28.11.2021 | Svátek má René


GLOSA: Jedna sťatá hlava hydry nemusí nic znamenat

3.5.2011

Al-Káida takovou hydrou skutečně je. Proto se domnívám, že není na místě oslavování smrti bin Ladina. Je to jen jedna hlava, ve skutečnosti již jen symbolu terorismu. Mám obavy, že bude oslabena ostražitost před terorismem. Mějme na paměti „staré heslo“ – i když padnou všici, vstanou noví bojovníci.

Smrtí Stalina také nezanikl zločinný komunismus, jen změnil taktiku a jel dál. Vlastně ani po domnělém pádu komunismu v roce 1989 to Stalinovi pohrobci nevzdávají.

A zatýkání šéfů mafie? Co narkomafie? Jen troška vody z celého moře, což znamená, že boj s těmito „organizacemi“ se nesmí podceňovat. Zde všichni hovoří o tom, že nad nimi nelze zvítězit, boj se však nesmí nikdy vzdávat.

A to jsou jen náhodné příklady toho, že zabití nebo prostá smrt jednoho z vůdců nemusí znamenat nic, jen přechodné oslabení a po tom následuje rychlé oživení systému. V tomto případě můžeme očekávat útoky ještě větší síly. I plaché zvíře se stává po zranění nebezpečným. Obávám se, že se tímto zásahem stali Američané nepřítelem i pro ty váhající a mírumilovné muslimy. Necelých deset let od útoku na New York je dost dlouhá doba, aby se v povědomí lidí „pozapomnělo“ na důvod jeho hledání a likvidace.

Usáma bin Ládin byl dlouho ikonou světového terorismu. S jeho smrtí jistě počítali i jeho nejbližší. Dokonce si myslím, že mnohý teroristický útok již Usáma neplánoval, takže lze očekávat překvapivé údery během „oslav“ jeho smrti. A šel-li bych dále, tak jeho opotřebovanost mohla některým radikálům z jeho okolí vadit, a protože by ho nemohli odstavit vlastní rukou, stačilo naznačení, kde bude k nalezení i s rodinou.

Nějaký čas budeme sledovat oslavné titulky, ale jen do dalšího útoku Al-Káidy.

Převzato z Rottenberg.blog.idnes.cz se souhlasem autora
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.