28.9.2023 | Den české státnosti


GLOSA: Izrael v plamenech

1.4.2022

Stát Izrael v současnosti čelí masivní vlně arabského terorismu. Pět lidí zemřelo při dalším teroristickém útoku, ke kterému došlo ve 20:00 hodin izraelského času dne 29.3. 2022 v izraelském městě Bnei Brak s početnou ultraortodoxní židovskou populací.

Palestinský terorista Diaa Hamarsheh (27), který pocházel z vesnice Ya’bad na severu Samaří, pronikl do Izraele, kde až do současnosti pobýval nelegálně. Toho dne byl ozbrojen puškou M-16, přijel na motorce do Bnei Brak, sesedl z ní a šel po ulici Jabotinsky, za chvíli dorazil k místnímu obchodu, vytáhl zbraň a pokusil se střílet na kolemjdoucí, přičemž těsně minul chodce a muže na kole. Útočník poté pokračoval na ulici Bialik, kde však nikoho nenašel, a tak se přesunul k nedalekému obchodu s potravinami, kde zastřelil dva lidi. Hamarsheh pokračoval ve střelbě na kolemjdoucí, ale jeho zbraň se krátce nato zasekla.

Pak kolem něho projel automobil, který řídil Yaakov Shalom. Hamarsheh zakřičel „stop“, čímž zastavil vozidlo, posléze na ně vystřelil a zabil Shaloma. V tuto chvíli uplynulo šest minut od začátku vražedného řádění. Hamarsheh pokračoval směrem k Herzlově ulici, kde zastřelil Avishaie Yehezkela, který chránil své dítě před střelbou. Když Hamarsheh utíkal dále po Herzlově ulici, postavili se proti němu dva policisté na policejních motocyklech a začali po něm střílet. Hamarsheh palbu opětoval a zasáhl policistu Amira Khouryho, který později na následky těžkého zranění zemřel. Avšak druhému policistovi se podařilo zastřelit pachatele, čímž ukončil jeho běsnění.

Identifikované oběti střelby

Yaakov Shalom,(36) bydlel v Bnei Brak, přišel o život poté, co jel domů autem, když ho náhle zastavil střelec, který zahájil proti němu palbu z bezprostřední blízkosti. Shalom pocházel z tamější prominentní jemenské komunity a zanechal po sobě manželku a pět dětí.

Avishai Yehezkel (29) žil v Bnei Brak, kde studoval na tamější ješivě, v osudný den šel na procházku se svým dvouletým synem, kterého měl v kočárku, zahynul po tom, co ho na ulici zastřelil běsnící atentátník. Přežila ho manželka a dvouletý syn.

Seržant Amir Khoury (32) pocházel z křesťanské arabské rodiny, byl součástí týmu dvou zasahujících důstojníků, kteří dostihli střelce a zabili ho, čímž skončilo smrtící vraždění. Khoury byl ovšem při přestřelce zasažen a bezprostředně po převozu do nemocnice zemřel. Zůstali po něm rodiče a dvě sestry.

Další dvě oběti byli cizinci, kteří pobývali v Izraeli na pracovní víza.

Jedná se již o třetí teroristický atentát během jednoho týdne. Přišlo při nich o život jedenáct lidí. Dne 22.3.2022 izraelský Arab ovlivněný ideologií ISIS zavraždil ve městě Be´er Sheva na jihu země čtyři Židy. Dne 27.3.2022 dva izraelští Arabové zastřelili dva devatenáctileté pohraniční policisty.