GLOSA: Experiment Švédsko
Země schopná hájit se jen apelem je běženecký ráj
Atraktivní cíle běženců – Německo a Švédsko – už praskají ve švech. Zpráva z Německa říká, že do vsi Sumte (102 obyvatel) úřady posílají 750 běženců. A zpráva ze Švédska tvrdí, že migrační úřad je ubytuje i ve své recepci. Švédsko je ještě přeplněnější než Německo, což dokládá poměr 57 : 15 v počtu přijatých azylantů na deset tisíc obyvatel. Ale kdo by v takovém presu čekal změnu politiky, mýlil by se. Zatímco němečtí lídři schválili aspoň urychlení procedury azylu, švédský experiment úplné otevřenosti pokračuje. Jen ministr pro migraci Morgan Johansson se obrátil na běžence s výzvou: „Zůstaňte v Německu.“ Z toho plyne pár postřehů.
Zaprvé: proč je nevyzval, aby zůstali v první zemi EU? Ale kdež. Švédské elity už zapomněly na evropská pravidla. Za daný fakt považují, že běženci míří do Německa či Švédska a že volba mezi těmito státy je jediné, co lze ovlivnit.
Zadruhé: Johansson prý doufá, že jeho apel bude mít tlumící účinek. Svatá prostoto. Není to spíše naopak? Alespoň pro ty, kdo neuvažují ideologicky, ale racionálně, tedy pro běžence? Ti vyhodnotí Švédsko jako stát, který sice zoufá pod tlakem, ale přesto nadále rezignuje na ochranu vlastního území, na rozdíl od Německa neprosadí ani zpřísnění azylové procedury a zmůže se jen na výzvu, aby běženci zůstávali v Německu. To že je odstraší? To je naopak přiláká. No nekupte to.
Zatřetí: kdyby stejně jako Švédsko postupovaly všechny státy EU, časem by byly všechny stejně přeplněné a tím by si ušetřily výzvy běžencům, aby zůstávali jinde. Ano, to by bylo svým způsobem řešení. Ale je otázka, kolik voličů by takové řešení kvitovalo. Ledaže by někoho napadlo inspirovat se Bertoltem Brechtem a vyměnit lid.
LN, 7.11.2015