24.9.2020 | Svátek má Jaromír


GLOSA: Nedáš číslo, neletíš

10.7.2007

Dohnat a předehnat Ameriku. Dnes už skoro nikdo nepřipomíná tzv. lisabonskou agendu, která měla Evropu do roku 2010 dostat na roveň USA, co se inovací týče. Tam zůstává laťka stále vysoko. Zato se už dlouho srovnává v branži u Evropy spíše nečekané - v síle státu bojujícího s hrozbou terorismu.

Když německý ministr vnitra Schäuble oznámil, že evropský spor s USA o předávání osobních dat cestujících skončil a též EU bude moci používat ony citlivé informace pro zápas s teroristy, tamní tisk to uvedl na pravou míru.

Za prvé, není to novinka, ale spíše německé zpoždění. Vždyť patřičná evropská směrnice byla schválena již v dubnu 2004. (Neposkytne-li dotyčná společnost detaily o cestujících, může být pokutována tisíci eury za pasažéra.) A za druhé, s touto novinkou nepřišli obdivovatelé George Bushe a jeho zákona zvaného Patriot Act, nýbrž ji iniciovalo Španělsko - pod vlivem atentátu v Madridu a volebního vítězství jasného protibushovce Zapatera.

Zatím se této normě vymykají jen Dánsko a Irsko. Ale i to je teprve slabý odvar. Závazná celoevropská směrnice, jejíž kontury právě vznikají, má do registrovaných a státním úřadům předávaných dat zahrnout i čísla kreditních karet. Jako v americkém filmu? Ne, jako v americké realitě.

LN, 7.7.2007Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.