26.10.2020 | Svátek má Erik


GLOSA: EU po Barrosovi?

3.12.2008

Petr Zavadil, zástupce šéfredaktora LN, se zmiňuje ve svém článku O Češích, hnojení a blogosféře (2.12.2008) o diskusi o nové eurokomisi. Podle něho vyprodukovala evropská blogosféra kampaň "Anyone but Barroso" neboli kdokoli, jen ne Barroso.

Blogerům není prý jedno, kdo Barrosa vystřídá. Jako případní kandidáti bývají uváděni generálního tajemník WTO Pascal Lamy (Francouz), místopředsedkyně nynější komise Margot Wallströmová (Švédka), bývalýho belgický premiér Guy Verhofstada a britský ministr zahraničí David Miliband.

Česká diplomacie by měla okamžitě koordinovat akci tzv. "nových" zemí, Irska a možná ještě dalších zájemců na podporu kandidatury Pascala Lamyho. Je to člověk, který se už dlouhá léta zabývá "výrobou" kompromisů v nejtěžších mezinárodních podmínkách, mimoto už ta první ústava EU mu nešla pod nos. S ním by se dalo vyjednávat. Je proto naděje, že by mohla EU být přetvořena na rozumnější spolek, do kterého se všichni nějak vejdou.

Je potřeba převzít v tomto okamžiku iniciativu a vyrazit na podporu Lamyho, poněvadž něco podepsat a pak se rozčilovat nemá cenu. Lepší kandidát na obzoru není.

2.12.2008.
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.