19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

GLOSA: Hermanovi „milí krajané“

Vystoupení ministra kultury Daniela Hermana na 67. Sudetoněmeckých dnech v Norimberku bylo přelomovou událostí. Nejen proto, že na sjezdu sudetoněmeckého spolku poprvé oficiálně vystoupil ministr vlády České republiky, přelomovou bylo i proto, co ve svém projevu řekl.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Klepetko 25.5.2016 17:47

Tak nevím,

ale z textu pana Strejčka vyzařuje jakási agresivita, s opačným, rovněž agresivním znaménkem se tu na Psu k těm "milým krajanům" superpozitivně vyjadřoval pan Doležal...

Jako nejslušnější a nejdůvěryhodnější se mezi nimi zdá být sám pan Daniel Herman, z jeho úst ta slova zní přirozeně a lidsky.

P.S. Ten Pes mi dnes požírá diskuzní příspěvky, nezobrazují se, je to obvyklé?

P. Urban 25.5.2016 16:53

Malá poznámka

Členové sudetoněmeckého landsmanšaftu nejsou muslimové. Pan Strejček je sice z Institutu VK, ale i tak by si toho měl všimnout.

A. Alda 25.5.2016 13:25

Krajan je ten, kdo je ze stejného kraje.

Ze stejného kraje rozhodně nejsou žádní potomci vysídlenců, kteří se narodili už v Německu. To nejsou naši krajané.

R. Langer 25.5.2016 10:14

Byla to tak přelomová událost,

že jsem ji ani nezaznamenal. A zřejmě nejen já. :-/

A. Reček 25.5.2016 11:55

Re: Byla to tak přelomová událost,

Ano, naprostá většina občanů ani nevěděla, že opět v Bavorsku bude svatodušní sraz Sudetoněmeckého krajanstva. Navíc počet jejich každoročně ubývá a ti mladí již tam na to nechodí. Jen naši soudruzi hledají chlup na dlani a nějaké nepřítele.

F. Matousek 25.5.2016 9:46

oslovení " milí krajané "

pro potomky predkú budujících a kultivujících nasí kotlinu tisíc let, povazuji za adekvátní.

Nelíbit se múze pouze fanatickým náckúm, podobným tem z let 1935 a 38 co je Autor zminuje.

Nelíbí se nejspís ani 14% ceských volicú, kterí jsou jeste nebezpecnejsí, a to zcela aktuálne a soucasne, nez ti zmínení sudetáci.

P. Harabaska 25.5.2016 13:04

Re: oslovení " milí krajané "

Proč tak anonymní označení jakýchsi 14% českých voličů kteří jsou ještě nebezpečnější? Matoušku (patří-li tam ten háček nad S), nebojte se! Označte je plným jménem! Jste přece hrdina! Víte na koho především ukázat!

P. Vaňura 25.5.2016 15:35

Ti náckové z roku 1935-1938 se na území ČSR

mimo jiné dopustili ŘADY VRAŽD! Nevím, že by to dnešní "čeští náckové" dělali po nich! Trochu soudnosti!

JInak, Merkel a spol. je větším nebezpečím, než ti "sudeťáci" z r. 1938! Ale to už je o něčem jiném!

J. Vintr 25.5.2016 21:51

Re: Ti náckové z roku 1935-1938 se na území ČSR

Někteří naši stateční spoluobčané (a nebylo jich zrovna málo) se v roce 1945 a 1946 dopustili také spousty vražd na nevinných lidech. A to z těch nejbídnějších pohnutek. A na rozdíl od těch několika promile sudetských Němců, kteří se opravdu dopustili vražd, nebyli čeští vrazi nikdy potrestáni a dodnes se jich spousta debilů zastává ...

.

A. Richtr 25.5.2016 9:28

Priste jim muzeme jeste libat ty nacisticky pacicky za to ze se jejich vize nenaplnili a zijeme.

K. Janyška 25.5.2016 9:03

Nebylo. Tak to mají rudočerní celou dobu, co existují

a společně v kostelích a ústředních výborech pěstují největší zločin lidstva na sobě samém, tzv. sociální spravedlnost... Dzp.

P. Rudolf 25.5.2016 8:54

V IVK

Se opravdu sešla "elita" národa.

Všichni, kdož útočíte na Daniela Hermana pro jeho účast na sudetoněmeckém srazu, jste součástí zamindrákované, ubohé, zasvrabené smečky, bez hrdosti a sebevědomí, sebereflexe, sebeúcty osobní i národní. (Vladimír Kučera)

P. Harabaska 25.5.2016 13:08

Re: V IVK

Ovšem, na pana Hermana, elitního konvertitu ve všech ohledech, nikdo z nás nemá. Především žaludek.

K. Vyšata 25.5.2016 8:43

Já na svém, ty na svém,

kamarádi a přátelé radostně na sebe mávající přes státní hranice, občas se navštívící. Tak to má být a na výsledcích po sedmdesáti letech po odsunu je zřejmé, že to prospělo oběma národům. Sudeťáci se mají dobře v Bavorsku a my se nemusíme obávat, že by nás zase zradily přátelské státy na západě a udělaly ze Sudet kosovskou cestou samostatný stát. Takže, ať žije nerozborné prátelství ......hlavně ať zase někteří přátelé nezdivočí, že paní Merkel...

J. Vintr 25.5.2016 10:51

Re: Já na svém, ty na svém,

Ten "odsun" prospěl jedině těm odsunutým (tedy těm co to přežili). Sice jim byl ukraden veškerý majetek, ale zato nemuseli žít v našem bolsevickém bordelu. Nám to rozhodně neprospělo. Bohatstvím každého státu jsou spořádaní pracující občané. Zbavit se třetiny obyvatelstva, které pracovitostí s spořádaností značně převyšovalo průměr, je prostě idiocie. Následky neseme dodnes. Stačí si porovnat životní úroveň u nás a v Německu. A to jsme na startovní čáře v roce 1945 měli proti válkou zničenému Německu obrovský náskok.

A můžete si připočíst ještě jedno mínus. Pro generace, které vyrostly ve státě, kde byla němčina druhým nejrozšířenějším jazykem, byla znalost němčiny zcela běžná i pro českou část populace. Soudruh Beneš se postaral o to, že většina české populace se dnes za hranicemi naší země s nikým nedomluví....

K. Vyšata 25.5.2016 11:58

Re: Já na svém, ty na svém,

Já jim to přeji, splnil se jim odvěký sen patřit k Třetí říši, teď Německu. Krádež majetku bych nepoužíval, na masakru II. světové války se téměř všichni podíleli a byli součástí vražedné mašinerie která zničila celou Evropu a některé jiné kontinenty. Nás to stálo kolem 300 tisíc obětí a jelikož velká část byla Židů, nahrabali si Němci za protektorátu dost. Důležité je jedno, a to všechny stesky že jsme vyhnali schopné Němce a museli jsme si pod vládou komunistů vystačit sami, bohatě vynahradilo, už nikdy se nebudou chtít odtrhnout a vytvořit si své "Kosovo" na našem území.

Že by zrovna naši mládež drtilo, že neumí německy jsem opravdu nepostřehl, všichni se snaží o angličtinu. A tou se domluví po celém světě. Jediný problém jsem zažil ve francouzské části Kanady byla určitá nechuť v obchodech a hospodách, tam někteří viditelně dávali najevo nechuť. Ale co bylo, to bylo, teď jsme s Němci i z původem ze Sudet přátelé a snad to vydrží.

J. Vintr 25.5.2016 13:05

Re: Já na svém, ty na svém,

Krádež je krádež. Drtivá většina těch "Sudeťáků" tady žila po mnoho generací a majetek získali zcela legálně. O tom, na čem se kdo podílel, měl rozhodnout soud, a ne princip kolektivní viny. A s tím "Kosovem" je to hodně idiotský argument ...

K. Vyšata 25.5.2016 14:04

Re: Já na svém, ty na svém,

Máte zase z mého pohledu idiotské argumenty, právě proto, že u nás žili generace a chtěli se vždy oddělit, je jenom dobře, že museli pro klid v Evropě odejít. Kdyby se jednotlivě soudila jejich zrada člověk od člověka, tak by se ještě pořád soudilo. Chtěli do Říše a zřekli se našeho občanství, mají co chtěli a my taky. Tak o čem vlastně diskutovat. A o tom "kosovském" nebezpečí? Už jednou nás naši spojenci hodili přes palubu a pokud sledujete politiku, musíte vnímat jak je spojenectví křehké, Merkelová nám to právě předvádí.

P. Vaňura 25.5.2016 14:54

Uvědomujete si, že pokud by byli souzení podle

Velkého retribučního dekretu, skončili by mnozí na šibenici? Odsun byl dokonce takto naprogramován, u Němců se jejich jednání nehodnotilo jako velezrada. Pokud Čech někoho udal a Němci ho zavřeli, bylo na 5-10 let. Pokud ho popravili nebo zemřel ve vězení či v koncentráku, byl na to trest smrti. Takže německý "wekrschutz," který udal českého dělníka pro sabotáž by jako Čech skončil výše uvedeným způsobem. Loajalita k Říši byla po válce hrdelním zločinem...

J. Lancik 25.5.2016 16:22

Re: Uvědomujete si, že pokud by byli souzení podle

Pane Vanuro, nepochybuju, ze vite dobre, ze ti co si sibenici zaslouzili a byli chyceni obeseni byli, Frankem pocinaje. Podle Vami zmineneho dekretu bylo popraveno vic nez 700 lidi a bez moznosti odvolani, kolik z nich Nemcu nevim. Urcite nebyli (pokud vubec!) vinni vsichni stejne a presto byli vsichni stejne "potrestani". Nezapomente taky, ze v roce 1918 jsme my udelali "zlocin" stejny, neverim, ze pokud by vyhralo Rakousko, ze by byl nekdo vyhnanen. Jiste vite, ze napriklad k smrti osouzeni K. Kramar a A.Rasin byli jeste za valky (v r. 1916) amnestovani. Francie Alsasany a Lotrince nevyhnala a to postavili nekolik divizi SS. Zili a ziji bez problemu spolu dodnes.

P. Vaňura 25.5.2016 19:34

Pokud to náhodou nevíte, francouzští partyzáni popravili

hned po přejití fronty r. 1944 tisíce lidí za kolaboraci.

J. Vintr 25.5.2016 22:10

Re: Já na svém, ty na svém,

Víte, to U NÁS, bylo v různých historických dobách všelijak. Někdy zase naši předkové žili U NICH. Na území Československé republiky se tito lidé ocitli bez vlastní vůle jen proto, že někdo takhle určil čáry na mapě. Takže mluvit o nějaké zradě je zcela nemístné. Oni nic nezpůsobili. Jen posloužili Hitlerovi v jeho plánech. Kdyby nebyli k dispozici oni, našla by se jiná záminka. V každém případě bychom spadli, jako většina Evropy, pod německou okupaci. I když historie nezná žádné kdyby, možná můžeme být rádi, že to dopadlo právě takhle. Kdyby Hitler s obsazením Čech a Moravy tak nespěchal, dost možná by se u nás našli nějací pragmatičtí politici, kteří by naši zemi připojili dobrovolně k Říši stejně jako to udělal Tiso s braty Slováky. A to by znamenalo, že by řada našich otců a dědů bojovala po boku wehrmachtu na frontách druhé světové války. Což by mělo mimo jiné za následek, že by se řada z nás třeba vůbec nenarodila ...

K. Vyšata 25.5.2016 22:47

Re: Já na svém, ty na svém,

Kdyby, kdyby, kdyby, to už není důležité, náš národ a stát přežil, nacisti ho nevyhladili, rusáci nepokořili. Ale pořád jde o hodně a na to bychom neměli nikdy zapomínat. Je doba míru a okolo jsou naši míroví přátelé, co z nich bude za pár desetiletí ví jen pámbů (tedy kdyby byl, jakože není). Co bude s námi až západ bude západ muslimské říše? Co bude až se zase střetnou šílenci na západě s východem?

P. Vaňura 25.5.2016 14:48

Ti Němci byli občany cizího státu a to z 99% z vlastní

vůle. Ten stát nás okupoval a následně začal válku, kterou po děsivých obětech na všech stranách nakonec prohrál. Ti Němci svým postojem reálně podpořili Adolfa Hitlera a to jak zahraničně politicky, tak i VNITROPOLITICKY. Na rozpoutání WW2 mají tak VĚTŠÍ podíl, než samotní "říšští" Němci.

Proč by občané CIZÍHO státu neměli být posláni do své domoviny, tedy za mezinárodně uznané hranice. Pravdou je, že Němce z Východního Pruska nikdo neodsunoval, prchali v děsu sami za ostřelování Rudou Armádou...

Jejich majetek jim byl zabaven náhradou za reparace, což se v jiné podobě dálo i v samotném Německu. Ty fabriky odvezené do SSSR, dokonce i ze západních!! okupačních zón (např. Opel, vyráběný v Rusku pod názvem Moskvič) byly také soukromé...

J. Lancik 25.5.2016 16:33

Re: Ti Němci byli občany cizího státu a to z 99% z vlastní

V tom, ze sud. Nemci meli na rozpoutani valky meli vetsi podil nez rissti rozhodne nemate pravdu. Po nich a po nas at uz po Mnichovu nebo po 15 breznu ani pes nestekl. Tedy az na formalni protesty. O rozpoutani valky rozhodlo az sblizeni dvou socialistickych velmoci Nemecka Sovetskeho Svazu ktere se po ukonceni obcanske valky a prohry komunistu ve Spanelsku zacaly sblizovat. Nakonec uzavrely smlouvu o "neutoceni", ve skutecnosti o spolecnem utoceni 23.8.1939. Tam by bylo definitivne rozhodnuto o rozpoutani 2. sv. valky. Se sud. Nemci to nema spolecneho nic. Ti byli pro Hitlera jen uzitecnymi idioty a pozdeji kanon futer.

D. Nowodny 25.5.2016 22:22

Re: Já na svém, ty na svém,

Máte opravdu idealistický názor na minulost a život. Pomáhat při likvidaci vlastního státu je zločin.

K tomu došlo. Těch pomýlených oveček byla většina. Je snadné odsuzovat minulost, kterou jste neprožil sám na sobě. Díky "zavilému" Benešovi a dalším ve světové politice, nedošlo k "jugoslávskému karetnímu" rozpadu po t.zv. "sametovce" jenom Slovensko opakovalo svůj nacionální akt a blahořečilo Tisu a Hlinku.

Jak jsem již jinde psal: Myslíte, že by eventuelně 3 miliony Sudetských Němců mělo zájem pokračovat po 1989 ve "svazku" s Českým státem ? Toto není nic proti nim, ale taková by byla realita "demokracie " 21.století.

P. Vaňura 25.5.2016 15:28

A zkoušel jste to ve Francii?

K. Vyšata 25.5.2016 15:40

Re: A zkoušel jste to ve Francii?

Tam, v Toulonu u příbuzných to bylo ok, pozdější týdenní Paříž taky. Nestěžoval jsem si..

P. Harabaska 25.5.2016 13:16

Re: Já na svém, ty na svém,

Hlavně, že se za hranicemi domluvíte vy. Mimochodem, nevadí vašim sudetským krajanům, když vám musí říkat Herr Finter? Neměl byste se vrátit k tomu jedině správnému pravopisu? Já si jen vzpomenu, jak v roce 1968 se za hranicemi do módy dostala píseň hraná správnou kaiser-böhmisch dechovkou začínající slovy: An der Eger ist der Frühling erwacht, bringt die Hoffnung und die Träume zurück..... Ale naděje (Hoffnung) se ukázala být lichou a také ty sny (Träume) se nesplnily. Gott sei Dank.

J. Vintr 25.5.2016 22:31

Re: Já na svém, ty na svém,

Spousta našinců jezdí pracovat do Německa. Prostě proto, že se tam za práci mnohem víc platí. Myslíte, že by to byla taková tragédie, kdyby lidé třeba na některých územích bývalých Sudet pracovali za německé platy a nemuseli přitom vytáhnout paty z domova?