17.1.2021 | Svátek má Drahoslav


GLOSA: Odcházení

9.1.2021

Trumpův politický nekrolog mohl vyznít lépe

Následují-li místní volby po zásadním hlasovacím souboji, bývají v centru pozornosti. Potvrdí voliči předchozí „velký“ výsledek? Nebo budou vyvažovat moc, jak se říká u nás? V USA tuto roli sehrála volba dvou senátorů ve státě Georgia. Výsledek vyzněl neblaze pro Donalda Trumpa. A to z více ohledů.

Za prvé. Pokud demokraté získají dvě senátní křesla, znamená to, že nastupující prezident Biden bude mít na své straně Kongres (bude-li v horní komoře pat 50:50 senátorů, pak má rozhodující hlas viceprezidentka Harrisová). Biden tedy bude v luxusnější pozici, než jakou měl v letech 2009–2017 prezident Obama, kterému republikánský Senát leccos zarazil.

Za druhé. Senátní volby v Georgii byly referendem o Donaldu Trumpovi. Před dvěma měsíci prohrál velmi těsně souboj o Bílý dům. Navíc v době, kdy levicové křídlo demokratů hrozí de facto kulturní revolucí. Kdyby se poté Trump spolehl na racionalitu, na to, jak motivovat republikánské voliče coby beranidlo proti tažení kulturní revoluce, hodně z nich – více, než kolik jich v úterý skutečně hlasovalo – by poslechlo hlas rozumu a přes osobní nechuť k Trumpovi by „to hodilo“ republikánům. Jenže Trump vsadil na iracionalitu, konspiraci a boj proti legitimitě průběhu samotných voleb v listopadu. Výsledek se dostavil a Trump úterní referendum prohrál.

Za třetí a především. Trumpovo odcházení z Bílého domu se tak přetavuje v jeho definitivní politický nekrolog. Je to škoda. Jeho čtyři roky v úřadě přinesly dost racionálních výsledků. Hlavně na poli domácí ekonomiky i v zahraniční politice. Třeba když místo na válku s Íránem vsadil na vznik protiíránské koalice arabských států a Izraele, čímž prolomil jeho izolaci. Ale to vše teď převálcovalo jeho odcházení. Trump odchází nejen s cejchem umanutého narcise, nejen jako první prezident po letech, jenž neobhájil mandát, ale i jako lídr, jenž odevzdal moc levici způsobem, který jí dává větší sílu, než jakou měla za Obamy.

LN, 7.1.2021Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.