petr 12.10.2021 10:19

Jinak, právní stát byla i Třetí říše. Na všechno měli zákony, třeba ty Norimberské...

V. Petr 12.10.2021 10:17

Článek je nesmysl.

Polsko může mít klidně s EU dohodu o volném obchodu a nemusí přitom v unii vůbec být.

Že se EU bude cukat je jiná věc.

I. Schlägel 12.10.2021 9:58

V EU máme jenom tu omeletu. Bez chutě, zápachu. Ale jako bonus máme po jejím požití pravidelný řídký případ s hustým běháním. Takový "Quickly Deal".

P. Čech 12.10.2021 9:43

S komunistickými soudci to v Polsku vůbec nesouvisí, pane Petráčku. Souvislost je třeba hledat někde jinde. V hrdosti Poláků na svůj systém. Ono totiž, podle mne, žádné unijní právo nemá existovat. Ve společenstvní evropských států mají být obecně uznávána práva jednotlivých zemí s tím, že tato mají být postupně sbližována. Rozhodně však ne způsobem vytváření nějakých evropských zákonů, zákonů EU. Takový způsob totiž vychází z Lisabonské smlouvy, která jednotlivé státy zbavuje jejich suverenity a podřizuje je vůli Německa a Francie s pomocí tu Itálie, tu Španělska. A to nechce téměř žádný občan jednotlivých států.

V. Mokrý 12.10.2021 9:49

R^

!!

P. Adámek 12.10.2021 9:37

Já jsem měl dojem, že stát je povinen převzít legislativu EU, pokud není v rozporu s ústavou daného státu. Ale možná, že to už od Lisabonu neplatí, nevím.

Z. Lapil 12.10.2021 12:38

Je to samozřejmě daleko složitější. "Vláda EU" - snad Evropská komise, ale čert se v tom ptydepe vyznej - vydává nařízení, což je "zákon" platný natvrdo a rovnou. Ale taky vydává směrnice, což je příkaz, jaký zákon každý jednotlivý parlament členské "sám rád musí přijmout".

P. Lenc 12.10.2021 9:31

Další Mařákovina...

Z. Lapil 12.10.2021 12:43

Jste vedle jak ta jedle, ale počítám, že už to asi víte ;-)

J. Flekal 12.10.2021 9:30

Moc hezká diskuze, osvěžující. Jen by se měl v EU nastavit výkladový slovník. Npř. co je to demokracie, zákon, právní stát ( zda je to stále ještě vláda zákona), státní suverenita ........

P. Čech 12.10.2021 9:47

Pojem "demokracie" v EU, ale i ve většině států znamená vládu politických stran nad občany zemí. S obecným významem tohoto pojmu to nemá nic společného. Demokracie je totiž vládou občanů. Rozhodně nikoliv vládou politických stran nad občany. Pokud toto základní lidé nepochopí a nebudou vyžadovat, budou se neustále plácat někde mezi socialismem a anarchií.

M. Pivoda 12.10.2021 9:27

Omeletu i celá vejce?

Wikipedia: You can't have your cake and eat it (too) is a popular English idiomatic proverb or figure of speech. The proverb literally means "you cannot simultaneously retain your cake and eat it". Once the cake is eaten, it is gone. It can be used to say that one cannot have two incompatible things, or that one should not try to have more than is reasonable. The proverb's meaning is similar to the phrases "you can't have it both ways" and "you can't have the best of both worlds."

P. Čech 12.10.2021 9:49

Zdá se, že jste si nevšiml, že diskutujete v ČR, kde je úředním jazykem jazyk český.

M. Hoblík 12.10.2021 9:25

Kdo z vás věděl, že bude EU nadřazena našim zákonům, když dával svůj hlas v referendu? Takovou prasárnu by v RVHP nikdo nedovolil! Aby v cizím městě, v cizím státě, rozhodnutím nevoleného komisaře vyšlo nařízení o tom, jak moc má být zahnutý banán v Hodoníně!

P. Čech 12.10.2021 9:54

Věděl to přinejmenším 3.11.2009 při svém vlastizrádném podpisu Lisabonské smlouvy tehdejší prezident ČR Václav Klaus. Bez jeho podpisu by tato smlouva nemohla existovat. A kecy o tom, že byl někým donucen neberu. Byl to prezident a měl oporu v ústavě. Zbabělý prezident, jakých jsme měli s výjimkou TGM všechny.

V. Petr 12.10.2021 10:29

Když si český národ navolil do parlamentu eurohujerské idioty, nemůžete chtít po Klausovi aby to celé zachraňoval. A při letošních volbách se situace opakovala.

P. Čech 12.10.2021 13:36

Pane \Petře, mezinárodní smlouvy podle ústavy podepisuje prezident republiky a ne nějací eurohujeři. A letošní volby s tím nemají nic společného.

I. Lyčka 12.10.2021 10:47

Když Klausovi hrozilo, že ho jurodiví spoluobčané zavřou do blázince. Tak si možná řekl, že kdo chce kam....

Ś. Svobodová 12.10.2021 11:15

Tenkrát se snažil přesvědčit širokou veřejnost, aby se smlouva nepodepisovala. A také byl označován za vlastizrádce. Ale těch co Lisabon chtěli. Jediné co by mohl udělat aby si udržel tvář by byla abdikace. Tím by ale smlouva neprestala existovat a podepsal by jí nástupce. Klaus by skončil v propadlišti dějin, dnes byste si na něj vůbec nevzpoměl a nadával byste jeho nástupci.

Z. Lapil 12.10.2021 12:41

Já to věděl. Proto jsem hlasoval proti vstupu.

Až se mi chce říct, že tehdy se to ještě smělo, ale to bych asi opravdu přeháněl, tak zle zatím není.

F. Navrátil 12.10.2021 8:29

Autor matlá a patlá spolu nesouvisející záležitosti. Vyčítá Polákům, že nechtějí uznat podřízenost vlastních zákonů těm unijním, ale zároveň chtějí využívat volný pohyb lidí, zboží, kapitálu a služeb, tedy svobody stanovené unijními zákony. Ale to jsou unijní zákony, na kterých panovala shoda! Tedy byly potvrzeny národním právem. Kdyby unijní zákony vůbec neexistovaly, pak by volný pohyb lidí, zboží, kapitálu a služeb šlo bez problémů vyjednat mezistátními smlouvami.

J. Nevrkla 12.10.2021 8:21

Tak já se dočetl, že nadřazenost národního práva nad unijním byla deklarována v deseti zemích EU, naposledy v Německu. Co si to teď k Polsku dovoluji? Mají to marné, EU dopadne jako Sovětský svaz, státy se v krizi budou muset o sebe postarat, jak budou umět. Lejnove svůj osud nesvěří.

M. Hoblík 12.10.2021 9:27

EU nikdy nemůže dopadnout jako SSSR, protože nikdy nedosáhne jeho kvalit!

R. Langer 12.10.2021 14:35

Nestrašte, soudruzi, má to být ještě horší? 8-o

J. Zahajsky 12.10.2021 8:00

Proč nikoho nerozčiluje nadřazenost německého práva nad unijním?

A. Kubeš 12.10.2021 8:20

Jak jsem již níže napsal, protože "Co je dovoleno Jovovi (bohovi), není dovoleno volovi." Pro unii jsou bozi Německo, Francie, Benelux. Východ jsou volové a ti ostatní něco mezi.

P. Skřivan 12.10.2021 7:37

Popravdě tento článek zjednodušený na kost vyjadřuje několik názorů. Argumentační souboj eurohujer vs euroskeptik. Hujer tvrdí "podepsal jsi" tak si nemůžeš vybírat co budeš dodržovat a co ne. Skeptik odpoví že nebude dodržovat něco co ho může ekonomicky zničit (greendeal). Hujer tvrdí dotace to jo co to máte ruku nataženou ale dodržovat dohodu to už nikdo nechce. Skeptik tvrdí dotace je zlo co deformuje tržní ekonomiku. Dotace je přerozdělení většinou od schopných těm méně schopným se značným odklonem částky na doručení/provoz/kontrolu dotace.

O. Kaucký 12.10.2021 11:10

V EU už tržní ekonomika umírá, takže skoro už nebude, co deformovat, zato příkazů, co vyrábět, přibývá.;-(

F. De Winter 12.10.2021 7:34

Polský Ústavní soud uvedl, že členství země v Evropské unii a to, že Varšava při vstupu podepsala smlouvy o jejím fungovaní, neznamená, že země unijním soudům předala nejvyšší právní pravomoci ani to, že Polsko unii předává svou suverenitu.

Čtenář glos J. K. mi k této problematice napsal:

V této věci bych rád obrátil Vaši pozornost na události z 5. května roku 2020, kdy německý ústavní soud rozhodl, že evropští soudci nesmí omezovat suverenitu berlínského parlamentu. Neboli že německé právo zůstává (na území Německa) nadřazené právu evropskému a o tom, co může upravovat evropské právo, rozhoduje německý parlament.

Tedy přesně to, co nyní někteří považují za počátek odchodu Polska z EU. K věci bych si dovolil připojit ještě jeden zkrácený citát:

Německý ústavní soud se nyní s překvapivou vervou opřel do Evropského soudního dvora (European Court of Justice; ECJ). Ten obvinil ze „zneužívání moci“ a „překračování kompetencí“. Podle německého výkladu veškerá suverenita zůstává u členských států. Členské státy pouze převedly některá práva a pravomoci na EU. Německý ústavní soud prý bude akceptovat pouze ta rozhodnutí ECJ, jež jsou v souladu s dohodnutým přesunem kompetencí. O tom, co kdy je a není v souladu s dohodnutým přesunem kompetencí, bude rozhodovat suverénně německý soud.

Náměstek ministra spravedlnosti v Polsku už včera na základě verdiktu německého soudu vyhlásil, že členské státy znovu posílily svou pozici při výkladu evropských smluv. Lze například očekávat, že Polsko nyní nabere chuť a energii dokončit kritizovanou reformu justice.

Viditelný Macek

M. Sedmík 12.10.2021 8:54

Souhlas, argumentace našeho Ústavního soudu před léty byla velmi podobná - právní suverenita patří našemu státu a část pravomocí EU propůjčuje. Lisabonskou smlouvu sice schválil, ale některá ustanovení označil na hraně a při překročení pravomocí EU propůjčených by zasáhl.