24.9.2022 | Svátek má Jaromír


Diskuse k článku

GLOSA: Helena a Pavlík

Ve středu převezme úřad prezidenta Spojených států Joe Binden a jsme zvědavi na to, zda se to obejde bez nechutností, neřku-li rovnou výtržností. Zatímco takto čekáme, mnozí docela napjatě, připomenu jednu epizodu, který sice vzbudila pozornost, ale rychle zapadla, jak už je to v dnešní prudké době obvyklé.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Ptáček 19.1.2021 20:21

Ať jsme spravedliví i k Rusku. My starší jsme se učili jenom o jednom udavačském grázlovi Pavlíku Morozovovi, opravdu o žádném jiném podobném "hrdinovi". Na stát s přibližně 150 miliony obyvatel to není zas tak špatné hodnocení

O. M. 19.1.2021 20:06

"Ta ženská je svině" - zajisté jste měl na mysli dceru.

J. Hajský 19.1.2021 19:28

Hodně se tu v diskusi píše, že Pavlík byl vymyšlený. Ale americká Helena je skutečná. Tím hůř.

M. Pivoda 19.1.2021 18:07

Byl jsem požádán, abych diskutujícím pod tímto článkem poskytl webový odkaz. Cituji tu žádost:

Z diskuse na NP jsem odešel dobrovolně, o návratu neuvažuji a dovoluji si Vás proto požádat o jednu laskavost, prosím dejte pochybovačům k dispozici tento odkaz:

https://is.cuni.cz/webapps/zzp/download/130058450

J. Jurax 19.1.2021 16:28

Inu, paní Duke svou Helenku když byla malá málo řezala. Takže z ní vyrostla pěkná svině.

J. Hajský 19.1.2021 19:14

R^

Š. Hašek 19.1.2021 19:47

Tak nějak.

K. Salajka 19.1.2021 20:50

Ještě asi před 10ti lety zprostil soud v USA matku, kterou žalovala dcera za domácí násilí. Toho se měla dopustit tím, že dceři, když se vrátila neohlášeně ve tři ráno, dala facko. Dnes by matka těžko vyvázla tak lehce.

J. Urban 19.1.2021 16:24

Udavat se nema, ale hlasit se to musi. Jinak ten Morozov byl pry bolseviky vymyslena postava za ucelem propagandy. Helca je nepochybne skutecna;-D

M. Krátký 19.1.2021 14:46

Na Pavlíka si moc dobře pamatuji - hustili to do nás ve dne v noci - kdykoliv si vzpomenu hned omládnu o min 65-70 let - byli jsme mladí a krásní - čert aby spral politiku R^R^R^

D. Stirsky 19.1.2021 14:33

Ano, USA jsou - jak se říká - převlečené Rusko. Ovšem je-li ona zpráva skutečně zcela a úplně pravdivá a nebylo to jinak. To dnes musí člověk poznamenat u každé zprávy, snad s výjimkou programů R a TV. U nás Tomáš Frejka požadoval pro otce v r. 1951 trest smrti - wiz RP z listopadu 1952.

D. Stirsky 19.1.2021 14:36

Ono, pokud vím, i s oním Pavlíkem Morozovem to bylo jinak, než známe ze sovětské propagandy. Možná ani neexistoval narozdíl od Tomáše Frejky.

V. Heidlerová 19.1.2021 17:33

Jó, kdyby to byla pravda, tak by nebyly Státy tak vyspělou zemí. Rusko má přírodní zdroje, nAFTU, plyn, ZLATO - h....o z toho!!! ;-D;-D;-D

Š. Hašek 19.1.2021 19:55

To jako myslíte, že Moskva ............... a všechno je z papundeklu? A svět se zabývá nějakou zemičkou? Bacha na to zlato! Vy jste asi majitelkou jen nějakých bankocetlí, že?

Moc posloucháte Fendrycha.

Prozraďte mi, jak dlouho jste pobyla na Rusi. Jestli minutu, nebo den.

USA se stávají žebráckou zemí na pokraji občanské války. Raket a ponorek mají dost, to jo. Čínských studentů a mexických uklizeček taky. Do budoucna nic moc. Dluhy jako stehno. Dva falešné presidenty. Nic moc.

Nemám z toho radost, ale nelžu si do vlastní kapsy. Jako Vy.

V. Církva 19.1.2021 14:04

Jo joo. Boží mlýny melou pomalu ale přesně. Cti otce svého abys dlouho na světě byl. Ono ani těch 36tisíc USD nemusí být vždycky dost.

V. Heidlerová 19.1.2021 17:35

Držte se pevné měny - RUBLU!!!

Š. Hašek 19.1.2021 20:02

Jste jednoduška.

Nejde o rubl. Jde o momentálně přitroublou, zadluženou, nebezpečnou zemi USA, kde i poslední dolar vlastní FED.

Ale vy asi nevíte, co to je FED.

A nevíte, co to je žít bez hypotéky, bez vydluženého auta, bez dluhů, ve vlastní zemi, cizáci škemrají, jestli by jako něco mohli, obchod s celým světem za zlato a pevné smlouvy ......... to je žít na Rusi. Makat a pak popíjet vodku.

Uznávám, že modernistka typu Geislerové by se z Ruska pokakala. Hned první ráno.

M. Pivoda 19.1.2021 13:47

Neffův článek "Helena a Pavlík" je určen českým důchodcům, nikoliv pro český hlavní proud (mainstream). Proč?

Před cca 20 lety jsem měl v Ostravě nějaké bakalářské studenty z Běloruska, a ti znali jméno Pavka Morozov, takže zareagovali správně. Naopak, čeští studenti nevěděli vůbec nic.

Když jsem v Praze, také před cca 20 lety, upozornil na zajímavý americký článek z prestižního byznys časopisu, studenti dle nadpisu článku vůbec nepochopili o co v tom článku šlo. Ten nadpis totiž zněl "David versus Goliath", kde se diskutoval střet malých a velkých firem na trhu.

Závěr: Generačně přenositelná moudrost má svá omezení. Bez ohledu na to, zda přenos informací se děje po síti třetí nebo páté generace.

J. Ptáček 19.1.2021 14:38

Jako důchodce znám Pavku Morozova dobře, cpali ho do nás ve škole spodem vrchem. Ale článek je určen především pro mladé. Ze svobodného Česka, kde jej, chválabohu, neznají. To, že ho znají studenti běloruští o něčem svědčí. Hrdina Pavka, nastojaščij pianěr, udal tátu a poslal ho na jistou smrt jen proto, že měl doma "pár pytlů obilí", aby toho spratka a zbytek rodiny uchránil před jistou smrtí hladem. Běloruští studenti jsou jen nevinnou obětí, opovržení si zaslouží ti, co jim to dodnes nevysvětlili.

J. Jurax 19.1.2021 16:49

Ale kuš, voni český důchodce ... Vaše UI jako obvykle projevila nesprávný úsudek. Totiž tuzemští důchodci vesměs vědí, kdo byl Pavlík Morozov - cpali to do nich ve škole - takže netřeba je poučovat.

No a to o Davidu a Goliášovi spíš ilustruje nevalnou úroveň studentů navštěvujících Váš kurs.

P. Sura 19.1.2021 11:50

No co, pane Neffe, známe přece z té doby i další skvost - "Helča bude traktoristkou !"....;-)

Z. Lapil 19.1.2021 12:34

Což o to, současné traktory nejsou zas tak protiuživatelské.

Proč odpovídám: onehdy jsem utrpěl na toto téma šok. Dělal jsem cosi na takovém tom modrém silu uprostřed kravínů a najednou koukám - kolem jede velektraktor s velevlekem plným hnoje a za volantem ženská. Až překvapivě tam patřila. Fakt je, že to byla spíš valkýra než křehotinka ze sultánova harému, ale opravdu to vypadalo naprosto přirozeně.

P. Nemec 19.1.2021 15:36

na východě vycházelo jasné slunce, zatímco na západě se převalovaly temné mraky...nebo tak nějak podobně :-)

P. Sura 19.1.2021 11:37

Tuhle tu v té diskusi o tomto případu někdo uváděl, že Pavlík byl pouze smyšlenou postavou Stalinské propagandy. A že to bylo úplně jinak, že tatíka zabili kulaci, protože se hádali "o to pole".

Pravdou je, že v době toho příběhu si ani ta bolševická propaganda nedávala pozor na hubu, protože kulaci byli tou dobou už dávno "zlikvidovaní jako třída", natož aby se mohli hádat o nějaké pole, která jim všem už byla dávno ukradena.

V. Novák 19.1.2021 15:11

Podle perestrojkové verze šlo o rodinné neshody. Děda dal Pavlíkovu otci k svatbě nějaká pole a když pak se otec trhnul od manželky a dětí, tak chtěl to pole zpátky. Pavlík, na kterého ve 13 padla starost o hospodářství (nejstarší "chlap" v rodině) vcelku logicky argumentoval, že když pole vrátí dědovi, tak všichni chcípnou hlady, takže nedá - děda se namích a Pavlíka zabil.

A paralelně k tomu kdosi udal otce, že vydává (za značný obnos) bumážky na cosi. Tak otce Čeka zastřelila.

Protože to bylo v začátcích kolektivizace, tak se "pioněr Morozov" hodil - i když nejspíš o pionýrech nikdy neslyšel a o zabili ho kvůli soukromému poli, o něž se zcela nepionýrsky a soukromovlasticky hrdlil.

J. Ráž 19.1.2021 11:34

Čínská kulturní revoluce také začala tím, že studenti nejprve udávali své učitele a později i své rodiče. Každý, kdo neměl správné názory, musel se podrobit převýchově. Pak nastal všeobecný úpadek morálky i hospodářství a nastal hladomor.. Maovi se to během doby vymklo z ruky a tak v obavě o svou moc, nechal všechny vůdce těch studentských "revolucionářů" popravit. V USA bude zpočátku převýchova společnosti během kuklturně liberální revoluce probíhat obdobně, ale pak lidé, kteří si uvědomí že za snižením jejich životní úrovně mohou "lidskoprávní" experimenty vůdců BLM nebo socialistů z levého křídla Demokratické strany, se začnou bránit. Kdy k obratu dojde a jakou formu bude mít, dnes předvídat nelze.

P. Sura 19.1.2021 11:40

Jen se trochu obávám, aby se místo "bránit snížení životní úrovně" podporou rozumnějšího režimu nezačali obohacovat na těch, kdo jim plní státní rozpočet .....

P. Moravčík 19.1.2021 11:53

...a mladých gardistov nechal Mao vyviezť na vidiek, aby svoje triedne uvedomenie utužili v kontakte pri spoločnej drine s roľníkmi. Kým sa dostali nazad do mesta (na štúdium už nemali vek), tak sa im to v tých hlúpych makoviciach rozležalo. Ak by si to zopakovali aj v USA, bolo by to prínosné. Aspoň by si tí držitelia rodičovských zlatých kariet VISA skúsili umazať ruky aj iným ako udavačstvom a "výrobou triesok pri rúbaní lesa". Problémom USA je fakt, že čo sa podarí zničiť za štyri roky, potrebuje minimálne dvojnásobok času, aby sa to dalo aspoň z časti do poriadku. A to je otázne ako sa podarí upratať v hlavách ľavicovej mládeže z lepších rodín.

M. Pivoda 19.1.2021 13:55

Tzv. Sametová revoluce 1989 na mém pracovišti začala rehabilitací někdejších reprezentantů socialismu s lidskou tváří - a skončilo to tehdy potopením výzkumného projektu, jehož směr je absolutně nejdůležitějším pro budoucnost lidstva.

A udávání? No ano, o tom se tam tehdy také hovořilo. Členové Komunistické strany se totiž cítili být udáváni u organizace KSČ podřízené, které ale vděčili za své trvání u moci.

R. Langer 19.1.2021 14:07

Ano, my už víme, že ta neschopná nefachčenka, jako jsi ty, konečně vyhodili od korýtek. Ale ty to furt podáváš tak, jako by ses tím ještě chlubila, ty naše malá hloupoučká UI. ;-D