28.1.2021 | Svátek má Otýlie


GLOSA: Měření celebritou

30.3.2020

Po sto letech napadá pandemie známé osobnosti

Jak se pozná průšvihová pandemie od běžné? Třeba tak, že postihuje i známé osobnosti. Lidé považují politiky, hvězdy showbyznysu, boháče i celebrity za odolnější vůči nákaze. Rozuměj za schopné se izolovat a vše přečkat v klidu. Jenže pak zprávy skládají jiný obraz: mezi nakaženými koronavirem jsou britský princ Charles a monacký Albert, viceprezident Íránu Ebtekar, žena kanadského premiéra Trudeauová, starosta Miami Suarez, americký senátor a dva kongresmani…

Pandemie v propojeném světě působí „demokratičtěji“ než dříve. Před padesáti lety si hongkongská chřipka vyžádala až milion mrtvých. Ale pátráte-li na webu po tehdy postižených celebritách, máte smůlu. Dnes, při „pouhém“ půlmilionu nakažených, je seznam dlouhý. V Paříži zemřel rumunský spisovatel a disident Paul Goma (zastal se Československa v srpnu 1968 i Charty 77) a kamerunský jazzman Manu Dibango. Mezi nakaženými jsou Tom Hanks, Olga Kurylenková, Kristofer Hivju (známý ze Hry o trůny), Rachel Matthewsová (její hlas zní v animovaném filmu Ledové království 2) či David Bryan, klávesista skupiny Bon Jovi. Zpěvák Plácido Domingo tvrdí, že má „morální povinnost“ oznámit svou nákazu. Někomu přijde lepší, když Colton Underwood z reality show Starý mládenec napsal, že „virus mu nakopal prdel“, leč vzápětí vyzval své fanoušky, aby kvůli svým blízkým a milovaným zůstávali doma.

V tomto smyslu – že nikdo není mimo dosah – se dnešek podobá éře španělské chřipky. Při pohledu na tehdejší seznam nám ale dojde, že ta byla o ligu horší. Zemřel jihoafrický premiér Botha, básník Apollinaire, sociolog Weber, dramatik Rostand, malíři Kubišta i Schiele, brazilský prezident, hlava sovětského Ruska Sverdlov… Přežili dánská královna i španělský král, Mary Pickfordová, Franz Kafka, britský premiér David Lloyd George, Raymond Chandler či německý císař Vilém II.

Neplatí, že celebrity mají lepší ochranu před nákazou. Však také skoro všechny z karantény vyzývají: Lidi, zůstávejte doma.

LN, 27.3.2020Splňte si novoroční předsevzetí: Přinášíme tipy na hubnoucí pomocníky
Splňte si novoroční předsevzetí: Přinášíme tipy na hubnoucí pomocníky

Nejlepší, do čeho můžete investovat, je vaše zdraví. Jestliže jste se rozhodli zapracovat v novém roce na své postavě, posílíte své zdraví a...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.