22.10.2019 | Svátek má Sabina


Diskuse k článku

GLOSA: Makedonie je naše

Makedonci hlasovali ve víkendovém referendu tak, že výsledek lze vykládat cimrmanovsky – za vítěze se mohou pokládat oba tábory. Tábor těch, kteří chtějí změnit název země na Severní Makedonii, i tábor těch, kdo trvají na Makedonii bez přívlastků.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

 0
Jste přihlášen jako


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 4.10.2018 22:38

Blbé hrátky s názvem. Řekové mají vážnější starosti, ekonomickou situaci, imigraci etc., takže jim politikové předhodili špek, aby se vybouřili.

V. Novák 4.10.2018 18:38

Re: Ukázka spletitosti tamních dějin a vztahů.

První bulharský stát založil v roce 681 chán Asparuch. Koncem 10. století bulharský car Samuel I. učinil z Ochridu hlavní město Bulharské říše.

Na přelomu 9. a 10. století se Ochrid stal útočištěm žáků sv. Cyrila a sv. Metoděje vyhnaných z Velkomoravské říše. Nejvýznamnější z nich byli sv. Kliment Ochridský (cca 830 – 27. července 916 Ochrid) a sv. Naum. Při klášteře, který v Ochridu založil sv. Kliment, vznikla literární škola, díky které se z Ochridu stalo nejvýznamnější centrum slovanské kultury a vzdělanosti, která se odtud dál šířila po východní Evropě.

M. Drašner 4.10.2018 14:48

Re: Ukázka spletitosti tamních dějin a vztahů.

V Bulharsku tedy určitě nevznikla. Bulharsko bylo turkotatarskými dobyvateli založeno na území Východořímské říše, od níž se pak s různě dlouhými úspěchy odtrhávalo. V době Konstatina a Metoděje ovšem Ohrid patřil Byzanci a oba učitelé byli na Moravu posláni byzantským císařem.

M. Drašner 4.10.2018 14:43

Re: Řecká Makedonie?

Zajímavé ovšem je, že ve 3. - 2.stol. př.n.l. bylo Řecko dobyto a ovládána v různé míře Makedonií. V Byzanc, čili Východořímské říši sice byla jedním z oficiálních jazyků řečtina, ale že by se její obyvatelé cítili jako Řekové, si nejsem vůbec jist. Označovali se totiž za Romaioi, tj. Římany.

M. Krátký 4.10.2018 13:36

Na Balkáně si musíme zvykat na různé stupně

národní hrdosti, v 80tých letech jsem byl služebně 7 roků v Bulharsku a tak jsem tehdy viděl i do jejich školních, komunistických učebnic a tam se to jen hemžilo ( i v papírnictvích ) starými mapami jak bylo Bulharsko veliké směrem na západ ( do Srbska i Makedonie ) a na jih až k Egejskému moři - na sever ne, tam to hlídá Dunaj a na východě jen kousek až za Edirne - včetně a pak Černé moře

O. Prokop 4.10.2018 11:20

Re: Vítězství Ruska

Pane kolego, víte Řekové jsou jiný národ než my. 400 let pod okupací v Osmanské říši- a přežili a povstali - státní svátek mají taky 28.10. Mají jinou mentalitu a Makedonie pro ně znamená Řecko. I hlavní města- Pella, Vergina jsou na území Řecka. A když vidí, jak se ve Skopje ve školách žákům lže, že jejich cílem je Velká Makedonie s hranicemi až k Egejskému moři a výše zmíněné články jejich Ústavy, tak se nedivme.

Podle této Ústavy si Skopjani osobují zastávat se Makedonců na celém území, t.j. vč. Řecka.

Vtipné je, jak Řekové aplikují tu zkratku FYROM: Find Your Real Onoma( jméno) Malakes ( pitomci)

O. Prokop 4.10.2018 11:03

Re: Tak jest.

A my nemáme nic společného s Karlem IV.

A. Alda 4.10.2018 10:13

Sjednocení Slezska a jeho svrchovanost bych velice uvítal.

My Slezané patříme k sobě, ať už dnes žijeme v SRN, v Polsku či v České republice.

Moje babička svou rodnou vesnici nikdy neopustila, přesto za svůj život změnila z moci úřední státní příslušnost čtyřikrát a národnost pětkrát.

Němci nám nadávali do Vaserpoláků, Poláci do Čechů, Češi do Prajzů. Ale naše území a výsledky práce na našich polích a v našich dolech si chtěli přivlastňovat všichni.

A. Alda 4.10.2018 10:07

Tak jest.

Dnešní Řekové nemají s těmi antickými Řeky skoro nic společného.

A. Alda 4.10.2018 10:05

Jo.

Dík za připomínku.

A. Alda 4.10.2018 10:04

S tím Slezskem nemáte pravdu.

1. Kus Slezska se nachází i v SRN.

2. Polákům leze slezská (hlavně hornoslezská) iredenta dost na nervy.

V. Novák 4.10.2018 10:02

Re: Nebuďte tak přísný k Řecku- že blokuje...

"Slavomakedonci" mají dost starostí s "Albánomakedonci", kterým by vůbec nevadila Velká Albánie a postup podle sousedního Kosova. Ostatně se už činí na změně etnického složení Makedonie/FYROMu/Severní Makedonie. Tak dvě-tři generace a bude z ní Východní Albánie...

Tedy, bude-li se to hodit Západu, jako v Kosovu.

M. Prokop 4.10.2018 9:53

Re: Vítězství Ruska

Jak? S úsměvem.

Mimo to, takové nároky pochopitelně po rozpadu R-U byly a projevily se i po Mnichovu. V současnosti ve vážnější podobě nejsou. Vztahy Makedonie-Řecko by se měly dostat do stejného stavu, k čemuž vede jednání, ne "šprajcování".

M. Prokop 4.10.2018 9:51

Re: Nebuďte tak přísný k Řecku- že blokuje...

Pokud by Řekové měli trochu sebevědomí, tak se tomu všemu akorát zasmějí. Možnost, že by Makedonie odtrhla řecké území, je zcela nereálná. Jenže Řekové do toho balkánského bordelu lží a msty zapadají jak příslovečný Jandák na hrnec.

V. Novák 4.10.2018 9:43

Re: Nebuďte tak přísný k Řecku- že blokuje...

Pokud vím, tak proti souhlasu se Severní Makedonií svolávala protesty i Nea Demokratia - ale vláda to vytkla Rusům a vypověděla dva diplomaty.

Ovšem byl bych opatrný s označením "pseudostát" - je to stejně stát jako Slovinsko, Chorvatsko nebo Srbsko a mnohem víc stát než BaH nebo Kosovo.

V. Novák 4.10.2018 9:39

Ukázka spletitosti tamních dějin a vztahů.

Když byl před pár lety makedonský prezident nebo premiér v Rusku, Putin se zmínil o tom, že v Makedonii vznikla kyrilice a demonstroval na tom dávné kulturní vztahy mezi Ruskem a Makedonií. Načež se ozvali Bulhaři, že kyrilice vznikla v Bulharsku...

Nejlepší na tom je, že pravdu mají všichni. Kyrilici sestavil místo poměrně nečitelkné Konstantinovy glagolice Sv. Kyrill Ohridsky, který žil v klášteře u Ohridského jezera, tedy v dnešní Makedonii - ovšem ta byla součástí Bulharského carství.

Takže kyrilice vznikla v Makedonii v Bulharsku...

O. Prokop 4.10.2018 9:08

Re: Vítězství Ruska

jak byste se díval na to, kdyby vznikl např. Slezský stát na území nynějšího Polska a ten měl v Ústavě územní nároky na celé Slezsko, tedy i naše? FYROM nemá žádné dějiny, teprve Tito utvořil tuto jugoslávskou republiku. Minulý premiér( zapomněl jsem jméno) FYROMu byl národnosti bulharské a po zrušení srbské a bulharské národnosti emigroval do Bulharska.

O. Prokop 4.10.2018 9:04

Re: Nebuďte tak přísný k Řecku- že blokuje...

pokrač:

Prostě vše je založeno na lži, překrucování dějin, Řekové se chovají velmi vstřícně, když souhlasí s názvem Severní Makedonie, i když i u nich jsou někteří tvrdě proti( strana Zlatý úsvit). Řekové nazývají tento pseudostát Skopje a obyvatele Skopjani, V OSN je to FYROM-Former Yougoslavian Republic of Makedonia

O. Prokop 4.10.2018 9:03

Nebuďte tak přísný k Řecku- že blokuje...

Mají na to VELKY důvod: Ve školách ve Skopje se učí o Velké Makedonii- tj. když hranice sahají až k Egejskému moři. To že Skopjani změnili státní symbol- vlajku, je třeba dodat , že doposud nezměnili svoji Ústavu- tedy články, které jsou protiřecké: Stručně- preambuli, článek 4, článek 7, článek 49, článek 119.

Pak měli Skopjani ( tzv. slavomakedonci) bulvár Alexandra Makedonského, letiště ve Skopje s názvem Alexandra Makedonského, sochu Alex. makedonského, postavili cca 300 kopií řeckých památek. Některé odstranili, některé ne.

Dějiny tohoto pseudostátu začínají až rokem 1944( ASNOM). tzv. makedonština je bulharské nářečí psané latinkou. V roce 1991 při sčítání lidu bylo cca 30% Srbů, 25% Bulharů, 25% muslimů- Albánců. Při posledním sčítání lidu 2005 Srbové a Bulhaři zanikli a stali se z nich Slavomakedonci.

Na závěr jeden vtip- či hloupost z úst politiků ve Skopje Ve FYROMu je minorita Egypťanů. Píše se tam, že je přivezl Alexander Makedonský z Egypta, kde mu tyto otroky dala darem Kleopatra. ( století sem století tam)

R. Gramblička 4.10.2018 8:28

Re: Vítězství Ruska

i kdyby se tak stalo, zřejmě to nepovede ke změně iracionálního postoje Řeků.

O. Dvořák 4.10.2018 7:46

Říkáte Řekům, co si mají myslet.

Ale takhle to nefunguje. To je jako kdybyste Hitlerovi poradil, že by měl být demokrat. Nebo naopak třeba nějakému demokratovi, že by to měl spíš zkusit jako diktátor.

J. Kočí 4.10.2018 7:41

Vítězství Ruska

Kdyby se začlenila Makedonie do NATO a EU, nebude už pro Rusko zajímavé a ztratí další kus vlivu na Balkáně.