27.10.2020 | Svátek má Šarlota, Zoja, Zoe


Diskuse k článku

GLOSA: Kdyby nebylo Švédů

Sledujete ještě čísla a zprávy o „koroně“? Takových lidí už asi moc není – oproti sílící většině těch, kdo sledují spíše uvolňování karantén. Ale i mezi drobnými zprávami se najdou zásadní poznatky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Fialová 26.5.2020 20:22

Je to už překlopeno do placených článků, ale to hlavní je hned na začátku:

"Nejdůležitější v boji proti koronaviru je to, jak rychle země zareaguje. Ukazuje to velké srovnání České republiky a Slovenska se zeměmi světa a Evropy.

Země, které s rozsáhlými a celoplošnými opatřeními váhaly týden, deset, nebo dokonce 14 dní od dosažení první stovky potvrzených nakažených, už většinou šíření koronaviru nedokázaly zabrzdit a nákaza tam propukla ve velkém."

https://denikn.cz/341632/staty-ktere-vahaly-maji-tisice-mrtvych-dvacet-grafu-ukazuje-co-zabralo-ve-svete-a-v-cesku/

J. Pleva 26.5.2020 19:24

Nemusíte nic vymýšlet, nacisty jsme zažili a švédské fašisty taky. Otázka je, jestli ta svoboda a přenechání veškeré odpovědnosti ovčanům je tu na správném místě vzhledem k řádově vyšším obětem ve srovnání s okolními severskými státy, nebo i s Českem nebo Slovenskem. Jasné je, že sociálkomunofašisti ve vládě se zřekli veškeré odpovědnosti a nechali ji na občanech, což není běžné v tomto více méně totalitním státě. Ale ekonomika má přednost před životy, m.j. aby socani mohli argumentovat pro svou genialitu v příštích volbách. Z toho co bylo možné udělat pro ochranu životů udělala vláda velkou NULU. Žádná připravenost, žádné roušky, žádný kyslík pro postižené seniory, kterým maximálně dávali paliativní péči. Ani žádný zákaz návštěv penzionů pro seniory, kterých proto zemřelo neúměrně a zbytečně mnoho. Ale to bylo pro doktora Tengele, státního epidemiologa, i pro premiéra,jen "zajímavé". Senioři vymřou a bude víc míst pro migranty, socanů volební dobytek. "Humanitární velmoc" se tentokrat zcela otevřeně ukázala ve své pravé fašistické podobě!

P. Götze 26.5.2020 17:54

Ono to hlavne popira smysl socialniho statu, ktery se v Evrope posledni stoleti buduje. Zdravotni pojisteni mame vsichni povinne, povinne jej cely zivot platime, at ze sveho, nebo stat za duchodce ci deti. Za to socialni stat garantuje zdravotni peci. Nejak mi do toho nezapada, ze po napr 50 letech povinneho placeni do systemu nekdo rozhodne, ze to momentalne neplati a vystavi takto povinne platici obcany riziku. To mi proste nejde dohromady. Logiku to ma ve statech, ale ne v Evrope.

J. Jurax 26.5.2020 21:53

Šlo o politické rozhodnutí. V něm nelze hledat prostou logiku. Leda tu politickou, ale ta se řídí jinými pravidly.

D. Müller 26.5.2020 14:01

Obávám se, že srovnáváme nesrovnatelné. Především nebyl objasněn důvod, proč je úmrtnost na komplikace v bývalém východním bloku s koronavirem výrazně nižší než v jiných zemích. Ale budiž. Na jednu misku vah dáváme počet zemřelých resp. hypotetický počet nezemřelých s koronavirem a na druhou misku vah dáváme co? Nic. Protože to části společnosti přijde cynické, hyenismus říkají. Ale při druhé vlně si už budeme muset přiznat, že na druhé misce vah je ekonomika, osobní svoboda, osobní odpovědnost atd. Svět je komplexní, takže ztráty ze zabrzděné ekonomiky způsobí méně peněz ve zdravotnictví a více mrtvých na jiné nemoci. Ještě nejsme na konci a tak za rok dva uvidíme, který přístup byl šťastnější a k tomu se v budoucnu přiklonit. Rozhodně politická rozhodnutí tohoto typu nejsou jednoduchá. Nyní se i my dostáváme do fáze osobní odpovědnosti, s čímž jsem spokojen.

V. Kain 26.5.2020 15:25

Myslíte,že politikům jde o to jestli natáhne brka 100 nebo 500 lidí? U nás šlo hlavně o to si vyzkoušet poslušnost stáda.A ta dopadla na výbornou.Takže kdykoliv se jim to hodí,tak si dají repete.A mimochodem zdeklasovaná ekonomika nějakého Babiše dvakrát nezajímá.Ten jde za svým cílem a to je uchvátit zemi.Schillerová mu v tom pomáhá jak může.Nyní kompenzační bonusy 25tis. pro OSVČ.Když nebude po mém,tak bonusy nebudou.Copak takhle se chová ministr financí?Dobře bonusy nebudou protože by přivedly města a obce na buben,ale budou volby a už je nejvyšší čas říci takovým vyděračům pá,pá.

D. Müller 26.5.2020 15:44

Bral jsem v úvahu takového toho Masarykovského politika, protože současnou vládu oligarchy a jeho nohsledů nepovažuji za politiky. Dokonce to i sami o sobě říkají. Takže se vlastně rýsuje "bezkuponová" privatizace státu.

P. Zinga 26.5.2020 18:42

Zabil jste nejen bratra, ale i rozum.

M. Šejna 26.5.2020 13:51

O tom, že to švedské řešení bylo blbé, svědčí počet mrtvých na milion obyvatel, kteří zemřeli v Evropě na komplikace spojené s Covid19:

Belgie 806, Španělsko 575, UK 545, Itálie 545, Francie 436, Švédsko 400, .... Česko 30, ...... Slovensko 5

Švédsko patří do šestice nejvíce postižených evropských zemí úmrtím na Covid19.

D. Müller 26.5.2020 14:07

Pane Šejno, jak píši výše. Proč je "smrtnost" v zemích východního bloku nižší je trochu záhadou a zřejmě to má nějaký důvod, který nyní nevíme. Prostě jsme měli i trochu štěstí, což jsem rád. Ale trochu pokory by nám obecně více slušelo. Už jsem unaven z toho chlubení, jak jsme dobří a ostatní to nezvládají.

J. Kalina 26.5.2020 16:06

já vám ten důvod prozradím. I když nejsme tak bohatí jako v západních státech, přeci jen jsme za svými rodiči a prarodiči nechodili hromadně do domovů důchodců, kde jsme je mohli nakazit, kdežto ti hamouni kapitalistický se tam střídali jeden po druhém, až to smrtka hromadně pokosila. nebo jich tam tolik nemáme?? Na západě si takto řešili důchodový systém.

L. Novák 26.5.2020 17:09

Člověče, kam na tyhle kraviny chodíte?

J. Jurax 26.5.2020 22:01

Nabídnou jiné vysvětlení.

Existuje nepotvrzená hypotéza, že nikotin může chránit před koronavirem - viz https://www.idnes.cz/technet/veda/covid-koronavirus-koureni-cigarety-studie-svetova-zdravotnicka-organizace.A200512_230408_veda_pka

No a zaostalých východních zemích kouří kde kdo, včetně mne ... :-)

L. Novák 26.5.2020 23:58

Vy taky zkopírujete každý nesmysl... Kuřáci nepochybně patří mezi ty, co jsou koronavirem ohroženi více než zdraví nekuřáci. :-) I to psali v novinách.

J. Jurax 27.5.2020 15:24

Jistě. Ale uvedená hypotéza lahodí mému kuřáctví ... :-)

D. Müller 26.5.2020 17:36

Pane Kalino, jedna věc je počet nakažených a druhá, pro kolik z nich je to fatální. Ten nízký počet je dán tím, že jsme nebyli v první linii a nesjeli se k nám desítky tisíc resp. stovky tisíc Číňanů jako do Itálie a USA. A protože jsme přeci jen chudší než západní občané, tak se tolik necouráme po světě. Takže nízký počet na začátku má celkem dobré vysvětlení. Na co jsem narážel je, že poměr zamřelých z počtu nakažených je výrazně lepší než v Itálii, Francii apod. To se na mne nezlobte, opatřeními vlády toto nemůže být, protože ty koronavirus nebere na vědomí.

J. Fialová 26.5.2020 20:17

Možná proto, že jsme přísnými opatřeními epidemii zpomalili? U Slováků to bylo ještě přísnější, třeba okolo Velikonoc nesměli vycestovat mimo svůj okres, a policie to tam kontrolovala na každé silnici.

A také - v každé z nejvíce postižených zemí je považována za významný "spouštěč" nějaká masová akce - v italském Bergamu pohárový fotbalový zápas - 40 000 diváků, ve Francii v Alsasku - to psal pan Mařák - jakási velká sešlost náboženská několikadenní, ve Španělsku 8. března v Madridu stotisícová a v jiných městech desetitisícové demonstrace proti sexismu, nakazilo se při tom i několik členek vlády a manželka premiéra, v GB také nějaká velká sportovní akce nebo dostihy...

Zaplaťpámbu u nás za zrušený biatlon, na který by přijely spousty fanoušků z Itálie a z Rakouska (v době, kdy jsme sami měli počet nakažených jen v desítkách).

L. Novák 27.5.2020 0:15

Tady jsou odkazy na Ligu Mistrů Itálii jako virovou bombu...

https://sport.aktualne.cz/fotbal/liga-mistru/ten-zapas-byl-jako-biologicka-bomba-byla-na-nem-tretina-obyv/r~bfaea76e6ec111eaa6f6ac1f6b220ee8/

https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/italove-fandili-s-priznaky-nakaza-vybuchla-na-lize-mistru-sp/r~4cf94aa86f5711ea80e60cc47ab5f122/

https://www.novinky.cz/zahranicni/koronavirus/clanek/proc-italie-v-textilkach-na-severu-zeme-pracovaly-desitky-tisic-cinskych-delniku-40317736?

J. Kostelanský 26.5.2020 13:17

V posudzovaní vplyvu korona-vírusu cítim v českých diskusiách veľkú, až obrovskú mieru cynizmu. Napr. je v podstate úplne jedno, či zomrelo v Česku 317 ľudí alebo v rovnako veľkom Švédsku 4000 ľudí. Je tam toho - 3700 mŕtvych, keď každý rok v každej krajine zomrie minimálne 100.000 ľudí.

Ja sa na to dívam úplne inak - tých 100 000 mŕtvych je NUTNÁ štatistika vyplývajúca z priemernej dĺžky života. 3700 ľudí je počet, ktorý zomrieť nemusel, ale zomrel.V polovične veľkom Slovensku zomrelo 29 ľudí. V prepočet na milión ľudí je to 5 vs. 400, teda vo Švédsku 80 krát viac. Život je otázka priorít. Keď sa na Slovensku objavil korona vírus v prvom domove dôchodcov, okamžite sa rozbehlo vyšetrovanie a plošné testovanie všetkých zamestnancov a pacientov vo všetkých domovoch. Vo švédskych domovoch dôchodcov posielali penzistov s koronavírusom na paliatívne oddelenia na umretie ako nevyliečiteľne nemocných. Neviem, či zrovna toto je to, na čo by Švédi mohli byť hrdí.

Pritom nemám pocit, že by sme v porovnaní s inými západnými krajinami (okrem toho Švédska) boli viac obmedzovaní. Práve naopak. Na Slovensku sa zaviedli relatívne prísne kritéria hneď na začiatku a v podstate sa až doteraz nemenili. S výnimkou Veľkej noci, kedy bol pohyb obmedzený len na okres, v ktorom občan býva.

Ako dopadli krajiny, ktoré nezareagovali včas a robili si z koronavírusu srandu? Najskôr mali väčšiu slobodu ako u nás, ale potom prišli brutálne opatrenia: von sa smelo len so psom, do práce alebo na nákupy, vo Francúzsku musel pri sebe mať každý občan pohybujúci sa vonku písomné zdôvodnenie svojho pobytu vonku, v Nemecku neskôr na absenciu rúška dávali pokuty rádovo v tisíckach eúr. Jediný medializovaný prípad, kedy občan na Slovensku dostal niekto pokutu za nedodržiavanie opatrení, bol hneď na začiatku ktorýsi liberálny politik, ktorý ostentatívne vystupoval v TV bez rúška.

Priznám sa, že moc nerozumiem českým názorom spochybňujúcim rúška. Ako by sa asi cítili, keby ich mali operovať doktori bez rúšok?

J. Vintr 26.5.2020 13:30

I kdyby staří a velmi nemocní lidé opravdu umírali na ten koronavirus, je to opravdu špatně? Umřeme jednou všichni a umírání i poslední měsíce či dokonce roky života můžou být někdy hodně nepříjemné, takže když přijde smrt o něco dříve, je to pro tyto lidi spíš vysvobozením.

L. Novák 26.5.2020 17:12

Ptal jste se těch starých lidí, jaký na to mají názor?

J. Vintr 26.5.2020 21:05

Já jsem také relativně dost starý člověk a mluvím i sobě. Na rozdíl od mnoha zde diskutujících si nemyslím, že tady budu věčně.

J. Pleva 26.5.2020 19:47

Tedy vy mluvíte jako švédský doktor Tengele - jestli to vůbec myslíte vážně...

J. Vintr 26.5.2020 21:08

Nemálo lidí u nás je pro uzákonění euthanazie. Není to nakonec v podstatě to samé?

Z. Vydra 26.5.2020 23:55

Pane Vintr, přečetl jste si někdy něco o tom, jak se umírá při nákaze covidem-19? V podstatě se především udusíte. Proti gustu žádný dišputát, ale já bych tak tedy umírat nechtěl.

I. Polák 26.5.2020 13:36

No ono lze také na "švédský model" pohlížet také jako na švédské řešení důchodové reformy.

Na začátku epidemie jsem slyšel i jednoho odborníka z medicinské oblasti (sorry slovo lékař mi nejde nějak přes pysky), který řekl že holt ti staří co by jinak zemřeli v říjnu zemřou už v dubnu a to je tak všechno.

Jsem jednoznačně z té kategorie a jak jsem rád, že už je květen a já si ho vychutnávám.

J. Kanioková 26.5.2020 18:14

Souhlas.. Ale ve Švédsku je dodneška mrtvých 3998..

O Švédsku si poslední dobou opravuji názor oproti dřívějším sympatiím..

Před chvilkou jsem zrovna dočetla-

Už se to nikdy nesmí opakovat - zákon se musí změnit - https://juliacaesar.blog/2020/05/24/det-far-aldrig-handa-igen-lagen-maste-andras/

J. Pleva 26.5.2020 19:45

Pane Kostelanský, jste pravdě na stopě! Otázka proč jsou takové rozdíly mezi zeměmi v úmrtnosti může být velmi jednoduše odpovězena: JISTÉ VLÁDY PROSTĚ NEPRODLENĚ ZAČALY NĚCO DĚLAT, ZATÍMCO JINÉ - JAKO ŠVÉDSKO - SE NA SVÉ OBČANY VYFLAJZLY. Švédský premiér necítil více odpovědnosti než k nezávaznému doporučení "Myjte si ruce"! Ve všem ostatním má švédská vláda názor na to co se smí a nesmí, dělat i říkat, ale zde neudělala naprosto nic pro ochranu občanů! Proto zemřelo zbytečně mnoho seniorů, ale ti jsou pro socanfašisty jen "horou masa", jak se vyjádřil jeden z jejich ministrů. Střezte se švédského fašismu, je nebezpečný, protože mu malují růžovou fasádu!

R. Benýšek 26.5.2020 12:09

Mnozí se teď budou posmívat Švédům, že zvolili strategii promoření, a ona se jim nepovedla. Dá se ale na to dívat i tak, že ten virus není až tolik nakažlivý. Koneckonců, i v tom slavném novém pokusu s křečky, vydávaném za důkaz účinnosti roušek (to, co platí za týden mezi křečky, platí stejně mezi lidmi i při letmém setkání?), se celá třetina křečků nenakazila bez jakékoli ochrany ani za týden.

Otázka pro Vás, co se posmíváte Švédům za vysoký počet mrtvých oproti nám, a vůbec Vám nevadí, že v souvislosi s COVID-19 platí od počátku, že 2 jablka a 2 hrušky jsou dohromady 4 jablka: Ta pacientka, co teď zemřela s COVID-19 i navzdory léčbě remdesivirem, a o níž její ošetřující lékař oznámil, že její smrt nesouvisí ani s onemocněním COVID-19 ani s léčbou remdesivirem, ta bude proto vyňata z té statistiky úmrtí na /s COVId- 19 anebo ne?

Ten nízký počet našich mrtvých svědčí o tom, že se nám podařilo ochránit rizikové skupiny před setkáním se s nákazou koronavirem. A pokud o to šlo, tak je to úspěch. Nicméně ale znamená to možná jen to (nic více a nic méně), že zemřelí na našich březnových, dubnových a květnových úmrtních oznámeních stačili zemřít nenakaženi. Oproti třeba tomu Švédsku (kde se do příslušných statistik dostat stačili).

J. Vintr 26.5.2020 13:26

Ty stastistiky zřejmě ovlivňuje hlavně to, kolik u kolika lidí, zemřelých na něco jiného, připíšou jejich smrt na účet koronaviru. Tohle nikdo zvenčí nemůže kontrolovat (a určitě se o to nikdo ani nepokouší), takže doktoři (třeba podle pokynů odněkud "shora") můžou napsat jako příčinu smrti koronavirus i u oběti dopravní nehody. Vzhledem k tomu, že politici z koronavirové paniky většinou profitují, je zde určitě snaha tu paniku podporovat za každou cenu. I pro novináře je zajímavější přinášet katastrofické zprávy než střízlivě popisovat skutečnost. Třeba pod palcovým dramatickým titulkem o dvou stovkách nakažených horníků se dočtete, že nikdo z nich nemá vážné příznaky a většina nemá příznaky žádné, takže kdyby někoho nenapadlo je testovat, tak by se o žádném šíření nákazy nikdo ani nedozvěděl. I u té paní s koronavirem, která zemřela, prestože byla léčena zázračným lékem, to hlásal palcový titulek a až v textu se dozvíte, že její smrt s tím koronavirem vůbec nesouvisela. Zřejmě se spoléhá na to, že lidé jsou už dnes líní i číst a čtou jen ty titulky.