GLOSA: Hledáme zvláštní lidi
Odchod Velké Británie z EU přitahuje pozornost celého kontinentu. Zvláště proto, že nevíme, jak dopadnou výsledné dohody a jak moc se podepíšou na hospodářském růstu zbylých 27 zemí.
Mezitím se však ve Whitehallu tiše rozjíždí další revoluce. Tentokrát má jít o veřejnou správu. Britská Civil Service existuje už více než 150 let a má pověst jedné z nejlepších na světě. Podle Dominica Cummingse, hlavního poradce nově zvoleného premiéra Johnsona, to však nestačí. Cummings už se léta ve svých článcích opakovaně vrací k otázce, zda té tradice není až příliš mnoho a zda by se veřejná správa neměla radikálně modernizovat.
Na konzervativní zemi je Británie až překvapivě často ochotna experimentovat s novinkami. Před deseti lety vznikla například takzvaná „pošťuchovací jednotka“, tým odborníků, který studuje poslední poznatky v oblasti psychologie a přizpůsobuje tomu fungování úřadů. Některé z jejich projektů byly velmi úspěšné. Například pouhé zasílání SMS zpráv všem lidem, kteří včas nezaplatili pokuty, ušetřilo státní správě asi třicet milionů liber na soudních nákladech. Drobné grafické úpravy receptů na léky zase snížily počet neúmyslných předávkování.
Ve srovnání s Cummingsovým plánem jde ovšem o drobnosti. Nová veřejná správa by měla akceptovat řadu technických novinek. Daleko více se při rozhodování spoléhat na umělou inteligenci a analýzu dat. Přijmout celé zástupy techniků a informatiků – a také zanechat povyšování kvalitních lidí na vedoucí pozice či do lépe placených oddělení, protože se až příliš často stane, že potom skončí na místě, které jim na rozdíl od toho předešlého nesedne. „Hledáme zvláštní lidi,“ říká inzerát.
Zda to dopadne úspěchem, těžko říct. Takové odvážné plány mohou skončit velmi dobře, ale i velmi špatně. A představa, že počítače dokážou rozhodovat lépe než lidé, až moc zavání technokratickou utopií. Ale pochvalu za odvahu si přece jen Britové zaslouží – a také za ochotu dívat se do budoucnosti tam, kde institucionální setrvačnost velí zůstávat při starých a osvědčených metodách. Vždyť většina státních správ světa se teprve obtížně smiřuje s existencí toho nového vynálezu jménem internet.
Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus
****************************************
ZAPOMENUTÉ PŘÍBĚHY 2
Když je něco zapomenutého, je dobře se ptát, jak se to stalo. Zapomnělo se proto, že se něco dostalo za horizont času a zájmu, anebo proto, že se nějak někomu zapomenout chtělo? Autor v této knížce nahlíží do událostí zas tak ne moc vzdálených.
Objednat si ji můžete na této adrese.