20.10.2021 | Svátek má Vendelín


GLOSA: Měkká síla Ruska

9.10.2021

Jaký bude první film ze skutečného stavu beztíže?

Je známo, že „měkká síla“ je účinná zbraň. V podobě džínů, rock’n’rollu a Coca-Coly pomohla Západu vyhrát studenou válku. Ale svět se mění a teď je už jinde. I v tom, že „měkká síla“ Západu nabírá tvář politické korektnosti, genderového běsnění či militantního antirasismu. Její přitažlivost na velký test ještě čeká, leč alternativní „měkkou sílu“ nabízí i Rusko. Patří k ní odlet filmového štábu – herečky Julije Peresildové a režiséra Klima Šipenka – na Mezinárodní kosmickou stanici (ISS), kde natáčí normální komerční film. To si dosud nikdo netroufl. Ani hvězdy amerických kosmických ambicí Musk, Branson či Bezos.

Může z toho být zajímavý test – ne pro experty na strategii, kosmonautiku, technologie, ale pro fanoušky filmové sci-fi. Desítky let jsou zvyklí na to, že díla tohoto žánru musí obejít problém stavu beztíže. Buď se to řeší tak, že všude panuje gravitace umělá. Pak ale může působit směšně, když je ve Hvězdných válkách loď zničena z 99 procent, jen generátor umělé gravitace šlape jako hodinky. Nebo se stav beztíže napodobí ve studiu, což působí ještě směšněji. Kdo viděl Jamese Bonda (Roger Moore) ve filmu Moonraker, ví, o čem je řeč.

K věrohodně působícím výjimkám patří americký sci-fi horor Život (2017). Ukazuje současné technologie na ISS ve stavu beztíže. A hlavně riziko průšvihu, který nezpůsobí cizí civilizace, ale výzkum vzorků dovezených z Marsu. Ano, je to ve stavu beztíže, leč pouze nafilmované.

Ruský experiment přinese na plátno, do žánru akčního snímku, vesmír autentický. Má to být první hraný film odehrávající se v nulové gravitaci, který by na zasvěcenější diváky nepůsobil chtě nechtě směšně. První, který podmínky na oběžné dráze nesimuluje, ale zachytí autenticky. Amerika chystá cosi podobného s Tomem Cruisem, ale až někdy… Moskva tak bude mít – s odstupem od Gagarina a Těreškovové – opět primát, který může zaujmout široké vrstvy ve světě. Může z toho být zajímavý test ruské „měkké síly“.

LN, 7.10.2021
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.