14.11.2019 | Svátek má Sáva


Diskuse k článku

GLOSA: Ochranná zóna

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kanioková 24.10.2019 19:08

Divokým Kurdistánem - https://houska.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=431062

P. Grigar 24.10.2019 18:32

I kdyby, čistě hypoteticky, čtyři dotčené státy poskytly Kurdům část svého území, s pravděpodobností 99,9% by se zakrátko náhle ostátnění Kurdové do sebe pustili hlava nehlava. A zase by bylo co řešit.

V. Čermák 24.10.2019 18:47

Kurdové si vlastní stát zaslouží, ale jinak, než Politickou dohodou nejen těch čtyř států, ho nezískají. Nejprve si musí přiznat, že od začátku to dělali špatně. Mysleli si, že když Asad padne, kus území Sýrie jim zůstane. Přepočítali se a teď se musí podřídit a vyjednávat. Ani Izrael by neměl stát bez politiché dohody. No a co se stane, nebo by se stát mohlo Potom, není teď důležité. 8-o

P. Grigar 24.10.2019 19:06

Kurdové si svůj stát nezaslouží, nedokáží se shodnout ani mezi sebou a očekávají, že jim někdo vyjde vstříc?! Politická dohoda čtyř tak rozdílných států je utopie.

Nejlepší dosažitelnou perspektivou je paradoxně právě Asad, ale nedostanou od něho víc než omezenou autonomii. Ber nebo nechej ležet... poražený protivník musí dostat lekci, aby si uvědomil dosah svého jednání.

S. Rehulka 24.10.2019 11:37

Udivuje mě, že všichni autoři píšící o Kurdech, mluví o nich jako o jednotném etniku ! Ano, jistě by všichni Kurdové chtěli svobodný KURDISTAN, o který vlastně byli připraveni po 1.Světové válce byrokracií Velmocí, ale nezapomente, že Kurdové žili a ŽIJÍ v Turecku, v Syrii, v Iraku a v Iranu. Nejenom, že tyto suverení země by nikdy nedaly kus svého území Kurdům, ale diferentní politika těch RŮZNÝCH Kurdů tomu sama i zabranuje. Před nějakým časem tady na NP zveřejnil své vlastenecké, kurdské názory pan Yekta Uzunoglu, se kterým jsem souhlasil i nesouhlasil, protože jasně neukázal, ke kterým těm Kurdům patří. Na příklad Kurdové PKK, žijící v Turecku byli a jsou parta komunistická, vedeni byli terroristou Ocalanem. Ten když byl dopadený, dostal trest smrti a ten byl změněný, když slíbil, že PKK nebude bojovat proti Turkům, což NESPLNILI ! Na druhou stranu KRG - Pashmerga (Democratic Union Party) byli opravdu dobrými spojenci amerických i australských Special Forces vojáků a vlastně dnes jsou obětí toho současného příměří v oblasti. U nás, v Austrálii je mnoho Kurdů, legálně i nelegálně. Osobní názor si na ně dělám podle jejich chování v australské politice. Ti slušní, pracují a když jsou zde volby, podporují naši konzervativní, vládnoucí Koalici - Liberal a National Party. Mají svoji vlajku s pruhy (Shora) zeleným, bílým a červeným, v bílém pruhu je ŽLUTÉ SLUNCE. Naopak parta zdejších Kurdů, která podporuje Labor (Socany) a Green, má stejnou vlajku, ale místo slunce tam mají RUDOU HVĚZDU ! - stejně jako mají ti PKK. Obrázek a názor, at si každý udělá svobodně svůj, detaily možno vygooglovat ! SFR

M. Prokop 24.10.2019 12:51

"Kurdové PKK, žijící v Turecku byli a jsou parta komunistická, vedeni byli terroristou Ocalanem." - všichni, nebo alespoň většina?

P. Zinga 24.10.2019 13:32

Pane Rehulko,nemůžete být připraven oněco, co nemáte a pokud vím, Kurdové žádnný stát Kurdistán neměli. Pokud jste mělna mysli, že mohl být vytvořen a díky velmocem nebyl, tak to jste již blíže., Ale jak sám píšete, není Kurd jakoKurd a je vůbec otázkou, jsou-li schopni celokurdský a nikoli pouze určité skupině patřící stát organizovat.

V. Pavelka 24.10.2019 11:12

Tramp, vycouval , EU at se stará , mají plno kritických keců na USA,tak je vystavil povětří z severní Afriky :-);-)?!

J. Fridrich 24.10.2019 10:52

" I Evropa už uznává vedoucí roli Ruska v Sýrii " - a jak jste na to přišel, pane Petráček ?

Hlásilo " rédiou " Jervan ?

R. Gramblička 24.10.2019 12:29

prostě jen sleduje reakce evropských lídrů, třeba Makrona, tak jednoduché to je, měl byste to taky zkusit

P. Grigar 24.10.2019 19:08

..pan Fridrich je na Rusko odborník nad jiné povolaný. V mládí tam pomáhal vylepšovat zbrojní průmysl. Berte jeho názory vážně, ví o čem píše.. ;-D

R. Gramblička 24.10.2019 12:29

... a když už, tak Jerevan :-P

F. Navrátil 24.10.2019 10:36

Turecko se paktuje s Ruskem, útočí na spojence USA, jako předvoj posílá do Sýrie džihádistické teroristy a vyhrožuje EU vysláním tří miliónů islámských nelegálů. Takže pánové, obraťte list a začněte dělat to, co jste měli od samého počátku. Podporovat syrský sekulární režim, který byl zárukou rovnováhy v mnohonárodnostním a mnohonáboženském státě a držel v šachu islamisty.

M. Prokop 24.10.2019 12:52

Až něco takového v Sýrii bude, tak proč ne. Jenže s Asadem asi nebude.

F. Kroupa 24.10.2019 13:19

Jenomže ono to tam dříve takhle bylo. Můj známý tam ještě za starého Asada pobyl asi dva roky, stavěl(i) tam textilní fabriku (mimochodem, prakticky kompletně vybavenou našimi stroji a zařízením, jen na něco málo přibrali Japonce jako subdodavatele - zákazník chtěl).

Sýrie tehdy byla bezpečná země s dostatkem západního zboží, bez jakýchkoliv problémů se po ní mohlo cestovat (a její obyvatelé mohli volně cestovat po světě), holky se na pláži koupaly podel naturelu - některá v bikinách, jiná v tom jejich hubertusu. V oné fabrice stejně jako u nás dělaly většinou ženské - nebyl s tím žádný problém.

Co bylo pro nás nezvyklé byly velké rozdíly (bohatí/chudí, město/venkov) - no, dočkali jsme se také.

P. Zinga 24.10.2019 13:34

R^

F. Navrátil 24.10.2019 16:07

Zeptat se můžete stovek našich pracovníků, kteří v Sýrii stavěli např. rafinerii ropy v Homsku nebo přístaviště v Lattakiji. Ti vám sdělí, že holky tam mohly studovaly na vysoké škole, chodily evropskyoblečené a používali make up. Střední vrstvy si žily lépe než v tehdejším Československu! Pravda, Asadův otec to tam držel tvrdou rukou.