2.4.2023 | Svátek má Erika


GLOSA: Německo bude platiti válečné reparace

28.3.2022

Denně posílají Němci Rusku zhruba 650 milionů eur za plyn. To proto, aby příliš netrpělo sankcemi, které na ně Západ uvalil, a mělo dost na financování války. Jako úlitbu vlastnímu svědomí, aby mohli klidně spát, se Němci nechali slyšet, že pošlou Ukrajině jednorázově pomoc ve výši 500 mil. eur. Sprosté farizejství, sprosté jak ruská prolhanost.

Německo je největší Putinův spojenec.

Já ho chápu. Když se dívám na Mariupol a představím si, že by snad chudáci Němci měli mrznout, nebo dokonce spustit atomové elektrárny…

Jsou v Evropě i další státy, které ruský plyn milují a nenechají si ho vzít. Držme se však Německa, které je největší a se sabotáží jménem plynová energetika začalo. Kdyby nebylo Německa, ta krutá závislost na ruském plynu by nevznikla.

Lotyši přišli na zasedání EU s hezkým nápadem, totiž aby se peníze za ruský plyn ukládaly na vázaný účet, ze kterého by nebylo dovoleno čerpat na válečné nákupy. Nejsou zatím informace, kdo všechno se podílel na jeho odmítnutí, časem se to ale dozvíme a vyzveme pachatele, aby se k Německu přidali při platbě reparací. Jinak žádné přitvrzení sankcí (např. že sníží okamžitě odběr o 20 %) nevymysleli. Prezidenti a premiéři se nakonec shodli jen na tom, že je EU připravena „rychle přistoupit k dalším koordinovaným robustním sankcím proti Rusku a Bělorusku, aby účinně překazila ruské možnosti pokračovat v agresi. (viz). Putinovi se muselo ulevit.

Ať už válka dopadne jakkoliv, někdo bude muset obnovu Ukrajiny zaplatit. Rusko na to nebude mít a Ukrajina už vůbec ne. Bohatý Západ tu ovšem bude, s penězi i výrobními kapacitami. A už teď musí bohatý Západ jasně sdělovat při každé příležitosti Němcům, že to byla jejich válka, že to jsou škody, za které Němci mohou a že proto budou platit. Jestli se k nim někdo z menších viníků přidá, to ať si Němci dohodnou.

Ze summitů EU i NATO zaznívaly silné hlasy o jednotě. Sláva naší jednotě, jednotu musíme udržovat, atd. Měli bychom se okamžitě ozvat. Jednota v prosazování sankcí je OK. Ale jednota ve finanční podpoře Ruska je zvrhlost a jednota v placení škod na Ukrajině nepřipadá v úvahu.