24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

GLOSA: Je Trump horší než Putin?

Když jsem četl první reakce většiny komentátorů a západních vlád na oznámení Donalda Trumpa, že Spojené státy chtějí odstoupit od smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF), tak jsem získal dojem, že Trump je považován za větší nebezpečí než Vladimír Putin.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Lubomír 29.10.2018 13:44

Je Trump horčí než Putin?

Souhlasím s příspěvkem jen není co se divit při pohledu na americkou politiku na Blízkém východě hledání konfliktů na odbytiště zbraní, zájmy na ovládnutí ropných zdrojů,.Americká ekonomika má problém s jejím tzv."uzdrojením".Ztrácí dech na Čínu,za každou cenu se chce udržet jako hlavní hráč na světové scéně i za cenu znepřátelení si jak Evropy,-viz celní íválka tak zbytku světa.

S. Rehulka 28.10.2018 9:48

Re: " Trump si dobře uvědomuje, že Amerika slábne "

Zdravím pane Fridrichu, neházejte perle sviním, nestojí za to !

J. Ticháček 26.10.2018 23:05

Re: USA hodlají vypovědět smlouvu INF

Jak jsem napsal jinde: Buď lze na základě platné smlouvy pokračovat, nebo sepsat smlouvu zcela jinou. V případě, že smlouvu nelze smysluplně rozšířit, je třeba začít znovu. To znamená zrušit, čili vypovědět tu původní. Přechodné období lze buďto nechat neošetřené, nebo je možné je ošetřit jinou smlouvou, která ošetří vztahy v přechodném období.

Uvědomte si, že, dovolíte mi analogi z dětství, jde o smlouvu, ve které se bojující strany dohodly, že se během velké přestávky budou vzájemně ostřelovat víceméně vyždímanou houbou. Dnešní kluci samozřejmě z té dohody mohou vycházet. Jenže rozšíření smlouvy o možnou vlhkost klávesy delete, nebo backspace v učebně, kde je místo tabule projektor, je jaksi přesně k tomu...

Takže si kluci musí domluvit jiná pravidla. A aby si je mohli domluvit, musí se vykašlat na ta dávno přežitá.

Takže, zkuste to vnímat trochu jinak. Jsou dohody, které lze změnit že dne na den, jsou dohody, které lze změnit k nějakému předem určenému datu, a pak jsou dohody, které lze pouze zrušit, a uzavřít nové.

J. Ticháček 26.10.2018 21:35

Pro upřesnění

Ono to takzvané vypovězení zmiňované smlouvy nevypovídá nic o USA, a nic o Rusku, stejně jako to nemá nic společného s mezinárodní situací. Ta smlouva pouze přestala platit že své podstaty. V době vzniku smlouvy byly rakety středního doletu vysoce specializovaným segmentem zbrojní výroby. Což sice platí dodnes, jenže pokrok je pokrok. A v době, kdy není problém vzít taktickou raketu a z tankové nástavby ji poslat o tisíc km dále, nežli před třiceti lety, a zároveň lze i původní mezikontinentální střelu namířit padesát metrů od místa odpalu, je blbost tu smlouvu dodržovat. Jedinou šancí je sepsat novou. A existují pouze dvě možnosti, jak to udělat. Nechat v platnosti původní, zcela nevyhovující dohody a na jejich základech vybudovat nové podmínky, nebo ty smlouvy roztrhat, a začít znovu bez minulé zátěže.

A jestli se nepletu, tu druhou možnost má Trump v plánu.

J. Ticháček 26.10.2018 20:39

Re: Když byla smlouva podepisována,

Aljašku do toho nepleťte. Nikdy v historii Ruska, ani SSSR, nikdy nikoho nenapadlo, že by se na severní Ameriku dalo útočit v těchto místech. A ani ve vojenských plánech USA tato cesta nebyla v podstatě uvažována. Při vší úctě k vojákům a technice obou zemí, tam se prostě válčit nedá. I kdyby se tam nastěhovali všichni vojáci obou stran a překonali všechny problémy, které ta oblast přináší, budou mít problémy se vzájemně najít.

Naopak, i v době studené války tam byla otevřená hranice. Jak de iure, protože z obou stran existovala vůle umožnit volný pohyb a koexistenci rodin, klanů a kmenů, které tam žily původně, zároveň obě strany musely řešit vzájemnou výpomoc, protože ten kousek moře je docela používán, takže v případě potřeby (v případě problémů, které tam byly na denním pořádku) byly přístavy otevřený komukoli, tak se facto, kdy se tam bez obtíží jezdilo na návštěvy tam i zpět.

Prostě je to tam natolik odlišné od většiny světa, že tam platila jiná pravidla bez ohledu na režimy.

J. Jurax 26.10.2018 19:12

Ehm ... když byla smlouva podepisovaná, byli sověti v ČSSR, NDR, Maďarsku, kdežto Američané v Německu a vůbec v západní Evropě a taky v Turecku. Neboť NATO.

SSSR měl výhodu obětovatelných nárazníkových států - mezi nimi i nás, kteroužto výhodu západní Evropa postrádala.

J. Fridrich 26.10.2018 17:09

Re: " Trump si dobře uvědomuje, že Amerika slábne "

Mám dotaz pane Hamal - pročpak ti zlí Američané vrátili slaboučké Panamě Panamský průplav který sami před 104 léty vybudovali a je velmi výnosný ? Proč pomáhají desítkám zemí na celém světě za miliardy dolarů každý rok - a to i těm, které jim nadávají ? Wikipedie - Severní Korea dnes bez mezinárodní pomoci nedokáže pokrýt ani polovinu potřeb jídla v zemi. Podle Amnesty International více než 13 milionů lidí v KLDR trpělo v roce 2003 podvýživou. V roce 2001 dostala KLDR humanitární pomoc v hodnotě 300 milionů USD z USA, Jižní Koreje a Evropské unie...

Pročpak to ti zlí Američané dělají ?

R. Fiala 26.10.2018 16:39

Re: USA hodlají vypovědět smlouvu INF

Správně napsáno milý pane Nováku. Možná že Trump je opravdu mazaný a dělá ze sebe horšího a hloupějšího než skutečně je, v čemž mu média ochotně pomáhají. Jde však o příliš vážné věci, aby se měly stát obětí nějakých her a mystifikací. A znovu opakuji, že my se musíme zajímat 1. o naše vlastní zájmy, 2. o zájmy evropské (což není totožné s EU) a až 3. o zájmy americké, resp. zda je lépe hájí Trump nebo jeho tamní odpůrci. O té raketové smlouvě však měl Trump říci, že ji chce revidovat, konkrétně v čem a jak - a ne pouze zrušit.

V. Novák 26.10.2018 16:19

Re: Aha, takže "existují oprávněné obavy, že se Rusko

Pět a půl hodiny mlčení... taky odpověď.

V. Novák 26.10.2018 14:52

USA hodlají vypovědět smlouvu INF

a zároveň žádají po Číně, aby se k ní připojila... Bolton o tom chtěl jednat s Lavrovem a Putinem, ale byl odkázán do patřičných mezí s tím, že o Číně se jedná s Číňany.

IMHO je to obvyklý Trumpův postup - nejdřív navrhne cosi těžko přijatelného, a pak zkouší, jestli "ústupek" nebude přijat.

Ta smlouvy skutečně JE zastaralá. Především proto, že svazuje ruce pouze USA a Rusku. Taky se týká pouze raket krátkého a středního doletu odpalovaných ze země, tedy vlastně jen Pershingů II a RSD-10 (Pioněr). V té době to bylo to nejdůležitější, protože hrozilo, že - třeba omylem - dojde k odpálení někde v Evropě a Evropa se vypaří. Přeháním, nevypařia by se a nejspíš by to i mnoho lidí přežilo. Otázka je, zda by to přežití stálo za to...

Netýká se raket odpalovaných z plavidel a letadel, které tenkrát nebyly ta palčivé.

Ale 1) proč před vyjednáním lepší smlouvy rušit tu současnou a 2) proč to svádět na nějaké neurčité údajné porušování ze strany Ruska?

V. Čermák 26.10.2018 13:57

Doufám, že ty Americké aktivity všeho druhu

nejsou mohutným kopáním chcípající kobyly....

J. Frček 26.10.2018 13:46

Kuwa, letos jsem dokončil rekonstrukci chalupy. Jen co děcka dospějí, chci se tam přestěhovat a užít si hor a přírody. Doufám, že mi ti dva pitomci neudělají ze zahrádky kráter po atomovce. Co kdyby počkali alespoň ještě třicet let. V míru jsem se narodil a v míru chci i odejít!

B. Hamal 26.10.2018 13:45

Re: " Trump si dobře uvědomuje, že Amerika slábne "

"Amerika světu nechce vládnout pane Hejna, ale chce aby byli občané i v jiných zemích svobodní a žili v demokracii"...

...pod americkou kontrolou a bez nároku na vlastní suverenitu. Má například jistě spočítáno, že bez ovládnutí Ruska s jeho obrovskými přírodními zdroji jsou do budoucna šance na primární mocenské světové postavení Ameriky mizivé.

J. Vintr 26.10.2018 13:37

Re: Když byla smlouva podepisována,

Američani jsou v Německu od konce války. Nevím, od kdy byli třeba v Turecku. A třeba Aljaška je od Ruska coby kamenem dohodil.

V. Novák 26.10.2018 13:01

Re: Vytyčení ringu

Kdy a kde jste taková vyjádření ruských činitelů slyšel či četl?

Potřebovali je třeba proti islamistům v Sýrii - ovšem to byly nezakázané rakety středního doletu odpalované nikoli ze země. Kdyby byly zakázané i ty, museli by Američani zničit svoje Tomahawky, k čemuž je těžko někdo přiměje. Leda další generace raket...

Mimochodem - odpověď na moji otázku o příspěvek níže neznáte?

J. Schwarz 26.10.2018 12:28

Re: Vytyčení ringu

Zajímavé je, že "evropským" státníkům nějak nevadila vyjádření ruských činitelů, že z kaliningradu mohou zasáhnout většinu hlavních evropských měst - což je ovšem možné jen tehdy, když Rusko dohodu o raketách středního doletu nedodržuje. To mají američani reagovat stejně jako Rusové - tedy nechat dohodu "platnou" a přitom se vyzbrojit novými typy raket středního doletu? A proti komu je potřebují rusové, když ne proti Evropě? Na Ameriku střední dolet nestačí.

J. Vintr 26.10.2018 12:12

Re: Když byla smlouva podepisována,

A on mu je někdo chce házet na hlavu? Můžete uvést jediný důvod, proč by to chtěl někdo dělat?

V. Novák 26.10.2018 11:44

Re: Vytyčení ringu

Jak tomu bylo před podepsáním oné dohody.

J. Fridrich 26.10.2018 11:34

Re: " Trump si dobře uvědomuje, že Amerika slábne "

Amerika světu nechce vládnout pane Hejna, ale chce aby byli občané i v jiných zemích svobodní a žili v demokracii a s zachováním principů humanismu a rovnosti lidí na úrovni 21. století - tedy rovnost žen s muži a podobně - tomu ale vy pravděpodobně nebudete věřit, ale já v Americe byl a projezdil ji, tak o ní něco vím i mimo naše podivná sdělovací média.. Například - oni respektovali to, že v roce 1966 Francie vystoupila z vojenských struktur NATO - a neposlali tam tanky jak Rusáci k nám. Japonsko dali po II. světové válce do pořádku, demilitarizovali ho a nijak ho nekomandují..

F. Navrátil 26.10.2018 11:20

Vytyčení ringu

Vypovězení dohody o raketách středního doletu a dodržování dohody o raketách strategických znamená, že Rusko a USA se fakticky dohodnou, že příštím válečným územím bude Evropa. Přeji mnoho zdraví a štěstí!

R. Gramblička 26.10.2018 11:10

Re: Když byla smlouva podepisována,

"...téměř celou Evropu". No a? Evropa není USA. Zato USA mají v dostřelu celou evropskou část Ruska

V. Novák 26.10.2018 10:48

Aha, takže "existují oprávněné obavy, že se Rusko

snaží smluvu INF „vykládat“ po svém"...

A CO je tedy "„vykládat“ po svém" a ČÍM Rusko nebo jeho výklad INF porušuje?

Mohl by mi někdo odpovědět, ale PROSÍM! - konkrétně? Fridrichovské žvásty mlžnější než Albion mě nezajímají, zajímají mě konkrétní odpovědi.

Příklad konkrétní odpovědi pro ty, kteří netuší, co to konkrétní je - "dne x.y.z Rusko otestovalo raketu BFLM odpálenou ze země, která doletěla na vzdálenost V (501 - 5499 km)".

J. Hejna 26.10.2018 10:45

Re: " Trump si dobře uvědomuje, že Amerika slábne "

"Trump dává Ameriku a celý Svět do pořádku"

Ameriku ať si dává, ale proč chce vládnout celému světu?

J. Hejna 26.10.2018 10:42

Re: Holt Rusko i USA mají stejné mocenské zájmy

Ale bojte se, odnese.

J. Fridrich 26.10.2018 10:02

Re: Když byla smlouva podepisována,

Tak konkrétně - 1) Amerika tu smlouvu DODRŽUJE - tedy tyto rakety středního doletu nevyvíjí a nerozmísťuje. 2) S. Zinga zapomněl, že Rusko má " pod palbou " - tedy v dostřelu téměř celou Evropu..

Tak asi tak.

R. Gramblička 26.10.2018 9:22

Re: Když byla smlouva podepisována,

v čem, buďte konkrétní

K. Janyška 26.10.2018 9:19

Trump je dobrej. Zatím.

Říká to kompozitivní teorie, tedy vždy nejvýše možné vědění lidstva... Dzp.

I. Schlägel 26.10.2018 9:18

Re: Špatně položená otázka.

Ehm, lidí přibývá, ovšem nikoliv v Rusku. K redukci, nejlépe přirozenou cestou, by mělo dojít zejména v Africe, čehož se nejlépe dosáhne vypovězením smlouvy o raketách krátkého a středního doletu. Robejška strčíte do kapsy levou zadní.

I. Schlägel 26.10.2018 9:15

Re: Když byla smlouva podepisována,

Máte v tom slušný chaos.

P. Zinga 26.10.2018 8:33

Plus pro Trumpa:

: https://www.heartland.org/news-opinion/news/trump-points-out-political-agenda-behind-climate-change-activism