21.10.2021 | Svátek má Brigita


GLOSA: Fotbalisté na špici pokroku

15.12.2020

Jako kdyby západní Evropa měla těch problémů málo… V době koronaviru a útoků ve jménu islámu vzrušuje tamní veřejnost případ údajného rasismu ve fotbalovém utkání mezi týmy Paris Saint-Germain FC a Istanbul Basaksehir. Rumunští rozhodčí v něm vyloučili jednoho provinilce černé pleti a při komunikaci mezi sebou ve své mateřštině použili slovo „negru“ (černý). Rázem byl oheň na střeše. Vzrušená diskuse skončila demonstrativním odchodem obou mužstev do šaten. Na hrací plochu se hráči vrátili druhý den jako hrdinové, již s jinými rozhodčími. Učebnicový příklad, jak se dá z komára udělat velbloud.

Událost nesmírně pobouřila jak tureckého prezidenta Erdogana, tak i současnou pokrokovou evropskou veřejnost. Ta ocenila, jak solidárně se fotbalisté zachovali. Také našinci se vyjádřili. Trenér Straka (ten s tím sparťanským srdíčkem) v debatě odchod ze hřiště bouřlivě schvaloval, zatímco slávista Ulich se dovolával rozumu a při Strakově výlevu obrátil oči v sloup. Je škoda, že utkání v Paříži nepískali Češi nebo Slováci, protože slovo „černoch“ nebo „čierny“ by tam nikomu nevadilo.

Vyrojily se názory, že barva pleti by při popisu člověka vůbec neměla být zmiňována. Zákaz jednoduchého a výstižného vyjadřování by tu mohl způsobit dost komplikací. Co by měl říci svědek vraždy, který by viděl utíkat z místa činu neznámého černocha s pistolí v ruce?

Fotbalisté předních evropských klubů se shodou okolností dostali do předních řad tohoto divného pokroku. Ve Velké Británii před každým utkáním poklekávají na podporu hnutí „Black Lives Matter“, třebaže stoupenci hnutí poškodili sochu W. Churchilla. Už by toho mohli nechat, začíná to být pěkná nuda. Kvůli šikanování a vraždění Židů, křesťanů i bezvěrců tam nekleká nikdo.

 ******************************************************

Regner-povídky

Knihu lze koupit v knihkupectví Kosmas.Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.