22.6.2021 | Svátek má Pavla


GLOSA: Morální statečnost dnes jako včera

21.11.2019

„Odvaha je odolnost vůči strachu, zvládnutí strachu - ne absence strachu,“ řekl Mark Twain.

„Bez komplexů, beze strachu před ničím a nikým, bez omluv, naplněni naopak hrdostí, dnes říkáme: Vox Plus Ultra, Espagna! Plus ultra!“

Zvoláním plus ultra, jít dále vpřed, jež bylo heslem španělského krále Karla V. v 16. století, zakončil Santiago Abascal, generální sekretář VOX, patnáctitisícové shromáždění v Madridu na počátku kampaně parlamentních voleb, které skončily minulou neděli triumfem jeho strany - bude mít 52 poslanců, což je víc jak dvojnásobek toho co předtím.

Co je tou hanlivou věcí, za niž se Abascal nehodlá nikomu omlouvat? Kajícnost. Téměř náboženská kajícnost za disidentství doprovázená pokáním podrobení, které vládnoucí ultra-liberální řád požaduje od Španělska. A od kohokoli všude jinde, kdo se odváží postavit proti jeho totalitárním požadavkům a diktatuře politické korektnosti. Abascal ve svém projevu obojí rozcupoval, od pomateného feminismu a genderového šílení až k invazi nezvaných hostů.

Vox je stranou, která se nebojí říkat to, co je, neomlouvá se, že dává přednost národním zájmům před nadnárodními a před multikulturním míšením. Prohlašuje to veřejně a hlasitě. Za to byla ocejchována jako xenofobní a krajně pravicová. Nese to Kainovo znamení bez komplexu a beze strachu. A jakoby přes noc se stala třetí nejsilnější stranou ve Španělsku.

Ve své poslední knize Courage (Odvaha), která je v podstatě podnětem a návodem k revoltě a kulturní guerille, vědec a filozof Francois Busquet nás, mlčící většinu, povzbuzuje, abychom vylezli z ulity s hlavou vztyčenou, rozhodnuti hájit odvážně a bezodkladně naše ideje a naše zásady, které se staví na odpor chátrajícímu ultra-liberálnímu řádu.

„Nebýt pokrytcem, hospodským nebo salonním rebelem v soukromí a na veřejnosti ovečkou ve stádu,“ napsal jsem v knížce Past o mlčící většině v době totality. „Chce to, abychom překonali strach, který je dnes všudypřítomný a stal se hlavním nástrojem moci. Nebát se vlastního strachu vyžaduje morální odvahu. Někde jsem četl, že morální statečnost je vzácnější než lidská inteligence nebo hrdinství na bojišti.“
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.