9.7.2020 | Svátek má Drahoslava


GLOSA: K útoku žraloka na českého turistu

6.8.2018

Je to samozřejmě nepředstavitelná osobní tragédie, k níž došlo v destinaci Marsa Alam. Sluší se rodině vyjádřit účast a hodně síly ke zvládnutí následků této těžké zkoušky, na kterou nikdo z nás není připraven.

Byť s možností, že by se něco takového mohlo stát, musí člověk podvědomě počítat. Když nastupujeme do dopravního prostředku, také existuje určité procento rizika, že dojde k nehodě.

Pokud jde o útoky žraloků v Rudém moři, možnost, že se něco takového stane, je menší než malá. To není falešné utěšování, ale závěr založený na statistice, kterou nabízí web Shark Attack Data.

Podle tohoto zdroje došlo v egyptském Rudém moři v období od roku 1997 do 2. srpna 2018 k pěti fatálním útokům na člověka:

- 11/8/1997 ... oblast: Safaga, oběť muž

- 14/2/2004 ... Coral Bay, Šarm aš Šajch, oběť muž

- 1/6/2009 ... St. Johns Reef u jihoegyptské Hamaty, oběť žena

- 5/12/2010 ... Middle Garden, Šarm aš Šajch, oběť žena

- 21/03/2015 ... Marsa Alama (lokalita neupřesněna), oběť muž

Nejnovější obětí z 3. srpna 2018 je tedy občan ČR; k tragédii došlo v Marse Alama, lokalita zatím upřesněna nebyla.

V případě útoku v roce 2010, a také nynějšího ataku, se hovořilo a hovoří o tom, že nedaleko místa činu byly vyhazovány z lodí zdechliny. Ty přilákaly predátory; smrt nevinných turistů tedy zavinila lidská chyba - hrubé porušení předpisů. Házet uhynulá zvířata do moře je v Egyptě zakázané. Dnes i ti, kdo se o tuto problematiku nikdy nezajímali, vědí proč.

Na druhou stranu: vzhledem k milionům turistů, kteří rok co rok rudomořské pláže v Egyptě navštíví, je počet žraločích útoků absolutně zanedbatelný. Byť plně rozumím tomu, že rodina tragicky zahynulého českého turisty tento závěr sdílet nebude.

Stejskal.estranky.czSOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa
SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa

Království lesa je unikátní rodinné hřiště inspirované šumavskou přírodou. Kousek od Lipenské přehrady a Stezky korunami stromů tak naleznete pro sebe a svou rodinu místo, kde si užijete skvělou zábavu. Zapojte se do soutěže a vyhrajte celodenní vstupné.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.