Neviditelný pes

GLOSA: Helena a Pavlík

19.1.2021

Ve středu převezme úřad prezidenta Spojených států Joe Binden a jsme zvědavi na to, zda se to obejde bez nechutností, neřku-li rovnou výtržností. Zatímco takto čekáme, mnozí docela napjatě, připomenu jednu epizodu, který sice vzbudila pozornost, ale rychle zapadla, jak už je to v dnešní prudké době obvyklé. Osmnáctiletá Helena Duke objevila svoji matku na jednom videu zachycujícím výjevy z Kapitolu ze dne 6. ledna. Zachovala se jako správná woke aktivistka, účastník MLM protestů, a matku denuncovala. Příběh dívky udávající vlastní matku obletěl svět. Odezvu měl jistě různou, jak u koho.

Já si vzpomněl na příběh Pavlíka Morozova. Zjistil jsem, že je dnes už takřka neznámý. Tak tedy tento třináctiletý Pavlík byl ikona stalinské propagandy ve třicátých létech, v době, kdy začínal hladomor a rudý teror se obracel proti vlastním lidem. Pavlík Morozov, mladý to pionýr, udal svého otce za protistátní rejdy. Otce stihla spravedlnost, avšak měl komplice dosud nepolapené a ti Pavlíka zabili. Chlapec se stal příkladem uvědomělého pionýra, který se pro své správné postoje stal mučedníkem.

Paralela je patrná na první pohled. Pavlík Morozov udal svého otce, Helena Duke svoji matku, oba jednali z důvodů čistě ideových a stali se příkladem hodným následování, Pavlík za dob Stalina, Helena nyní. Rozdíly tu ale jsou a nelze je přehlížet, natož podceňovat.

Na Pavlíka se vrhli otcovi spoluspiklenci kulaci a zabili ho. Nicméně ani Helena není prosta protivenství. Její matku sice nesebrala žádná Čeka a nepopravila ji, nicméně ji vyhodili z práce. Tudíž nemůže podporovat svoji osmnáctiletou studentku na studiích práva. Příběh má však – na rozdíl od Pavlíkova osudu – happy end. Pokroková veřejnost se za Helenu postavila a v prvním kole peněžní sbírky se sešlo 36 tisíc dolarů. To stačí, aby prozatím mohla Helena pokračovat, a dá se čekat, že další peníze přijdou. Konec dobrý, všechno dobré, pak že není ve světě pokrok. Je ovšem možné, že paní Duke nevyvázne pouhým vyhazovem. Proti účastníkům výtržností ze 6. ledna se chystají právní kroky a kdo ví, jak to s ní dopadne dál. Bude to nepřímá úměra: čím hlouběji se podaří paní Duke zadupat, tím větší mravní zásluha bude slečny Duke, mladé to woke aktivistky.

Mýlíte se, pokud si myslíte, že si z toho dělám legraci. Je mi smutno z toho, že roztržka postojů došla tak daleko. Pozorně naslouchám našemu velvyslanci v USA Hynku Kmoníčkovi, který upozorňuje na proměny Ameriky – demografické a generační. Generace se ale střídají nejen v Americe a dovedu si představit, že našemu mladému člověku bude ta paralela připadat nepochopitelná. Co sem ten Neff plete nějakého Stalina, ta ženská je přece svině, takže dobře jí tak!

I to pochopím a pomyslím si, že k pocitu studu je třeba dozrát. Však se i ta Helča dočká.

LN, 18.1.2021

Neff.czzpět na článek