26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

GLOSA: Mírotvorci

Smutné, přesmutné věci se dějí v Náhorním Karabachu. A o nic lepší to není ani kolem něj, v okresech, které ázerbájdžánská vojska v minulých týdnech obsadila a které se měly podle pradávného rozhodnutí minské skupiny vrátit pod správu Ázerbájdžánu už před desítkami let.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Meišner 30.11.2020 11:44

1.paní Petruško,,--vzpomínat příběhů z dávných časů je sice hezké, ale teď jak na potvoru se píše rok 2020.

2.a co konkrétně my tady s tím, můžem si o všem jen hezky povídat.

P. Milan 30.11.2020 11:44

Problém je, že Rusko/SSSR/Rusko pokládá za své i to, co důvodně ruské být nechce.

P. Milan 30.11.2020 11:42

Ani ne tak komunismus, jako asijské, specificky pak ruské poměry. Ruská mentalita ostatně vytvořila tu velmi specifickou verzi komunismu, na kterou by i ten Marx čuměl jak puk.

V. Církva 30.11.2020 11:35

Janak ale arménská enkláva kdesi uvnitř Azerbajdžánu, což jsou vlastně Turci, to je problematická záležitost.

V. Církva 30.11.2020 11:34

Tak nepochybně na "kulturu" v Karabachu má vliv komunismus. I když ten byl celkem internacionální. Házet všechno na Rusy dnes ale asi nelze. Abcházii a Jižní Osetii bych zrovna nevytahoval. Tam možná Rusové udělali víc dobrého než špatně. Zabránili válce a smrti civilistů.

Na druhé straně Luhanská a Doněcká republiky, to je průšvih. Skutečně zamrzlý konflikt co brání Ukrajině se nadechnout a posunout kamkoliv ve vývoji. A bez Ruska by si těžko mohli proruští občané toto dovolit.

V. Kuhaj 30.11.2020 11:23

Ještě aktualitka, paní Šustrová, na dokreslení kultury (muslimských) Ázejbajdžánců. Já vím, reagovat nebudete, vždyť ty komentáře nás primitivů jsou tak nechutné...

https://pravednes.cz/click?id=88685976&r=http%3A%2F%2Fwww.prvnizpravy.cz%2Fzpravy%2Fzpravy%2Fazerbajdzanci-nici-armenske-hroby-v-nahornim-karabachu%2F

V. Novák 30.11.2020 10:59

No, ona si Gruzie vyšlápla na Osety. Rusům dala "holandskou nabídku", jenže Rusové nejsou Holanďani, takže jich museli Gruzíni pár zabít - a pak dostali po papuli.

Zajímavé je, jak kdo reagoval - Klaus se stal vyvrhelem, protože podotkl už v srpnu 2008, že není jisté, kdo začal. Francouz Kuschner si nechal mezpřistát ve Vladkavkazu a jako dlouholetý Medecin sans Frontiers dobře rozpoznal, kdo jsou uprchlíci a změnil názory, který mu implantovali v Tbilisi.

Britský Independent se vzpamatoval po 3 měsících a omluvil se, že se stal hlásnou troubou jednostranné gruzínské propagandy.

EU se vzpamatovala po více než roce, když ze zprávy její komise vyplynulo, že válku rozpoutala Gruzie.

Česká média a politici se nevzpamatovali nikdy...

V. Novák 30.11.2020 10:29

S podporou Rusů ne. Jelcinské Rusko mělo tehdy jiné starosti a svoji armádu z obou už samostatných států stáhlo.

Arménům ale pomohlo to, že Rusové nechali na místě vojenskou techniku, jíž měla Sovětská armáda na hranicích Turecka, tedy NATO celkem dost, takže už nemuseli spoléhat na partyzánský boj a často trofejní (po Němcích) nebo domorobo zbraně.

V. Novák 30.11.2020 10:25

Asi jsem to napsal nedostatečně zřetelně - Arménie i po válce zůstala Arménům a zůstala jim taky arménská část Náhorního Karabachu, bývalá Náhorno-karabašská AO Ázerbajdžánu. A zůstal jim i Lačinský koridor, který spojuje NK s Arménií, a který arménský nebyl. Plus získali ruskou ochranu obojího.

A Azerové získali původně (za SSSR i dříve) azerské okresy (rayonlar), které dobyli natěšení Arméni v 90. letech. A pozemní spojení s Nachičevanskou AR.

V. Novák 30.11.2020 10:17

Ukrajinců ne - ti v těch dobách neexistovali. Kozáků, Malorusů, Poláků, Nogajců, Kavkazanů,...

I Moravanů si pár tisíc "sklidili"

V. Kuhaj 30.11.2020 10:10

Tedy v životě bych se nenadál, že zrovna já se budu někdy zastávat Ruska, ale proboha, to je opravdu tak těžké si uvědomit, že od dob klasického disentu se opravdu změnila spousta důležitých věcí?

Rozpadl se např. Sovětský svaz, což bezvýznamné není. Ukrajina je samostatný stát, a Slovensko taky, takže mezi námi a Ruskem jsou dva suverénní státy, což případné obavy z anexe snižuje, ne? A Rusko není Severní Korea, nechcípají tam hlady, komunistická ideologie bere rychle za své, Rusové chtějí kšeftovat a cestovat, takže Rusku rozpoutání třetí světové opravdu nemůže vyhovovat. Svět se změnil, paní Šustrová! Já bych třeba kvitoval kladně, že křesťanským Arménům podali pomocnou ruku. Vy ne? Proč?

Š. Hašek 30.11.2020 10:06

1.Rusko si bude hlídat svoje. Vlků hladových po celém světě dost.

2. Turecko bude expandovat, pokud mu to okolí dovolí. USA ho vyzbrojily a momentálně neví. Německo ani nešpitne. Rusko nebude blbnout (viz bod 1).

J. Ptáček 30.11.2020 9:55

"Největší chybou je předpokládat, že jedna země nebude, při jednání s jinými zeměmi, sledovat především své vlastní zájmy."

Řekl první president USA George Washington. Výrok uvedly Hospodářské noviny dne 20. července 2004

Mně zůstává jenom záhadou, jaké zájmy má Rusko a jaké Turecko. Jaké zájmy mají Arménie a Ázerbájdžán je vcelku úplně jedno, to nikoho nezajímá.

P. Zinga 30.11.2020 9:52

Petrušku (kterej normální člověk takto pojmenuje svou dceru?) asi nezajímala historie a tudíž neví, že kdyby nebylo Ruska, žádný problém by s Karabachem nebyl: Kavkaz by byl muslimský. Včetně Gruzie. A z Krymu by mohamedáni mohli i nadále vyrážet na "žně": tak říkali rabovacím nájezdům do okolí, při kterých unesli a do otroctví prodali desetitisíce Ukrajinců.

"Petrušce" nejde o Armény, jí nedá, kopnout si do Rusa.

O. Uživatel 30.11.2020 9:42

Uživatel požádal o vymazání
O. Uživatel 30.11.2020 9:39

Uživatel požádal o vymazání
Š. Hašek 30.11.2020 9:07

Jasný souhlas.

Š. Hašek 30.11.2020 8:43

Nebudu se ani tak vyjadřovat ke Karabachu. Je logické, že Rusko si to pohlídá. Stejně jako si USA ostražitě hlídají Panamu.

Paní Šustrové sděluji, že si velice dobře pamatuji, jakými to jugoslávskými mírotvorci byli náš president Václav Havel a ministr Schwarzenberg (v jeho případě se neustále podivuji, jak mohl přísahat na Ústavu ČR, bere totiž státní občanství jak jídelníček).

F. Navrátil 30.11.2020 8:42

V nestabilních oblastech má každý nestandartní krok velký vliv na vytvořenou mocenskou rovnováhu. Autorka zapomíná, že spouštěčem konfliktu byla barevná revoluce v Arménii, která se rozhodla omezit vliv Ruska a přitulit se k EU a NATO. Rusko tedy ztratilo zájem postavit se silou své ozbrojené moci za Arménii a muslimský Azerbajdžán, člen NATO Turecko za spolupráce Izraele si mohli troufnout zahájit válku o Náhorní Karabach. A co noví přátelé Arménie? Jako vždy v takových případech ani nehnuli prstem. Nakonec situaci přijatelně pro Arménii muselo jednáním řešit Rusko.

J. Nevrkla 30.11.2020 8:23

Věděl jsem, že to skončí kritikou Ruska. Sluší se říct, že do Karabachu přišli po dohodě a na žádost Arménie, která chvíli spoléhala na NATO a EU, než ji došlo, že to opravdu nemá smysl. A zase ta hloupá paralela s rokem 68, kdy byl socialismus a vtrhly jsem po dohodě téměř všechny socialistické státy. Alespoň uznejme, že díky Rusku se dramatické spory v Sudetech po roce 45 zcela vytratily. Ale rád bych se dozvěděl, kde spory ustaly díky Americe, nějak si teď nevybavuji.

K. Salajka 30.11.2020 8:14

Muslimské společnosti jsou známé tím, že že se u nich žádná křesťanofobie nepěstuje. Řečeno se Stalinem: Není křesťan, není problém. Pravda je, že Arméni tehdy ještě s podporou Rusů zabrali území, která jim usnadnila obranu Arménů žijících v Náhorním Karabachu. Ty lze označit za starousedlíky. Motiv byl podobný jako zabrání Golanských výšin. Nejlépe se osvědčilo EU, které ani nedovolilo o Karabachu hlasovat. Bosch si to nepřál, ohrozilo by to dodávky Pandurů pro Erdogana, inovativně dotované z EU.

P. Jaroš 30.11.2020 8:08

Petruško, je dobré nezapomenout na sovětské tanky v Praze, ale nezapomenout ani na německé. Ale taky nebojovat války minulé, v Kábulu už taky Rusy vystřídali Američané i s námi (ovšem se stejnými výsledky), sovětské poradce v Africe nahradili Číňani a "demokracii" Libyi, Syrii atd. taktéž nepřinesl Rus, ten se stáhl ke svým hranicím a na nějakou světovládu to nevypadá...

L. Písařík 30.11.2020 8:03

Už několik desítek let pozoruji, že tam, kde je u moci diktátor, k etnickým válkám nedochází. Měli jsme tedy štěstí při rozchodu se Slovenskem, ač nás to nějaký zlaťák stálo - byli totiž zvyklí na dělení národního důchodu ( tehdejší termín) v poměru 1:1, ač jich byla pouhá třetina. Jo, čotobolo tobolo.

V. Novák 30.11.2020 6:54

Sankce budou nejspíš vyhlášeny proti Rusku.

Ledva se podaří zjistit jména velitelů mírových jednotek...

V. Novák 30.11.2020 6:52

Arménie je Arménů a jejich je taky arménská část Náhorního Karabachu, bývalá Náhorno-karabašská AO Ázerbajdžánu. A jejich je i Lačinský koridor, který spojuje NK s Arménií.

V. Novák 30.11.2020 6:49

Drahá Petruško, díky Rusku se v Jižní Osetii nepodařila Gruzií naplánovaná etnická čistka Osetů a ani v Abcházii se nestřílí, fungují tam politické strany a probíhají dokonce volby a výměna moci. Je tam takový klid, že tam Rusové hromadně jezdí na dovolenou. Takže výsledek ruského zásahu (a vojensky zasáhlo jen v JO - Abcházům pak už dali Gruzíni pokoj) je velmi přijatelný.

A mohla byste objasnit méně bystrozrakému, co podle vás mělo Rusko dělat? V Jižní Osetii zasáhlo vojensky (na slabší a neagresorské straně, což je pro vás nejspíš jedno) - špatně. Do azersko-arménského boje zasáhlo jen diplomaticky - a zase špatně.

V. Novák 30.11.2020 6:40

Kdy jste se naposled podíval na mapu?

Arménie přímo hraničí s Tureckem - členem NATO. Zato od Ruska ji odděluje na východě Ázerbajdžán a na západě Gruzie. S Ruskem žádná společná hranice není, takže Rusko by si muselo cestu prostřílet - zajisté k vašemu velikému gaudiu...

J. Trmal 30.11.2020 4:25

Abz mi bylo rozuměno, pokud si Turek nárokuje Arménii

a car se znovu přihlásil ke Kristovi, pak je křestanská Arménie spíše carova.

J. Trmal 30.11.2020 4:17

Ale Kristus soudil stylem: Co je Božího Bohu (skeptici si přeloží skutečné Spravedlnosti), co skutečně Caesarovo ci carovo, carovi. Tedy Spravedlnost ano, Caesar ne jen s výše uvedenou podmínkou.

T. Kohout 30.11.2020 2:41

Oni se tam mydlí od začátku historie, tak proč je nějaké divení? A mydlili se před cary, za carů, asi ne za Stalina, a mydlí se tedy i za Putina. A mydlit se budou za kohokoli jiného, bez ohledu na to, kdo bude v Moskvě či Cařihradu.