19.4.2024 | Svátek má Rostislav


GLOSA: Lukašenko v pasti

28.3.2022

Vstoupí běloruští vojáci do války na Ukrajině po boku Ruska? Tu otázku si klade leckdo, od vojenských analytiků a politiků až po běžné Bělorusy. Podle průzkumu mají o něco takového zájem pouhá tři procenta Bělorusů. Zájem nejspíš nemá ani prezident Alexandr Lukašenko – válka je drahá a Bělorusko v ní nemá co získat. Fakticky se už války účastní, nikoli však lidskými silami, „jen“ poskytuje prostor ruským vojákům a raketám mířícím z Běloruska na Ukrajinu.

Jenže Lukašenko se chytil do pasti vlastní ctižádosti a neomalenosti. Po rozpadu Sovětského svazu uzavřel s Borisem Jelcinem smlouvu o Svazu Ruské federace a Běloruské republiky v blahé, leč mylné naději, že se budou ve vedení Svazu střídat. Zda to měl někdy v úmyslu Jelcin, těžko vědět, je možné, že si s takovým záměrem po nějaké té láhvi vodky pohrával. Samozřejmě z toho nikdy nic nebylo, což bylo při pohledu zvenčí od začátku jasné. Zájem o vstup do rusko-běloruského svazu projevily i další státy – Srbsko, Kazachstán, Moldavsko, i státy-nestáty – Podněstří, Jižní Osetie a Abcházie, ale nic z toho nevzešlo.

Svaz Ruska a Běloruska formálně existuje dodnes, byť se jeho struktury už víc než deset let nerozvíjejí, vlastně ani nejsou příliš funkční, ale kdyby se Putin rozhodl, že mají Bělorusové stanout po boku ruských vojáků, těžko by se z toho Lukašenko vykrucoval. Jeho Bělorusko totiž kromě Ruska spojence ani přátele nemá, euroamerický svět se od něj definitivně odvrátil po zfalšovaných prezidentských volbách v roce 2020, takže se její prezident nemá o koho opřít. Na rozdíl od ukrajinského prezidenta Zelenského se rozhodně nemůže opřít o vlastní občany, ti dali svůj názor po zmíněných volbách jasně najevo rozsáhlými demonstracemi, které Lukašenko krutě potlačil. A rozhodně je jim proti mysli, že by se jejich země měla zúčastnit války, mnohým vadí i přítomnost ruských vojáků a zbraní na jejich území, i když nemohou své postoje veřejně projevovat.

Jenže Lukašenka názory běloruských občanů nezajímají a naprosto se jimi nehodlá nechat ovlivnit. A tím méně zajímají Vladimira Putina, který rovněž tvrdě potlačuje ty, kdo s ním v Rusku nesouhlasí. Navíc Putin dobře ví, že má Lukašenka díky svazové smlouvě v hrsti a je jen na něm, zda bude chtít běloruské vojáky použít v boji proti Ukrajině. Je mi běloruských občanů nesmírně líto – musí být strašné žít pod takovým Damoklovým mečem, trápit se úvahami, jak se rozhodne ruský prezident v Kremlu. Běloruská společnost není agresivní, o tom jsme se mohli přesvědčit i při nedávných povolebních protestech. Značná její část navíc s Ukrajinci sympatizuje, byli by rádi, kdyby se poměry v jejich zemi změnily, kdyby Bělorusko zamířilo k Západu a k Evropské unii. Ale ani ti, kteří věří ruské propagandě, nemají žádný důvod jít proti Ukrajincům bojovat a umírat ve válce, kterou nevyvolali a na které nemají zájem. Jako by nestačil Lukašenko…

LN, 25.3.2022