19.4.2024 | Svátek má Rostislav


GLOSA: Embargo jako bič

5.5.2022

Lze zakázat dovoz ruské ropy, aniž to ovlivní plyn?

Už jste někdy slyšeli, že embargo na komoditu vyhlásí její dovozce, nikoliv vývozce? Zní to jako od Monty Python, ale to téma je ve hře. V neděli ho oživila šéfka německé diplomacie Annalena Baerbocková: „Usilujeme v rámci EU o to, aby v šestém sankčním balíčku Evropa společně přijala vystoupení z ropy.“ Tedy aby EU přijala embargo na dovoz ruské ropy. Německo už „vystoupilo“ z atomu či uhlí, ale teď by se vystoupení poprvé týkalo komodity z dovozu, s cílem poškodit jiný stát: Rusko a zdroj jeho financování invaze na Ukrajinu. Těžko říci, jak to dopadne. O zmíněném balíčku sankcí má Evropská komise rozhodovat ve středu. Ale spekulace zrají už teď.

Slova ropné embargo či šok pocházejí ze 70. let, kdy Západ dostávali pod tlak arabští vývozci ropy. To už se opakovat nebude, neboť časy, kdy zásoby ropy závisely na dovozu z jedné oblasti, už skončily. Ale číhají jiné otázky a problémy.

Třeba ten, zda to přijme EU jako celek. Vždyť Maďarsko opakuje, že embargo na dovoz ropy z Ruska nepodpoří. Naopak Německo připravené je. Nikoliv náhodou jednal vicekancléř (a lídr Zelených) Habeck ve Varšavě. Proto se rýsuje ropná cesta – nejprve pomocí supertankerů do Gdaňsku a odtud potrubím do ropovodu Družba, který by fungoval jako dosud, jen ropa už by neproudila z Ruska. Na této myšlence se shodnou němečtí Zelení s polskými konzervativci (ale nikoliv konzervativci maďarskými).

Válka rozvolňuje politické mapy. Německý kancléř Scholz je zdrženlivý k vývozu těžkých zbraní na Ukrajinu. Ale liberálové, Zelení a opoziční konzervativci mají v parlamentu většinu, která by vývoz zbraní prosadila. Leč jiná zásadní otázka zůstává zatím ve vzduchu. Dejme tomu, že EU embargo na dovoz ropy z Ruska prosadí, ale ještě dlouho bude v situaci, že se nedokáže rychle odříznout od ruského plynu. Myslí si někdo vážně, že by embargo na ruskou ropu nemělo žádný vliv na proudění ruského plynu v potrubí?

LN, 3.5.2022