26.5.2022 | Svátek má Filip


GLOSA: Námořní základna se hodí vždy

24.11.2014

Poskytnou nám USA bratrskou internacionální pomoc? Stejně jako Sovětský svaz v roce 1968? Vím, že teď nastane hrozný křik, že SSSR byl „Říší zla“ a USA jsou „Studnice demokracie a pokroku“, ale časy se „tak trochu“ mění a od konce války se obě velmoci přece jen změnily.

Nejprve ale musím ještě jednou otevřít onu otázku námořní základny v Sevastopolu. Přiznám se, že na námořní války nejsem žádný zvláštní odborník. Pouze jsem s napětím „potápěl“ bitevní loď Bismarck.

Takže, námořní základna se samozřejmě hodí vždy. Není situace, kdy by se nějaké velmoci nehodila. Ale i kdybych zcela přijal argumentaci (což nedělám), že by byl US Navy Sevastopol na nic, tak musím své ctěné oponenty poučit o jedné základní pravdě vedení války.

Více vojenských akcí ve druhé světové válce, především více bombardování, nebylo proto, abych nějaký objekt bezprostředně dobyl, ale abych ho nepříteli znepřístupnil. Zamezil jeho používání.

V Německu byly ničeny různé objekty (komunikace, výrobní závody a podobně) proto, aby je nacisté nemohli využívat. A zcela určitě se stalo, že při postupu spojeneckých vojsk pak nějaký zničený most velmi chyběl a pokud byl náhodou zachován, pak propukl velký jásot (most u Remagenu).

Takže tímto zbytečně dlouhým povídáním jsem nechtěl říci nic jiného než dvě věci:
1. Vojáci si s opuštěnou námořní základnou dokáží poradit vždy. Ale, co je hlavní:
2. Rusko by o tu základnu přišlo a tím by bylo zcela nepochybně oslabeno.

Což byl zcela nepochybně ten základní strategický záměr USA: oslabit Rusko.

A nyní již k té „bratrské internacionální pomoci USA“. Ke své hrůze zjišťuji, že jsem v roce 2008 podporoval proti Obamovi senátora McCaina. A teprve nyní vidím, jakého příšerného jestřába jsem podporoval a že daleko taktičtějším by bylo bývalo podporovat to trdlo Obamu.

A stejný senátor McCain nyní na dálku kárá našeho prezidenta. Kde všude byl Alexander Dubček, ten nejhorší politik, kterého jsme kdy měli, na koberečku? Určitě v Bratislavě, určitě v Čiernej při Čope a svým způsobem, po invazi vojsk, v Moskvě.

Asi byl mnohokrát varován, že jeho „politika“ je nevhodná až nebezpečná pro tehdejší východní blok. A to nejenom při těchto setkáních. Ale Dubček kvůli své vlastní hlouposti nedbal.

A co prezident Zeman, bude dbát jasného varování senátora McCaina? Půjde dál svou cestou objektivní pravdy, kdy tvrdí, že na Ukrajině je občanská válka a že Ukrajina je proti nebezpečí Islámského státu jen takovou „rýmičkou“, či jak to nazval?

První vážné varování dostal prezident Zeman onou koordinovanou akcí s profesionálně vyrobenými a distribuovanými „červenými kartami“ a jsem zvědav, co bude následovat.

Nemáme prezidentský systém a Zeman nemá mnoho exekutivních pravomocí. Ale možná takové Maďarsko má větší šanci „se cuknout“. Tak to jsem tedy opravdu zvědav, jakým nátlakem a jakými podvratnými akcemi bude tlak na prezidenta Zemana a maďarské vedení pokračovat.

Jedno je ale naprosto jisté. Pokud jak Miloš Zeman, tak Viktor Orbán (který exekutivní pravomoci na rozdíl od Zemana má) nehodí rychle zpátečku, tak s nějakými akcemi EU (ale inspirovanými USA) mohou zcela nepochybně počítat.

Zprvu to patrně bude nějaký „sprdunk“ z Bruselu a nedivil bych se, kdyby bylo přikročeno i k sankcím uvnitř EU. Vždyť EU stačí, aby byl členský stát trochu neposlušný. Třeba jako Rakousko v roce 2000.

Máme se na co těšit. Ale mohli jsme tam nevlézt? Nevím, ale teď už začínám vědět, i když nevím, jak z toho ven.

Převzato z blogu autora s jeho souhlasem