18.9.2021 | Svátek má Kryštof


GLOSA: Je vlastenectví krajně pravicovým populismem?

7.5.2016

Norbert Hofer, kandidát rakouských Svobodných v prezidentských volbách, zveřejnil na konci minulého týdne racionální politický program „Hlas rozumu“. Hlavní rakouské informační kanály okamžitě varovaly občany, aby nevolili kandidáta „krajní pravice“.

O víkendu schválila nadějná německá politická strana Alternativa pro Německo svůj volební manifest. Německá média tento text označila za důkaz „krajně pravicového populismu“ této strany navzdory tomu, že všechny programové teze zrcadlí nálady obyčejných lidí.

Za krajně pravicového populistu je tak v dnešní době snadno považován každý, kdo cítí odpovědnost ke svým národním kořenům i historickým národním hranicím; každý, kdo vyjádří nesouhlasný názor s bruselskou centralizací; každý, kdo v současné imigrační vlně vidí smrtelné ohrožení evropské civilizace; či každý, kdo „pouze“ obhajuje rodinné hodnoty.

Být v evropském prostoru, zejména v tom německy mluvícím, označen cejchem „krajní pravice“, znamená být podprahově označen za nacistu – se vším, co toto označení historicky znamená.

Jde o zlou nadávku zneužívanou zavedenými, ale vyčpělými politickými stranami s cílem vystrašit obyčejné voliče a odradit je tak od volby nových nadějných politiků.

Institut VK
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.