Neviditelný pes

GLOSA: Hra na facky

15.3.2007

"Bylo to jednoho krásného dne" - tak takto by asi začínala první věta romantické povídky a tak také začínal jeden z mých dnů v korejském Soulu. V části downtownu, kde smějí prodávat i stánkaři, se však krásný den poněkud pokazil. Abychom si rozuměli: prodej stánkařů je pečlivě hlídán, stánky musí mít vyvěšeny povolení k prodeji schválené hygienikem, schválenou elektrickou přípojku atd. Však také na tato povolení často přichází kontrola, a přišla na jednoho ze stánkařů i onoho krásného dne. Kontrola zřejmě shledala nedostatky a hodlala stánek uzavřít.

Rvačka, která následně vypukla, byla spontánní a pořádná. Za tu by se nemusel stydět žádný z holywoodských režisérů, který se specializuje na akční firmy. Do kontrolora bušil postižený stánkař, na jeho stranu se přidali další stánkaři a nakládačka, kterou dostával, byla důkladná. Jediný, kdo si zachoval chladnou hlavu, byla manželka postiženého stánkaře, která se neúspěšně snažila peroucí se strany od sebe oddělit. To se podařilo po mnoha minutách až polici, která (mně se zdálo s úsměvem) útočníky od sebe odtrhla a rvačku ukončila.

Rozhořčení postiženého stánkaře se ale zdálo oprávněné, neboť manželka neustále mávala nějakým papírem, který měl cosi obhájit, a také solidárnost, se kterou se ostatní stánkaři do kontrolora pustili, by tomu napovídala. Jenže. Jenže my máme v Česku své zkušenosti s asijskými prodavači, a tak bychom asi stáli na straně kontrolorů. Jenže podruhé: Korea není Česko a v Soulu je to vidět na každém kroku. Bezpečnost tohoto města je evidentní, a i když Korejci anglicky moc neumí, to, že by někde šidili nebo podváděli, skutečně nehrozí. A abych Korejcům nekřivdil: pokud se zeptáte na ulici korejského policisty( slouží v bílých rukavičkách), kde je královský palác, vysvětlí vám to dobrou angličtinou a na konci pronese: Vítejte v Koreji. Tak takového českého policistu bych někdy rád potkal.

Prezident Klaus prohlásil, že Čunkova aféra se musí vyšetřit. Buď bude politik oprávněně potrestán, nebo musí být trestána policie za vyvolanou nestabilitu vlády a státu. Korejští stánkaři by prokazatelně provinilému politikovi asi šli nafackovat, ale přiznejme, že to není možné. Ale občas by to asi i naší zemi pomohlo. Pokud však pochybila policie, pak by si "služební výprask" skutečně zasloužila. Jenže potřetí: pan místopředseda vlády ČR Čunek včera odmítl vypovídat na Policii ČR a to už začíná být podivné. Na konec tohoto příběhu si tedy ještě musíme počkat.



zpět na článek