3.12.2021 | Svátek má Svatoslav


Diskuse k článku

GLOSA: Jako ta nezbedná kůzlátka

Není to poprvé a určitě ani naposledy, co nejvyšší „kyjevští“ politici Porošenko a Jaceňuk straší, vyvolávají paniku svými zaručenými zprávami o vpádu ruské armády…

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kyselková 31.8.2014 19:48

Prohlubování sankcí

přece nemůže zabránit humanitární krizi a válečnému konfliktu.

"Tohle si Putin odskáče" nezabírá. Snad nové stanovení státních hranic

J. Kanioková 31.8.2014 17:47

USA think tank: Ukrajinská krize je chybou Západu

Council on Foreign Relations dává hlavní vinu za eskalaci na Ukrajině západu. Obklíčení Ruska NATO, EU a rozšíření - i financování převratu v Kyjevě vyvolalo krizi.

http://jdem.cz/bqhda9

J. Aspirin 31.8.2014 17:21

Re: Kontrolní otázka: ???

... díky, TK RF znám, U.S. satelitní snímky nikoliv (ani nejsou dohledatelné). Nějaké satelitní snímky zveřejnila UA (bez udání původu) a ty potom Moskva označila jako staré a bez souvislosti s MH17.

J. Vyhnalík 31.8.2014 14:46

Re: Tak si to trochu shrňme: Rusko není

Takže postupně. Na té Grenadě proti intervenci protestovali i ti studenti a jejich rodiny. Já proti té intervenci na Grenadě nic zásadního nemám, jenom je dobré rozlišovat skutečné důvody a mediální mlhu.

Pokud jde Budapešťské memorandum, na které nejspíš narážíte, tak se o právně nezávazné prohlášení zúčastněných. K tomu je dobré připomenout, že Ukrajina si za 23 let od rozpadu SSSR nedala práci s tím, aby si svoje hranice nechala mezinárodně zaregistrovat u OSN. Memoranda jsou obecně prvním krokem při přípravě mezinárodních smluv, kterou následně schvalují národní parlamenty a stávají se tak součástí mezinárodního práva. Budapešťské memorandum má stejnou právní účinnost, jako americko-německý slib, že se NATO nebude rozšiřovat do zemí bývalého sovětského prostoru, kterou dali Gorbačovovi výměnou za souhlas se sjednocením Německa.

Je rozdíl mezi invazí, podporou povstalců, nebo vysláním průzkumné jednotky. Tohle ovšem US administrativa dobře ví. Pokud jde o mrtvé vojáky, tak ti umírají i v době míru. Na každém vojenském cvičení dochází ke ztrátám. Pro informaci tu informaci o mrtvých vojácích do světa pouští NGO placená z USA.

J. Vyhnalík 31.8.2014 14:08

Re: Kontrolní otázka: ???

Ruské ministerstvo obrany je dalo k dispozici na tiskovce 21. 7.

https://www.youtube.com/watch?v=SPop2oSw6Xo

V době katastrofy byly ruské družice mimo záběr, zato americká byla přímo nad místem dopadu. Snímky, které Američané zveřejnili 10 dní po události, byly vzápětí staženy, protože se ukázalo, že jsou více než 10 let staré (byla ba nich ještě porosty ze sovětských dob a nebylo na nich nic, co by s nehodou souviselo).

P. Čech 31.8.2014 13:01

Re: O Kyjevu ticho

A k čemu tedy ty 4/5 boje neschopné armády platíme?

J. Kulheim 31.8.2014 12:43

Re: pan Havránek a pan Heřmánek

Nenapsala jste nic konkrétního. Zvedněte úroveň diskuse a presentujte svoje myšlenky.

V. Patkoš 31.8.2014 10:41

Re: Pitomý

Lžete tu akorát tak vy. Obamova administativa vyrukovala s důkazy proti separatistům až několik dnů po sestřelu. Ale lhát a překrucovat, to je tak nějak snažší než přiznat, že to vaši hoši pěkně pohnojili, co?

V. Kusý 31.8.2014 10:40

Podle očekávání pan Havránek moji otázku zda

byl v Rusku, okázale ignoruje.I to je odpověď.Děkuji.

J. Aspirin 31.8.2014 10:37

Re: Kontrolní otázka: ???

Pane Vyhnalíku - prosím o odkaz na zveřejněné ruské družicové snímky a záznamy radarů, které mají souvislost s letem MH17.

Okolo 27. 7. 2014 některé deníky (články jsou dohledatelné na internetu) přinesly zprávy, že USA své satelitní snímky zveřejnily - nikde ale nejsou k dispozici. O zveřejnění ruských snímků není nikde ani zmínka. Záznam z radarů není k dispozici ani od jedné strany - jediné co je ověřitelně k dispozici je záznam z FlightRadaru (ale to jsou data z civilních sekundárních radarů). Dále jsou ověřitelně k dispozici snímky pohybu odpalovacího zařízení 9A310M1 (s velkým krytem ozařovacího radaru)... bez jakýchkoliv podpůrných prvků systému na území ovládaném separatisty.

J. Kulheim 31.8.2014 10:32

Re: Některým šťaslivcům, je všechno jasné.

O kolik je lepší maoista Barosso a další socialisté ve vedení EU než komunista Putin? Komunista není jenom ten, kdo má červenou legitimaci. Je to systém myšlení a pořadí životních hodnot.

B. Jelínek 31.8.2014 8:48

Re: Některým šťaslivcům, je všechno jasné.

Asi tak!

Prostě prasárny "demokratických" zemí nejsou porasárny, protože jsou prostě demokratické (referenda se někde dělají dokonce tak dlouho dokud není správná odpověď, přejmenovávají se smlouvy)....ale Putin je prostě zlo, protože to je prostě Rus a Rusové jsou zlo.

B. Jelínek 31.8.2014 8:42

Re: Takže napadená Ukrajina nemá volat o pomoc,

Ukrajina se brání - pokud vím tak Ukrajinská armáda (Ukrajinci) bojují na území, kde žijí Rusové.

Když samozřejmě přišli Srbové do Kosova tak to byla ale "úplně" jiná situace, že?

B. Jelínek 31.8.2014 8:36

Re: Soudruh Havránek

Vaše omezenost je neuvěřitelná. Kdo netvrdí a neschvaluje to, co hlásá místní propaganda je okamžitě komouš a kovanej.

No, kdyby blbost nadnášela, tak vy musíte létat a s Vámi spousta dalších.

P. Sulc 31.8.2014 6:31

Re: Tak si to trochu shrňme: Rusko není

Pletete hodinky a holinky, v te Granade byli v nebezpeci studenti, US OBCANE, nikolv nejaci strejci s anglickym jmenem, kteri tam ziji nekolik generaci. Jestli se nemejlim, Rosko garantovalo celistvost Ukrajiny, nevite o tom neco? Samozrejme, o ruske invasi Rusko nemluvi, a pokud nekdo mluvi, dostane nakladacku a je rad, ze jej jeste ziv. A pry z hrobu tech padlych ruskych Rusu zmizela jmena.

J. Vyhnalík 31.8.2014 5:35

Re: Tak si to trochu shrňme: Rusko není

Všechny zbraně mají výrobní čísla a dají se tedy vystopovat do výzbrojního skladu, ve kterém skončily naposled.

Na Donbase bojují zahraniční dobrovolníci na obou stranách. Podle posledních odhadů má armáda Novorosie cca 19-23 000 mužů a odhaduje se, že cca 2-3 000 tisíce z nich mohou být dobrovolníci z Ruska. Je dobré si uvědomit, že Donbas je místem se staletými kozáckými tradicemi a Kozáci žili a žijí na obou stranách hranice.

Dobrovolníci byli zpočátku na straně vlády. Byli to nacističtí extrémisté ze Skandinávie, Itálie, Francie a dalších zemí. Podle různých pramenů na straně vlády bojovali i Poláci, lidé z Pobaltí a americké soukromé firmy typu Academi.

Na straně povstalců bojují, pokud lze věřit internetu, i dobrovolníci z Německa, Srbska, Španělska, Běloruska, Česka atd.

Putin nemůže stav za ruskou hranicí ignorovat zvlášť, když se týká lidí ruské národnosti. Jak by se zachovaly USA, kdyby v Mexiku došlo proruskému převratu a hraniční provincie by se proti centrální vládě vzbouřily? Vzpomínám si na invazi na Grenadu a to nebylo zdaleka tak vyhrocené. Rusko povstalce podporuje nejspíše zpravodajsky a jistě politicky. O přímé vojenské účasti přináší svědectví hlavně ukrajinská strana. Pozorovatelé OBSE na místě nic neviděli. Podstatné je, kdo udělal co pro uklidnění situace a kdo násilí eskaloval. IMHO ukrajinská vláda od samého začátku jakýkoliv kompromis vylučovala a ukrajinskou politiku stavěla na protiruských resentimentech.

P. Scheck 31.8.2014 4:50

Re: Kontrolní otázka:

Souhlasím s vámi, pane Vyhnalíku, že situace je velmi zamotaná. Mám své zkušenosti a vím, že Ukrajinci jsou s Rusi (pardon) jedna pakáž. Přiznávám, že je nemám rád. Vycházím z pouhých zkušeností. Vůbec bych se nedivil vašim teoriím. Jsou to mentality, kterým my moc nerozumíme a oni už vůbec nerozumí nám.

P. Sulc 31.8.2014 3:43

Re: Tak si to trochu shrňme: Rusko není

Takze vam rozumim tak, ze Putin kus Ukrajiny ukrast nechce, nestoji o ni a zadni rusti Rusove tam nebojuji a nedodavaji ani zadne tezke zbrane, ty jsou pouze valecna korist, puvodem od ukrajinske armady. Asi je to tak, ono se to totiz na 100 % dokazat neda. Asi jako kdyz vam na Staromestskem cikanka ukradne srajtofli, ktera ''precestuje za par vterin deset metru k jinemu cikanovy. Cikanka nic nema, je uplne cista. Putin zrejme take.

J. Vyhnalík 31.8.2014 0:55

Re: Kontrolní otázka:

Povstalci nikomu ke vstupu na místo neštěstí nebránili. Napřed tam pustili inspektory OBSE, ale nedovolili jim s troskami manipulovat, protože čekali na oficiální vyšetřovací komisi. Protože ta do tří dnů nedorazila, museli těla uložit do chladicí soupravy na železnici. Jestli někdo bránil v přístupu na místo, byla to UA, nakonec muselo být vyšetřování přerušeno, protože místo havárie začaly ostřelovat ukrajinské síly.

Co je podstatné je, že dodnes USA nezveřejnily žádné družicové snímky z doby tragédie a Ukrajina zabavila a odmítá vydat záznamy komunikace řídící věže s letadly. Za chvíli to bude 7 týdnů a pořád neexistuje žádná oficiální zpráva. Jediné, co víme je, že vyšetřování vede společná komise Ukrajina, Nizozemí, Belgie, Austrálie a výsledky nebudou zveřejněny bez souhlasu všech členů. Obávám se, že se tedy bezprostředního viníka jen tak nedozvíme. Vodítko: Rusové zveřejnili svoje družicové snímky a záznamy svých radarů. Američané, ani Ukrajinci nic podobného nezveřejnili.

De iure za bezpečnost letového prostoru odpovídala Ukrajina.

J. Vyhnalík 31.8.2014 0:40

Re: Tak si to trochu shrňme: Rusko není

Žádní vojáci tam nemuseli bojovat, pokud by se vláda v Krymu k těm lidem chovala jako ke svým občanům a nemluvila o nich jako o podlidech.

Ty dva regiony mají skoro tolik obyvatel jako Česko. Jedná se kraj šachet, železáren a chemiček. Vedle vojenských posádek a skladů se na jejich území nacházejí i vojenské opravárenské závody a největší ukrajinská muniční továrna. To k zásobování technikou a municí. Odhaduje se, že v jejich rukou také končí nepoškozená cca 1/3 techniky, kterou armáda ztratila v bojích. Kdyby měli kupce, mohli by prodejem tanků a obrněnců vydělávat.

Rusko Donbas nepotřebuje ekonomicky, ale nemůže ho nechat padnout politicky. Od samého začátku vyzýval k jednání, přemlouval regiony, aby nepořádaly referendum o samostatnosti. Na konec cílem těch regionů není připojení k Rusku, ale vytvoření Novorosie, jak se ta oblast kdysi nazývala. Původně chtěli pouze federalizaci, ale nikdo z Kyjeva se s nimi nebavil. Rovnou poslali střelce.

Hlavní ocelářské srdce je západněji, Dněpropetrovsk, Kirovograd a vědeckovýzkumné centrum Ukrajiny Charkov a jeho univerzita.

Báječná kořist by to mohla být, pokud by oblast nebyla zničená a pokud by nebyl její rozvoj dlouhodobě zanedbávaný. Obnovení zničeného průmyslu bude vyžadovat desítky miliard USD ročně po několik let. Na to nemá ani Ukrajina, ani Rusko. Pro Rusko je obrovskou zátěží už obnova zanedbaného Krymu.

J. Vyhnalík 31.8.2014 0:18

Re: Tak si to trochu shrňme: Rusko není

Však to USA a EU stálo dost peněz to takhle rozes.at.

P. Sulc 30.8.2014 22:41

Re: Tak si to trochu shrňme: Rusko není

A jak se maji branit povstalcum, kteri jsou ve mestech zalezli jako cerv ve svestce?  A kteri sami zacali s tezkymi zbranemi?  To maji jit ukrajinsti vojaci proti tankum, minometum, delum, raketometum jen se samopaly?  A kde ti povstalci ty tezke zbrane vzali?  Bez Putina by uz davno bylo po valce a problem by se resil politicky. Jenze Putin potrebuje ten vychodoukrajinsky prumysl, o ty Rusy mu moc nejde, stejne jako na Krymu to byla namorni zakladna a ne tamejsi Rusove. Na vychode se delaji letadla, motory a tankove motory. Je to prumyslove centrum Ukrajiny a tudiz bajecna korist, at uz v podobe pripojeni, jako Krym, ci v podobe loutkovych ''spratelelnych'' republik, tim by se to pripojeni jen o neco oddalilo, vidte?

P. Sulc 30.8.2014 22:22

Re: Tak si to trochu shrňme: Rusko není

Tak vidite, jak si ti bodri Slovane umi ''sami'' vladnout. Nezda se vam, ze ty Slovanske ''demokraticke'' staty jsou prolezle zlodeji, tunelari a korupcniky o poznani vice, nez ty neslovanske?

J. Čapková 30.8.2014 22:05

pan Havránek a pan Heřmánek

ti si dnes dovolili!Pokud si člověk přečte objektivní článek hned ztratí dobrý pocit z něj ,když se podívá na diskusi. Její úroveň odpovídá přibližně  Blesku. Nikdy mně nenapadlo,že v té vycinkané svobodě budou lidé tak slepí, hluší, zabednění.

M. Prokop 30.8.2014 21:10

Re: Pitomý

A těm vojskům veleli Rusové a komunisté, vy "historiku".

Do hlavy jste se střelil už dávno.

V. Kusý 30.8.2014 18:02

Pane Havránku, prosím, odpovězte mi na otázku,

byl jste v SSSR nebo v Rusku ? Těším se na Vaši odpověď.

J. Tolman 30.8.2014 17:47

Re: Kontrolní otázka:

I když normálně zbabělým anonymům neodpovídám, učiním výjimku:

Byli to ruští teroristé, kdo manipulovali s troskami a s těly cestujících. Byli to teroristé, kdo nedovolil inspektorům vstup na místo dopadu letadla. Letadlo dopadlo na území obsazené teroristy. Raketa byla vypálena z území obsazeného teroristy. Rusové se v době sestřelu na netu chlubili tím, že sestřelili ptáčka. Po zjištění, že šlo o civilní let, stránky zmizely. To je tedy opravdu záhada, kdo to letadlo sestřelil.

Vodítko: Pokud by ho sestřelili Ukrajinci, Rusové by se chovali úplně jinak. Jejich chování bylo od samého počátku chováním viníka.

J. Kulheim 30.8.2014 17:16

Re: Některým šťaslivcům, je všechno jasné.

Já proti tomu nic nemám. EU to určitě není.

P. Bolec 30.8.2014 16:27

Re: Pitomý

Co to sem taháte ? Vždyť v 68, jako první prijechali vojska z tehdejší Ukrajiny, jako tehdy sousední země. Zvlášť pikantní na tom je, že pod vedením Ukrajince Brežněva. To jste se střelil pěkně do nohy !.

P. Skřivan 30.8.2014 16:07

Jak správně píšete:

Putinovi by to doma neprošlo.

... no a tak to také dopadne. :-) Jen Vy a Putin jste to ještě nepochopili. :-)