24.4.2024 | Svátek má Jiří


GLOSA: Když eroduje střed

13.2.2020

Německo předvádí, jak lze zablokovat demokracii

Křesťanská demokracie, konstitutivní strana Spolkové republiky, neví, kdo ji povede po Angele Merkelové. Co udělala Annegret Krampová-Karrenbauerová, že odstoupila? Jako šéfka spolkové CDU nezabránila tomu, aby pro durynského premiéra, liberála Kemmericha, hlasovali vedle poslanců FDP a CDU i ti z AfD. A to je v dnešním Německu politický zločin.

Jenže ten „zločin“ zakrývá podstatnější, systémové problémy. Teď se říká, že se „prolomila hráz“. Jenže ta se prolomila už před lety, když na východě Německa začaly vznikat vlády za účasti postkomunistické Levice, strany, jež se jasně nezřekla komunistické totality v NDR. Proč její Bodo Ramelow mohl být durynským premiérem ve vládě s SPD a Zelenými, ale FDP a CDU to schytávají jen za to, že – při anonymní volbě – poslanci AfD hlasovali pro jejich kandidáta?

Ve vypjaté atmosféře se argumentuje Hitlerem (před 90 lety chválil úspěch NSDAP v Durynsku) i zánikem výmarské republiky. Jako by i teď vládla masová nezaměstnanost, ulicemi chodily stranické bojůvky a vnucoval se Mein Kampf. Podobnosti se najdou, leč trochu jinde. Třeba v tom, čemu se říká eroze politického středu. Počátkem 30. let kleslo skóre strany Centrum kancléře Brüninga až na 11 procent. V durynském sněmu mají krajní strany (AfD a Levice) celkem 54 procent, kdežto strany středu (CDU a SPD) jen 30 procent. Otázka z počtů pro páťáky: Je možné z toho složit přijatelnou většinu?

Je to dvojí problém. Zaprvé strany středu ztrácejí důvěru voličů natolik, že možnosti většin komplikují. Zadruhé: zatímco sociální demokraté je skládají se Zelenými i postkomunisty, křesťanští demokraté nesmějí na AfD ani pomyslet. Ta si pak posiluje vlastní ego i schopnost blokovat demokracii. Že by permanentní obstrukcí? Ale kdež. Stačí, když bude hlasovat pro premiéra Ramelowa. Když musel kvůli podpoře AfD odstoupit liberál Kemmerich, měl by tak učinit i postkomunista Ramelow. Ta úvaha šéfa AfD nemá chybu.

LN, 11.2.2020