19.3.2024 | Svátek má Josef


GLOSA: Na okraj diktátorovy omluvy

29.9.2020

Dvě události, které spolu přímo nesouvisejí – a přece mají hodně společného. Severokorejský diktátor se omluvil za zavraždění občana Jižní Koreje ve Žlutém moři. V ČR bylo zastaveno trestní stíhání v podstatě za totéž.

Tedy trestní stíhání někdejších mocipánů Štrougala, Vajnara a Jakeše. Proč pouze těchto tří? Není to málo za vraždy nevinných lidí na hranicích?

Je to jinak. Zmínění tři měli být pouze první v dlouhé řadě. Ředitelka Platformy evropské paměti a svědomí Neela Winkelmannová, která před lety trestní oznámení podala, řekla serveru iRozhlas 24. září 2020, že trestní oznámení v kauze střelby na hranicích bylo podáno na dvě stě osob. „V první vlně byli zkoumáni Miloš Jakeš, Lubomír Štrougal a Vratislav Vajnar.“

Jakeš letos zemřel, Štrougal s Vajnarem byli uznání zdravotně (duševně) nezpůsobilými; všichni tři jsou tak „z toho venku“. Tedy z pohledu trestněprávního, nikoli ovšem morálního.

Střelba po lidech na hranicích patřila za éry vlády komunistické strany k běžné praxi. Myšleno po lidech, kteří se rozhodli odejít do svobodného světa. Do jiné země komunistického bloku se neprchalo, na hranicích nebyly ani „dráty“. (Vím to, léta jsem jako dítě bydlel na samotné hranici ČSSR s NDR; mezi plotem naší zahrady a „čárou“ byly sotva tři metry. Bez jakékoli zábrany.)

Stejně zvrácená pravidla zavedl i severokorejský režim, byť pro opačný směr (z Jižní Koreje na sever) aktuálně odůvodnil střelbu protikoronavirovou prevencí. Nicméně to, co se stalo onomu jihokorejskému rybářskému úředníkovi bylo natolik šokující, barbarské a nelidské, že to přimělo vůdce jednoho z nejpříšernějších režimů naší doby k omluvě.

Kim Čong-un se tím samozřejmě nestane o nic lepším, lidštějším, přijatelnějším – leč omluvil se. Dokonce uvedl, že ho mrzí, že zklamal jihokorejského prezidenta Muna a lid Jižní Koreje. Neobvyklé.

Něčeho podobného jsme se ovšem nedočkali od těch, kdo nesou přímou trestněprávní odpovědnost za zvěrstva, k nimž na československých hranicích se svobodným světem docházelo. Dnes už prý „nechápou“. A když ještě „chápali“ - mlčeli.

Převzato z blogu autora s jeho svolením.