21.1.2021 | Svátek má Běla


GLOSA: Na okraj koronaviru

18.3.2020

aneb Slovo k tokijské olympiádě

Restriktivní opatření související s koronavirem dopadla přirozeně i na sport. Organizovaný jak v rámci ČR a ostatních jednotlivých zemí, tak kontinentálně a celosvětově. Příslušné organizace řeší co a jak dál.

Ligové a dlaší soutěže odložit, nebo rovnou zrušit? To je dilema sportovních funkcionářů prakticky všude na světě. Podíváme-li se na portál se sportovními výsledky Livesport.cz, zjistíme u data 15. března 2020, že ve fotbale, hokeji, basketbale a jiných sportech byla většina zápasů zrušena nebo odložena.

S kritickou a zhoršující se situací kolem koronaviru nelze nepomyslet – a já na to myslím už několik dní – na letošní 24. červenec. Ano, je to zahajovací den letní olympiády v Tokiu. Tedy akce snad s největší koncentrací lidí z celého světa v daném čase na daném místě.

Pokud do té doby nenastane zázrak a onemocnění COVID 19 takříkajíc nezmizí z povrchu zemského, není jistě od věci otázka, jestli pořádání her nepředstavuje z hlediska oné děsivé pandemie příliš velké riziko. Dokonce mě napadly dvě černé představy: 1. Pokud bude pandemie na ústupu, nemohou se OH 2020 stát zdrojem jejího restartu? 2. Co se bude dít, když se v průběhu olympiádu objeví nákaza tu u toho či onoho sportovce, tu mezi diváky, tu u někoho dalšího?

Vzpomněl jsem si na letošní cyklistickou UAE Tour v Emirátech. Sotva se nákaza objevila u dvou masérů jednoho z dvaceti týmů, byla akce okamžitě ukončena.

Píšu tu o tom proto, že zatím vše nasvědčuje tomu, že nikdo ze zodpovědných si nepřipouští, že by se tokijské letní hry neměly ve stanoveném termínu konat. A když si někdo troufne něco takového jen naznačit (člen organizačního výboru Her 2020 Takahaši), je okamžitě okřiknut (svým šéfem Morim).

V kontrastu s tím, jaká opatření jsou dnes a denně vyhlašována v jednotlivých zemích světa, je takovýto přístup přinejmenším zvláštní.

Netvrdím, že dnes, kdy píšu tento text (15. března po půl deváté večer SEČ), je tokijská olympiáda kvůli koronaviru bezprostředně ohrožena, současně ale postrádám jistotu, že ohrožena není.

Všem, kdo tuto jistotu mají, upřímně závidím.

Olympic games 2020

ilustrace pixabay.com

Stejskal.estranky.czChleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek
Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek

V redakci jsme měli možnost otestovat dva nové chleby Odkolek. Mají vysoký podíl žitné mouky a nádherně propečenou kůrku, která láká k ochutnání už...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.