20.4.2024 | Svátek má Marcela


GLOSA: Emeritní následník

16.11.2018

Princ Charles vykonává jedinou profesi už sedmdesát let

Říká se, že skončila doba, kdy člověku stačila jedna kvalifikace či jedno vzdělání na celý život. Že informační éra, robotizace a umělá inteligence přinášejí tak zásadní a rychlé přelomy, že lidé se jim musí víckrát za život přizpůsobit a překvalifikovat se. Stále hůře se hledají osobnosti a profese, pro něž to neplatí. Jednou z nich je britský korunní princ Charles. Narodil se 14. listopadu 1948 a díky dekretu svého dědy Jiřího VI. přišel na svět už jako následník trůnu, ač jeho matka Alžběta ještě královnou nebyla. Dnes slaví 70. narozeniny a následníkem trůnu je stále. Je to pěkný obrázek člověka, jenž 70 let strávil v jediné profesi následníka trůnu. A upřímně, jste si jisti, že na ten trůn vůbec někdy usedne?

To je druhá věc. Monarchie chytají druhou mízu. Není náhoda, že tolik vyspělých zemí jsou monarchie. Dynastická pravidla se ale přizpůsobují požadavkům doby. Skončila éra, kdy se nástupnictví nechávalo na přírodě (úmrtí panovníka) a patriarchálním zvyku (jasný nástup nejstaršího syna). Teď monarchové odstupují, dokud jim ještě slouží síly: nejen vládci liberálních království typu Skandinávie či Nizozemska, ale i Vatikánu (papež Benedikt XVI.) a poprvé se na to chystá i japonský císař Akihito. Nástupnictví stále více ovlivňují věci jako politika, genderová rovnoprávnost, PR a veřejné mínění.

Hledíte-li na obraz britské královské rodiny, jako příští král působí spíše princ William než jeho otec a držitel formálního nároku Charles. A Britové? V jejich očích může monarchie posílit pocit jediné jistoty. U brexitu je těžké říci, co bude za rok. U následníka trůnu je to jasnější: i když jím nebude Charles, k světu už se mají i jeho vnuci.

LN, 14.11.2018