18.5.2021 | Svátek má Nataša


GLOSA: EU nám chce vzít papírové peníze...

28.5.2018

... jeden z posledních rozměrů svobody

Sešel se rok s rokem a právě včas na začátku prázdnin začne platit další omezení při používání hotovosti. Evropská unie se nás již dlouho, pomocí stále nových šikan, snaží odnaučit používat hotovost. To letošní utažení palečnic vypadá takto: Dosud bylo povinné hlásit na hranicích EU více než 10 000 eur v bankovkách. Ale od začátku července bude možné kontrolovat kohokoliv, kdo bude podezřelý.

EU-komisař Pierre Moscovici ve čtvrtek prohlásil, že hotovost je zneužívána při praní peněz, financování terorismu a práci na černo. Moscovici tak vlastně říká: Protože si EU nedokáže poradit s několika zločinci, tak se s vámi se všemi bude zacházet jako se zločinci. Zapoměňte předpoklad neviny a zvykněte si na předpoklad viny.

Ale to není celá pravda. Ve skutečnosti pan komisař používá kriminalitu jen jako záminku pro něco mnohem většího. Papírové peníze jsou totiž jednou z posledních možností občana jak uniknout úplné kontrole ze strany státu. A především proto jsou bankovky trnem v oku těch, kteří se již teď starají o to, co smíme číst a říkat. Brusel chce ale rozhodovat i o tom, co budeme dělat s penězi, které vyděláme.

Bezkontaktní karta je opravdu fajnová věc, ale vězte, že tak můžete ztratit i kontakt k vašim úsporám. Bezhotovostní peněžní systém by totiž vládám umožnil dokonale kontrolovat majetek svých občanů, prosazovat nové daně (tak třeba paušální daň „pro evropskou solidaritu“) a případně i provést měnovou reformu, takříkajíc „na jedno kliknutí“.

Možnost neříci státu, kolik máme peněz a co s nimi hodláme udělat, je jeden z posledních rozměrů svobody. A proto je plánovaná digitalizace peněz zkratka na cestě k diktatuře.

Realiste.cz
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.