21.10.2019 | Svátek má Brigita


GLOSA: Jak jsem vraždil pro Escobara

25.6.2016

Vypadá jako takový obyčejný strejda. Krátký šedivý sestřih, silnější brýle a i to bříško už se rýsuje pod značkovými tričky. Co si budeme povídat, přece jen mu táhne na pětapadesát. Jhon Jairo Velásquez. Jinak také obávaný Jhon Jairo Velásquez alias „Pepek“, někdejší zabiják ve službách Pabla Escobara, kolumbijského drogového krále „sněhově bílých“ 70. a 80. let.

Tyhle časy – a více než stovku zavražděných – už pro něj ale dávno odnesl čas. Velásquez, který si odseděl za mřížemi přes třiadvacet let, než ho v roce 2014 podmíněně propustili, zahájil novou kariéru. Mimořádně úspěšnou. Média tento týden uvedla, že kolumbijská televize natočí o nájemném vrahovi 60dílný seriál, který bude ke zhlédnutí i přes internetového poskytovatele Netflix.

Příběh je nasnadě, vychází z kriminálníkovy úspěšné knihy Přežil jsem Pabla Escobara. Velásquez ji napsal už ve vězení, kde se rozhodl „začít znovu“. A začal. Už si neříká jen Pepek (Popeye), ale Popeye Arrepentido (Pepek Kajícník), a jeho sypaní popele na hlavu si na YouTube pravidelně pouští statisíce lidí. Z Pepka se stal tzv. youtuber čili videobloger. Některé spoty mají přes devět milionů zhlédnutí. Jak vysvětlil profesor politologie Vincent T. Gawronski z Birminghamu listu New York Times, dnešní svět zkrátka spíše oslavuje „úspěšné zločince“. Stačí pohledět na seriál Sopránovi, na film Kokain či aktuální seriálový hit Narcos. Nemluvě o narkotelenovelách či narcocorridos, zpěvácích oslavujících drogový byznys ve španělsky mluvícím prostředí.

Tuhle „narkonitku“ však Pepek se svou slávou moc nespojuje. „Chci jen říkat svůj názor, jsem aktivista. Jsem proti vládám ve Venezuele a Kolumbii. Jsem proti Donaldu Trumpovi kvůli jeho nenávisti k Latinos,“ prohlásil. Snad, byť zrovna pro jeho politické názory ho lidé jistě nesledují. Na síti vypráví historky z podsvětí, odpovídá na otázky a poodhaluje pro mnohé fascinující Escobarův svět. Jenže tohle mu vzhledem k jeho pověsti asi nikdo neřekne.

LN, 22.6.2016
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.