25.4.2024 | Svátek má Marek


GLOSA: Nejoblíbenější jméno v Německu

11.5.2019

Podle iDnes.cz bylo jméno Mohammed na špici mezi chlapci v Berlíně a v dalších šesti spolkových zemích. Podíval jsem se na originál zprávy a zíral jsem.

Původem arabské jméno Mohamed se všemi jeho pravopisnými variantami se řadilo mezi nejoblíbenější „křestní“ jména pro chlapce narozené v roce 2018 v šesti německých spolkových zemích. V Berlíně se samostatně dokonce umístilo na první pozici, vyplývá z průzkumu Společnosti pro německý jazyk. Organizace zkoumala četnost jmen podle různých kategorií. iDnes.cz převzal tuto zprávu z deníku Berliner Morgenpost.

Pokud zvídavý čtenář navštíví odkaz na německý deník, nalezne jako ilustrační foto fotografii tří dětí v modrém oblečení, tedy by mělo jít o chlapce. Jsou to maličké bílé děti a měli bychom tedy věřit tomu, že se jméno Mohammed šíří i mezi rodilými Němci.

To iDnes.cz použil zcela jinou ilustrační fotografii. Obě fotografie záměrně neuvádím kvůli autorským právům. Takže fotografie na iDnes.cz doprovázející přepis článku z Berliner Morgenpost je použita z agentury Reuters a je na ní žena s dítětem, ona poněkud tmavší pleti, dítě (její syn?) poněkud světlejší.

Ilustračním fotem se zřejmě iDnes.cz pokusil upozornit na to, co v originále zcela chybí. Ačkoliv se to v originálním článku nepíše, je raketový nárůst obliby jména Mohammed u chlapců v Berlíně evidentně způsoben imigrací ze zemí s islámskou tradicí. V originálním německém vydání o tom není ani čárka, a čtenář by tak měl nabýt dojmu, že se jméno Mohammed šíří i mezi nově narozenými dětmi rodilých Němců a Němek.

Zdá se, že v německém „korektním“ tisku se o příčinách tohoto jevu nevede žádná diskuse. Pod článkem není otevřena žádná diskuse a odkazy na facebook a twitter skončí zase jenom u obrázku tří malých dětí. Zato pod článkem iDnes.cz diskuse otevřená je - a je skutečně „živá“.

Ano, ano - děti za nic nemohou. To je sice pravda, ale četl jsem před nedávnem jiný případ, také z Německa. Jedno dítě imigrantů, které už mluvilo dobře německy, bylo napadeno svými „soukmenovci“ a zbito za to, že „kolaboruje s učiteli“. Co s tím - to je totiž ona kardinální otázka, kterou bude muset řešit nejen Německo, ale celá EU.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz