27.5.2022 | Svátek má Valdemar


GLOSA: Klokan čili nechápu

7.5.2022

Shodne se Západ s Ruskem alespoň v něčem?

Když přistáli v Austrálii první Evropané, žasli nad podivným zvířetem, které se pohybovalo mohutnými skoky. Spíš posunky než slovy se ptali domorodců a ti odpověděli „gangaru“. Tak vzniklo známé anglické slovo kangaroo, česky klokan. Leč jazykovědci dospěli k závěru, že „gangaru“ znamenalo v řeči původních Austrálců spíše „nerozumím“. Prostě nerozuměli otázce. Tak praví legenda.

Tu legendu oživují zprávy o komunikaci Západu s Ruskem, například Emmanuela Macrona s Vladimirem Putinem. Rozumějí si navzájem, i když jsou telefonáty oficiálně tlumočeny? Chápou otázky i odpovědi partnera? Nevíme. „Západ by mohl pomoci ukončit tato zvěrstva tím, že uplatní vliv na kyjevský režim,“ zní z Kremlu. Jenže Putin „zvěrstvy“ myslí údajnou genocidu etnických Rusů Ukrajinci na Donbasu. Kdežto Macron – a s ním celý Západ – jimi myslí krveprolití páchané Rusy v Buči nebo Mariupolu. Slovo zvěrstvo tu hraje podobnou roli jako slovo gangaru v Austrálii před 230 lety.

Není to humor, ale problém. Říká se, že fungující řešení pro konec války nelze dojednat mezi Kyjevem a Moskvou, ale jen mezi Západem a Ruskem. Ale ani vstřícní zástupci Západu se v jazyce neshodnou se vstřícnými zástupci Ruska. První trvají na tom, že Rusko napadlo suverénní stát, už třicet let uznávaný jako nezávislý a člen OSN. Druzí si tuto rovinu vůbec nepřipouštějí. Stejně jako fakt, že údajnou genocidu vůči etnickým Rusům je třeba doložit a Mezinárodní soudní dvůr v Haagu ruské důkazy odmítl. Partneři na telefonní lince si vlastně říkají „nerozumím“. Šílená situace, sedí-li na telefonní lince dva prezidenti s jadernými kufříky, kteří si však nerozumí v tom nejzákladnějším.

Na to není univerzální recept. Snad by si partneři měli klást nejzákladnější otázky ve stylu třetí třídy. Souhlasíte s tím, že Ukrajina je od roku 1991 samostatný stát? Že je členem OSN? Nenajde-li se shoda ani v tomto, další jednání nemá smysl. Pak už platí jen výraz „nerozumím“.

LN, 5.5.2022



Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby
Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby

Hledáme 50 maminek, které se svými děťátky vyzkouší přírodní dětskou kosmetiku a vlhčené ubrousky Linteo Baby. Šance testovat je vysoká, stačí se...