26.11.2020 | Svátek má Artur


GLOSA: „Nevěsty džihádistů“ chtějí zpátky

28.2.2019

Médiím nyní na prvních stránkách vévodí obrázky mladých a krásných žen, které se po porážce Islámského státu chtějí vrátit do svých mateřských zemí. Vlády jsou však ve vzácné shodě proti.

Případy „nevěst“ džihádistů jsou emočně velmi citlivé téma. Média zveřejnila fotografie těch nejznámější žen, které se před několika lety přidaly na stranu džihádistů a nyní se chtějí vrátit do své původní vlasti. Jde například o Hodu Muthanovou, která se přidala k IS a podílela se na jeho propagandě.

Pompeo krátce předtím uvedl, že 24letá žena nemá žádný nárok na návrat: „Nemá americký pas, nemá právo na pas ani na vízum, aby mohla jet do USA. Hoda Muthanová není americkou občankou a nebude vpuštěna do USA.“ Její rodina pak oznámila přes svého právníka, že žena občanství má. „Hoda Muthanová měla platný americký pas a je americkou občankou. Narodila se v říjnu 1994 v New Jersey, několik měsíců poté, co její otec přestal pracovat jako diplomat,“ řekl právník rodiny Hassan Shibly.

Tento případ je zajímavý i tím, že podle médií existuje video, na kterém „nevěsty džihádistů“ pálí své pasy, je na něm právě ona „nevěsta“ a mezi spálenými pasy je i jeden pas USA. Je tak možné, že americkým pasem tato žena disponovala, ale demonstrativně se ho zbavila.

Islámský stát byl poražen jak na území Sýrie, tak Iráku. Nyní se vlastně bojuje o poslední vesnici na hranicích mezi Sýrií a Irákem. Na případu oněch žen, které se nyní touží vrátit je zajímavá právě ona časová souslednost. Už více než rok je IS v troskách. Nyní se tedy bojuje o poslední vesnici a teprve nyní „nevěsty džihádistů“ prozřely a chtějí zpátky. Svých činů dokonce litují – angličtinu Muthanová nezapomněla – a píší srdceryvné dopisy o tom, že se mýlila. Proč čekala až tak dlouho, když už přes rok IS ztratil většinu území a moci?

Pokud byl Muthanové vydán pas, na který vycestovala do Sýrie a přidala se k IS, měla by ho mít stále u sebe. Pokud ho nemá a požaduje pas nový, vypadá to skutečně na to, že svůj pas „demonstrativně spálila“. Americké soudy se budou muset žalobou rodiny Muthanové zabývat a uvidíme, jaké rozhodnutí v této věci vydají. Existuje dokonce jistá skupina politiků, kteří usilují o to, aby vznikl nějaký nový mezinárodní tribunál, který bude soudit zločiny IS a bude se zabývat i těmito případy žen, které se k IS přidaly.

Nakonec jsem zaslechl i takové názory, že by tyto ženy mohly být přijaty zpátky a prošly by nějakou „deradikalizací“. Nevěřím na tyto postupy stejně, jako jsem nevěřil na převýchovu pro lásku ke komunismu, o co se komunisty ovládané školství snažilo. Podle mého soudu čas na „odpuštění“ ještě zdaleka nepřišel.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.czSOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč
SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč

Sportuješ a ráda se hýbeš? Chceš svou snahu zefektivnit i vhodným jídelníčkem, ale nevíš, jak na něj? Nyní máš jedinečnou příležitost vyhrát...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.