30.5.2020 | Svátek má Ferdinand


GLOSA: Je-li řeč o odvetě

30.11.2018

V Afghánistánu jsou vyšetřováni i čeští vojáci

Píší-li New York Times, že američtí a čeští vojáci jsou vyšetřováni skrze smrt Afghánce, jenž zemřel po propuštění z vazby, žádný závěr z toho dělat nelze. I když je tím mrtvým příslušník afghánské armády, který zabil českého psovoda Tomáše Procházku, samotné vyšetřování není doklad viny. To platí na okresní úrovni v Česku i u vojenských vyšetřovatelů ve válce. Ale zbystřit pozornost můžeme.

Byl-li dopaden vrah českého vojáka (vrah, ne protivník, neboť Procházku zabil v uniformě spojenecké armády), pak pobyl ve vyšetřovací vazbě NATO a Afgháncům byl předán v takovém stavu, že vzápětí zemřel, něco je špatně. Člověka napadají různá podezření. Třeba že od kamarádů Tomáše Procházky dostal takovou nakládačku, až z toho byla „mimosoudní poprava“. Nebo že ho umlátili sami Afghánci a chtějí to hodit na Zápaďany. Ale to je věc vyšetřovatelů NATO. Jenže do jisté míry i špiček české armády v čele s náčelníkem generálního štábu Alešem Opatou.

Generál Opata byl v srpnu prvním českým vojákem, který veřejně použil výraz odveta. Na této stránce jsme tehdy psali: „Je-li řeč o odvetě, armáda má i osvětový úkol: vysvětlovat, co znamená odveta za teroristický útok, jaké jsou její důvody, ale i meze v cizí zemi.“ Takže i když tvrdíme, že případ mrtvého Afghánce musí být nejprve vyšetřen, generál Opata už by se mohl trochu připravovat, přinejmenším na osvětu.

Armáda slouží k tomu, aby v krajním případě použila smrtící sílu. To platí, ač se to leckomu nelíbí. Dost lidí třeba rozčiluje použití tohoto argumentu pro americkou armádu hájící hranice USA vůči „karavaně“ migrantů. Ale právě tak platí, že armáda demokratického státu musí být pod kontrolou. Smrtící síla a kontrola jejího použití jsou dvě strany téže mince. Výstražný význam získaly výrazy My Lai či Abú Ghrajb. A Seymour Hersh, americký novinář, jenž tyto armádní průšvihy odhalil, v nedávném rozhovoru pro LN řekl: „Znám příliš dobře naši vládu a armádu. Lžou, když jim dáte možnost.“

Toto je dobré si uvědomovat, i když už potřetí opakujeme: se závěry k Afghánistánu počkejme na to, co zjistí vyšetřovatelé na místě.

LN, 28.11.2018Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden
Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden

Připomeňte si s námi den, který oslavuje to nejdůležitější – naše děti. Rozmazlete ty svoje s krásnými a originálními dárky od značky Canpol babies. Sledujte náš týdenní kalendář a vyhrávejte každý den.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.