4.2.2023 | Svátek má Jarmila


GLOSA: Highway to Hell

16.3.2022

Pokud chceme skutečně zastavit tuhle bratrovražednou válku, musíme ty dvě strany dostat k jednacímu stolu.

Rusové útočí, Ukrajinci se brání a Evropa dodává zbraně a přijímá uprchlíky, aby podpořila slabší stranu. V pořádku.
Spojené státy v žádném případě nechtějí vyprovokovat Ruskou federaci k tomu, aby jim k vyhlásila válku. Taky v pořádku.
A Čína se těší, až ekonomicky ovládne vyhladovělé Rusko. Pochopitelně.

Jak dlouho tahle válka potrvá?
Patrně do té doby, než oběma stranám dojde munice. Což může být nekonečně dlouho, protože munice je na planetě opravdu hodně a v globálním světě není problém dopravit ji na Ukrajinu. Just in time.

Vypadá to neřešitelně, protože nikdo nechce ustoupit ani o centimetr.

Názorů na tuhle válku je deset tisíc, ale na jedné věci bychom se mohli všichni shodnout: budeme-li přikládat do tohoto ohně, nikdy ho neuhasíme.
Tuhle válku vyhraje ten, kdo se bude umět domluvit, a k dohodě potřebujete dvě strany. Takže si přejme, aby Rusové s Ukrajinci začali jednat o míru a aby byla tato jednání dovedena do úspěšného konce.

Rusy rozhodně nemusíme hladit po hlavičce, protože právě teď dělají něco absolutně nepřijatelného, ale myslet si, že je musíme vyhladita zašlapat do země, je holé šílenství!
Není to možné z mnoha důvodů.
Především: Rusové mají jaderné zbraně a když jim půjde o krk, tak je budou umět použít, na to vemte jed.
Zadruhé, Rusové mají úplně jinou mentalitu, takže sebebrutálnější odříznutí od jakýchkoli zdrojů kromě vody a kyslíku je nezničí. Jakoukoli bídu a materiální nedostatek dovedou snášet mnohem lépe než kterýkoli jiný národ na světě. Jsou na to zvyklí, po staletí.

Pokud chceme skutečně zastavit tuhle bratrovražednou válku, musíme ty dvě strany dostat k jednacímu stolu.

Ať přijdou zástupci Ruska i Ukrajiny do jednacího sálu klidně v maskáčích a s nabitou pistolí v levé ruce, ale pravici si musí nechat volnou, aby si ji mohli podat. A pak se začít bavit o tom, kdy stáhnou armády z polí a vysejí tam pšenici, protože je jaro a Evropa se bez jejich obilí neobejde.