1.10.2023 | Svátek má Igor


GLOSA: Europa ji má zelenou

13.2.2010

Dámy a pánové prominou, ale poněkud nekorektní myšlenky mne napadly při spatření vítězného návrhu v soutěži na logo pro biopotraviny.

Dle oficiálního vyjádření “Toto logo s motivem listu s evropskými hvězdami znázorňuje hvězdy EU seskupené ve tvaru listu na zeleném pozadí. Jde o velmi jednoduchý symbol obsahující dva jasné prvky, jimiž jsou příroda a Evropa.” Ukázal jsem ho dosud mnoha lidem “napříč politickým spektrem”, ale přírodu a Evropu v tomto logu neviděl nikdo, včetně dítek školou povinných. Všichni viděli něco úplně, ale úplně jiného.... a ti starší si vzpomněli na školní léta.

Musím se přiznat, že užitečnost těchto “povinných” log příliš nechápu – jsou drahá a nákladná a jejich výběr soutěží zdaleka nekončí – ještě bude potřeba předpisu o velikosti, barevnosti, umístění.... A tohle všechno zaplatíme všichni.

V tomto případě jde ale ještě o něco navíc - je to jen další příklad nepochopení rozdílných kulturních tradic zemí EU a neochoty či nezájmu EUroúředníků se něčím takovým vůbec zabývat. To, že různé věci mají v různých zemích různé významy, paní komisařku pro zemědělství a rozvoj venkova Mariann Fischer Boelovou evidentně vůbec netrápí. A pokud v komisi byli i zástupci ČR, jejich eurokorektnost (či snad poťouchlost?) je jistě dokonalá.

Je nicméně pravdou, že zavedení tohoto loga bude mít i své výhody – neodolatelný pocit šimrání na bránici při nákupu biopotravin. A jistě bude zdrojem mnoha velice nekorektních reklam a sloganů.

A docela by mě zajímaly pocity tuzemských výrobců – piktogram, za který dostávali na základní škole poznámku, budou teď povinně kreslit na své výrobky....