25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

GLOSA: Džob pro vojáky

Stává se, že uprostřed vlny pandemie se mění vlády. Je to případ Česka i Německa. Přitom už od loňska se říká, že v boji s covidem je hlavní neměnit strategii. Za příklad se uvádí Švédsko, jež stále trvá na liberálním modelu, a byť zpočátku zaznamenalo kiksy a ztráty, tak se mu to vyplácí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vintr 5.12.2021 19:31

Německo bylo hlavně do války s Ruskem vtaženo, takže si Němci nemohli zvolit optimální čas útoku. Takže jednak jim zůstala na západě neporažená Británie jako nástupní prostor pro Američany, jednak došlo k útoku v příliš pozdní roční době, takže jejich bleskový postup, kterému nebyla ruská armáda v této fázi války vůbec schopná čelit, zastavilo podzimní počasí a zima.

F. Navrátil 5.12.2021 19:06

Vydrezírovat vojáky a naučit generály malovat šipky na mapě, to není kriteriem schopnosti armády. Pro vedení války je třeba znalost strategie, silná surovinová a výrobní základna, počítat s prostorem, časem a počasím. Válečná tažení neplánoval a neřídil Hitler, ale generální štáb. Ten založil strategii na krátkých časově omezených vítězných bleskových válkách. Německo postrádalo potřebné základní suroviny jako ropu, železnou rudu, nikl, chrom, wolfram, měď, hliník, atd. Vydat se do ruského prostoru s kolonami rekvírovaných aut a s hipomobilním dělostřelectvem, a navíc třemi směry k Leningradu, Moskvě a Rostovu, je strategický nesmysl. Německo nebylo připraveno na dlouhodobý konflikt a nepočítalo s ruskou zimou. Nedokázalo zavést hromadnou válečnou výrobu svých technicky dokonalých (zbytečně) tanků a letadel. O tomto musela generalita vědět a ve svých kalkulacích s tím počítat. Profesionalita lajtnantů, kaprálů a grenadýrů války nevyhrává.

Š. Hašek 5.12.2021 10:32

.......... no, řeknu dvakrát ano.

Š. Hašek 5.12.2021 10:29

Jo.

Š. Hašek 5.12.2021 10:29

Vtip je v tom, že dnešní "hodnotoví demograté" se inspirovali Stalinem a Hitlerem.

Zdravý, pamatující si člověk, odmítající nezákonné podvyhlášky "vůdců", je škodnou. Pochopitelně za halasného souhlasu lidu! Lidiček, mnohdy koupených za jeden letní zájezd a vstup do bazénu.

D. Zítko 5.12.2021 9:57

Nejlíp by to zvládl Stalin : byl generalissimus a odpírači by skončili v gulagu.

V. Kučer 5.12.2021 9:55

Němečtí generálové válku nechtěli protože nevěřili že jí můžou vyhrát. Pokud by se protáhla Američani by vyzkoušeli atomovku na Německu.

M. Boháček 5.12.2021 9:21

Liečba ivermektínom to umožňuje – indická provincia prakticky bez korony

Uttarpradéš je najľudnatejším štátom v severnej Indii s približne 200 miliónmi obyvateľov. To zodpovedá približne polovici celkového počtu obyvateľov EÚ. Napriek nízkej zaočkovanosti (okolo jedenásť percent) je Uttarpradéš štát s najnižším počtom prípadov zo všetkých piatich štátov.

https://zemavek.sk/liecba-ivermektinom-to-umoznuje-indicka-provincia-prakticky-bez-korony/

M. Boháček 5.12.2021 9:20

Petráček už hľadá vodcu? Tak u neho, s jeho fašizoidnými názormi, ma to vôbec neprekvapuje. :-/

P. Lenc 5.12.2021 8:37

Ne pane Hoblíku.To je názor člověka, který se zajímá o politickou historii.A má pravdu.

P. Dvořák 5.12.2021 7:36

Pod Moskvou to dostali ještě o rok dřív.

A jak to tak vypadá, pod německým velením čeká Evropu nový "Generál zima", až vypnou jaderné a postupně i uhelné elektrárny.

Jediná šance je, že se snad nějakým úsilím dají znovu nastartovat. Pokud je nesrovnají se zemí jako naše cukrovary.

J. Vintr 4.12.2021 23:57

Samozřejmě že válečná pomoc Rusku byl kalkul. Kdyby Hitler donutil Rusko ke kapitulaci, nejspíš by se Stalin stal jeho spojencem za podmínek, které by si nadiktovalo Německo. Pak by asi nebylo možné Německo vojensky porazit a historie by vypadala docela jinak.

J. Jurax 4.12.2021 21:14

No ano.

Zapomněl jsem na kvalitu zpravodajství a kvalitu vyhodnocení zpravodajských informací.

B. Rudolf 4.12.2021 21:03

Hysterie a strach. Tak povoláme vojáky.

Přestaňte už proboha s tím očkováním blbnout. Za pár týdnů prosviští republikou Omikron a naočkuje nás všechny, očkované, neočkované, prodělavší nemoc i covidově "naivní" zbytek populace.

Š. Hašek 4.12.2021 18:20

Určitě. Napsal jste mnoha faktorů!

A připomenu ještě jeden! Sumární, naprostá neznalost Ruska!!! Píši Ruska, Stalin zdaleka nestačil zničit veškerou mohutnost, sílu, rezervy, filosofii, vlastenectví ......... země i lidu Ruska.

V Německu vyhráli "váleční hlupáci". Německo vždycky perfektně dokázalo zničit opačné/rozumné názory!!! I dnes.

Š. Hašek 4.12.2021 18:11

Německo udělalo před "slavným, bleskovým tažením na SSSR" chyby všude. Nikoliv ovšem dejme tomu ve všech oblastech stejně veliké. Dodnes se někteří Němci pitvají v tom, "kde, v čem to bylo". A sní, sny o vlastní velikosti.

Kdyby to nebyla taková hrůza (plus holokaust !!!) tak by byli pouze a pouze k smíchu.

Na SSSR jako na výlet do Harzu!!! Do podzimka. To nenapadne snad ani muzikologa z DAMU.

Prostě finálně "kolektivní kolosální blbci a nemehla". "Výkonní" vrazi ovšem Průmysloví! Děti do jam a plynu!!! Ovšem každý pěšák měl jednotlivě zabalený ponožky, což sovětský voják neměl. A věžím tanků do poslední chvíle dávali nerezpodkladovku. A pak email. Tak bezva. V tomhle to asi bude.

Pokud by jim to bylo bývalo pálilo, tak by se na Stalina byli bývali vykašlali. Ale nepálilo jim to. Zas jim to přestává pálit.

Zkráceno.

J. Jurax 4.12.2021 18:00

Souhlas.

J. Jurax 4.12.2021 17:58

Inu, neschopnost/slabost či schopnost/síla armády je výslednicí mnoha faktorů, z nichž jen jeden je vycvičenost vojáků a um generálů. Další je materiální vybavení armády, jež úzce souvisí s úrovní průmyslu a dopravy a obecně sílou hospodářství, výkonnosti zemědělství, taky dostupné zdroje surovin etc.

A ještě další je loajalita obyvatelstva a jeho ochota snášet obětí. Taky jeho vzdělanost.

No samozřejmě taky je důležitá kvalita politického vedení, kam, jak a proč tu armádu povede. A jestli ji vůbec vybuduje a jak a za jakým cílem ji vybuduje. S politiky mj. souvisí schopnost nalézt spojence, sympatizanty a podporovatele, což roli armády usnadňuje.

Š. Hašek 4.12.2021 17:56

Ach jo.

Opravdu mě nebaví tyhle mudropřednášky, že "Mecedes je kvalitka, když v půlce chcípne a dojede Moskvič".

Německo může být rádo, že se sovětskému vojákovi/Stalinovi povedlo "to otočit takhle brzo". Pokud by v SSSR plenil Němec ještě déle, dál a více - tak by potom moc Němců v té Říši nezůstalo, nebo by je SSSR odstěhoval za Rýn.

Oprávněně. S dobyvačným gaunerem a vrahem se nejedná jinak! To by bylo pláče, co? Že to ti "němečtí nadlidi až takhle nemysleli".

Zkráceno.

J. Nevrkla 4.12.2021 17:51

Jo, kolektivní fanatismus je jejich, bohužel na úkor jiných.

Š. Hašek 4.12.2021 17:46

Souhlas.

J. Jurax 4.12.2021 17:39

Nesesypal.

Pokud by vydržel politicky, mohl odolávat ještě i u Uralu. Nanejvýš by se nedostal až do Berlína a ztráty západních spojenců by byly vyšší.

A kdyby se přece jen sesypal, situace západních spojenců by byla opravdu nezáviděníhodná. Je možné, že by něco jako EU pod německou knutou a jménem třetí říše existovalo dosud, protože by se západní spojenci domluvili na nějakém státu quo vyhovujícím oběma stranám. Tedy spojenci jedině tehdy, když by Hitler po kolapsu SSSR nedobyl Británii, to by pak zůstali Američané (skoro) sami.

Takže dodávky materiálu do SSSR byly nejen ušlechtilou pomocí, ale taky vysoce pragmatickým kalkulem. Je moudřejší spojenci dodávat zbraně a nechat krvácet jeho vojáky než perspektivně nechat krvácet vojáky vlastní, kdyby spojenec nevydržel. Páteř wehrmachtu byla zlomena na východní frontě Rudou armádou a Spojenci zvítězili.

J. Jurax 4.12.2021 17:20

To je názor hodný vojenského odborníka. Souzním s ním.

J. Vintr 4.12.2021 17:05

Já se bavím o kvalitě německých vojáků a ne o výsledku války. V okamžiku, kdy se do války zapojily Spojené státy, Německo prohrálo. Bez Američanů by si s Ruskem snadno poradili. Rusko bylo doslova kolosem na hliněných nohou. Bez vnější pomoci by se bolševický režim sesypal už v prvním roce války.

J. Vintr 4.12.2021 17:01

Armáda vždycky podléhá politickému velení (viz americká armáda v Afghánistánu). Dále je armáda závislá na ekonomické síle státu, který ji dodává válečný materiál a také na velikosti "lidských zdrojů" daného státu. Němci měli špatné politické velení, ekonomika Německa byla zlomkem americké ekonomiky a měli jen omezený počet lidí, ze kterých šlo udělat vojáky. Mnohonásobně menší než druhé strany konfliktu. Samozřejmě to, že se Němci vůbec pustili do války, byla ze strany politického vedení naprostá idiocie, ale politici bývají většinou idioti.

Š. Hašek 4.12.2021 16:59

Němec je Němec ...... no, ale raději bych se moc nevytahoval.

Š. Hašek 4.12.2021 16:57

Mám dojem, když sleduji cvrkotu kolegů v Sasku, tak řadový VolkNěmec - jak uslyší vojenské povely - tak se ješté více přihrbí. Asi o to jde.

O chřipku, im allgemeinen, už dávno nejde.

Š. Hašek 4.12.2021 16:52

Tak se sovětský voják zabydlel v Berlíně, nebo frajtr Hitler si postavil u Moskvy vilu??? Mordyjéklatovy!

Něco mi tady hapruje, pane Vintře.

Š. Hašek 4.12.2021 16:48

Duch "Velkého Německa" se probouzí.

V roce 2023 "bude Stalingradu 80 let".

Š. Hašek 4.12.2021 16:47

Nakonec nám ještě televize řekne, že sovětská armáda - nějakou prapodivnou svojí neschopností - se dostala do Berlína. A že to je přece jasný znak kvality Wehrmacht/Branné moci. Velení a stratéga Hitlera.

Prostě - kdo dožene svoje vojsko v letním do ruské zimy je kreten. A počítá to dokonce "bleskově"! Nebo - že by on "jen myslel"???

"Myslitelů" dneska máme zas celé houfy, katedry. Televizi. V Německu asi nejvíc.