26.9.2021 | Svátek má Andrea


GLOSA: Hrozit smrtící silou?

27.11.2018

Je rozdíl střílet na ty, kdo unikají, a na ty, kdo vnikají

Donald Trump schválil použití smrtící síly na hranici USA, píše agenturní zpráva. Ale i ta dává tomu faktu nádech zla. Jde samozřejmě o hranici americko-mexickou a přípravu na zápolení s tisícihlavou „karavanou“ Středoameričanů, kteří se snaží nelegálně proniknout na svrchované území USA. Je na tom něco divného? V zásadě ne.

Ve světě se různí lidé snaží nelegálně dostat do různých zemí, aby tam našli bezpečí a obživu. A leckde ve světě se svrchované státy nelegálním průnikům na své území brání. Zvláštně působí jen to, že slova „smrtící síla“ se tak jednoznačně spojují se zlem. Napíše-li týdeník Newsweek, že Trumpova vláda schválila využití vojáků při prosazování zákona na jižní hranici, zní to až chvályhodně. Ale dodá-li, že vojáci mohou použít smrtící sílu, je oheň na střeše.

Je třeba říci tolik. Má-li svrchovaný stát zůstat svrchovaným státem, má-li si udržet kontrolu nad svými hranicemi i nad podmínkami, o které se opírá jeho stabilita a přitažlivost pro jiné, použití smrtící síly na hranici je legitimní volbou. Použije-li Izrael smrtící sílu na hranici s Pásmem Gazy, a to vůči lidem, kteří ho přicházejí ohrozit a které sám x-krát varoval, stane se otloukánkem muslimů i západních pokrokářů. Skoro nikdo se neptá: Co by následovalo, kdyby smrtící sílu či její hrozbu nepoužil? Neobrátila by se pak větší smrtící síla proti jeho vlastním občanům?

Žijeme v části světa, jež má s použitím smrtící síly na hranici zlé zkušenosti z komunismu (stovky zastřelených „narušitelů“). Ale proto bychom měli rozlišovat mezi střílením na ty, kteří se pokoušejí uprchnout ze státu ven, a na ty, kteří se pokoušejí dostat dovnitř, aniž jsou známy jejich úmysly.

Před týdnem zabili domorodci v rezervaci na indickém ostrově amerického misionáře, který k nim nelegálně pronikl. Použili smrtící sílu k ochraně své svrchovanosti, způsobu života i tradic – a nikdo neprotestoval. Proč by měl protestovat proti hrozbě smrtící silou na hranici USA?

LN, 24.11.2018Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.