17.11.2019 | Den boje za svobodu a demokracii


GLOSA: Klíč jménem Hormuz

17.5.2019

Stereotypy jako vydírání ropou už moc neplatí

Atmosféra v Perském zálivu houstne. Můžeme si stokrát říkat, že válku nechtějí USA ani Írán, ale kritické situace vznikají i bez rozkazů nejvyšších velení. Třeba jako v roce 1988, kdy americký křižník Vincennes špatně vyhodnotil data a sestřelil civilní íránský airbus letící do Dubaje (290 mrtvých). I teď je situace napjatá natolik, že rizika nelze předvídat. Ale zároveň vychází najevo skutečná povaha jistých přežívajících stereotypů.

Důležitá otázka zní: Jak to, že situace v Perském zálivu houstne, ale trh s ropou nedivočí? Opírá se o klíčové slovo Hormuz. Hormuzská úžina mezi Arabským poloostrovem a Íránem záliv obrazně uzavírá. A mohla by ho uzavřít i doslovně, kdyby začala horká válka. Uzavřít ve smyslu odříznout od dopravy většinu ropy, kterou těží Írán, Irák, Kuvajt, Saúdská Arábie, Bahrajn, Katar i emiráty. Dříve se udávalo, že úžinou prochází přes 30 procent světové dopravy ropy. Dnes, po válkách, revolucích i stavbě ropovodů, to bude méně, ale stále ještě dost na pořádný otřes – zásobovací i cenový.

Kdo viděl filmové záběry z ropných krizí 70. či 80. let, ví, že nejde o bublinu. Běžné pumpy v USA s nápisy „dnes není benzin“ patřily ke koloritu roku 1979. Kdo si dnes stěžuje, jaká panuje hysterie kolem klimatu a Grety Thunbergové, mohl vidět ještě větší hysterii kolem ropy a benzinu.

Tak znovu. Proč teď taková hysterie nebují? Proč se o ní ani výstražně nemluví? Padají různá vysvětlení. Třeba že obchodní válka USA s Čínou tlumí konjunkturu i ceny ropy. Nebo že organizace OPEC už předem omezila těžební kvóty. Ale do značné míry je to i tím, že neplatí leckteré dávné stereotypy.

USA už nejsou závislé na dovozu ropy jako dřív, naopak vyvážejí svou ropu z břidlic. I kdyby se Hormuzská úžina pro dopravu ropy zcela uzavřela, Amerika to nepocítí a tamní benzinové pumpy zůstanou v provozu. Pro Evropu platí při napětí v Zálivu totéž, ale už by to neplatilo v případě horké války.

Ať už si myslíte o Donaldu Trumpovi cokoliv, některé jeho kroky odhalují skutečnou tvář letitých stereotypů. Když loni rozhodl přesunout ambasádu z Tel Avivu do Jeruzaléma, ukázalo se, že odpor byl slabší, než se čekalo, že arabský svět vidí větší hrozbu v Íránu a džihádismu než v Izraeli. Nyní se ukazuje, že oslabuje potenciál ropného vydírání, ať už by ho zkusil kdokoliv. To není tak špatná zpráva.

LN, 15.5.2019Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.