30.11.2020 | Svátek má Ondřej


GLOSA: Kdepak Bílá nemoc

14.3.2020

Přes potíže a strašení zatím vládne racionalita

Že epidemie Covid-19 postihuje zhoubně starší lidi, se ví. I epidemiolog Rastislav Maďar, což není žádný alarmista, apeluje na občany, aby nedávali své děti k prarodičům. Kdo si myslel, že je jen otázkou času, než se vynoří nějaká provokativní společenská interpretace, nemýlil se. Pochází sice z Německa, ale odráží progresivistické postoje Západu jako celku. Na Twitteru a na rockovém koncertě se objevil slogan „Na to umírají jen staří bílí muži“. Což odpovídá tezi, že za všechnu bídu světa může jeho uspořádání k obrazu „starého bílého muže“. Že by teď schytával, co si zaslouží?

Našinec pomyslí na Bílou nemoc. I Čapkova hra vychází z epidemie šířené z Číny (pejpinské malomocenství, Čengova nemoc). I na ni umírali jen starší lidé. I v té hře se mezi mladšími ozývají hlasy, že je to svým způsobem požehnání, neboť staří uvolní kariérní místa mladším. Tyto paralely jsou chytlavé (jako byla za migrační kalamity v roce 2015 Čapkova Válka s Mloky, rozuměj s invazí vetřelců). Ale racionálně vzato bývají dost mimo mísu. Už proto, že v Čapkově hře závisel osud lidstva na osamoceném idealistovi, dr. Galénovi. Kdežto dnes převládá spolupráce, i když alarmisté to vidí jinak.

Ano, Západ kritizuje Čínu za utajování či brutální postupy, ale vědci považují čínská čísla za v zásadě věrohodná a úspěch ve Wu-chanu za jasný. Virolog Christian Drosten minulý týden varoval, že Covid-19 si může v Německu vyžádat až 250 000 obětí (dlouhodobě). Jeho kolega Alexander Kekulé ale přepočetl čísla z Wu-chanu – a z nich vychází černý scénář pro Německo na 40 000 obětí (dvojnásobek obětí sezonní chřipky ve špatném roce). Je to prý „scénář, který se musí brát vážně, ale nemá apokalyptický rozměr“.

U nás se moc nepíše o uzávěře Betléma. Leč podle izraelských médií je to po dlouhé době ukázka spolupráce mezi izraelskými a palestinskými úřady (zatím žádný mrtvý). Kdepak, místo o bílém muži nebo o Bílé nemoci je namístě mluvit o racionalitě a spolupráci.

LN, 12.3.2020
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.