25.5.2020 | Svátek má Viola


GLOSA: Kolik za projev?

9.2.2019

Myšleno za projev bývalého vysokého politika v USA. Takový člověk je zván k přednáškám jako prestižní host. Je doslova hvězdou pořádající organizace. Ale co to bude stát?

Ledacos osvětlil server novin Jerusalem Post, který koncem minulého měsíce přinesl informaci, že bývalá US ambasadorka při OSN Nikki Haleyová (post opustila 31. 12. 2018) si za vystoupení účtuje 200 tisíc dolarů.

Pro našince to může znít jako šílená suma. Troufnu si tvrdit, že i mnozí z těch, kdo chovali k Haleyové sympatie, si mohou povzdechnout, jak je nenasytná. Dvě stě tisíc dolarů za jedno vystoupení? Že se nestydí!

Skalní odpůrci Trumpovy administrativy pak mohou tento údaj použít jako důkaz, že lidé z prezidentova okolí jsou chamtivé obludy. Aby ne, pravicoví republikáni.

Podobné přesvědčení vydrží ovšem pouze do okamžiku, než si v článku přečteme, že podobné sumy za vystoupení takovýchto VIP jsou v Americe naprosto běžné. Pokud by celebrita formátu Haleyové vystoupila za hranicemi Států, museli by si hostitelé připravit částku ještě vyšší.

Proto, odíváme-li se na druhý pól americké politiky, tedy k demokratům, zjistíme dle Jerusalem Postu totéž:

- Bývalá americká státní tajemnice (ministryně zahraničí) Hillary Clintonová (v úřadu do 1. února 2013) si na projevech v letech 2013-2015 vydělala 22 milionů dolarů.

- Někdejší První dáma Michelle Obamová si údajně účtuje za projevy 250 tisíc dolarů (rozumí se za jeden).

Proč ne? Když můžeme královsky platit (některé) sportovce, můžeme dobře zaplatit i lidem, kteří mají co říci. A to Haleyová, Clintonová i Obamová bezpochyby mají – i když ne se všemi budeme všichni a ve všem souhlasit.

Stejskal.estranky.czOtestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S Cottontouch™? Stačí se přihlásit
Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S Cottontouch™? Stačí se přihlásit

Vyzkoušejte s námi kosmetickou řadu Cottontouch™, která je určena pro novorozence od 1. dne života. Miminko se s ní bude cítit jako v bavlnce, protože obsahuje pravou bavlnu a díky speciální receptuře se snadno oplachuje i vstřebává.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.