12.5.2021 | Svátek má Pankrác


GLOSA: Důležitý kompromis

2.1.2009

Po jedenácti měsících legislativní práce těsně před vánočními svátky Evropský parlament podpořil klimaticko-energetický balíček, který má zaručit, že Evropská unie dosáhne v roce 2020 tří konkrétních cílů v této oblasti: snížit emise skleníkových plynů o 20 procent, posílit energetickou účinnost o 20 procent a dosáhnout dvacetiprocentního podílu obnovitelných zdrojů energie.

I já jsem tentokrát podpořil legislativní návrh v rámci klimaticko-energetického balíčku, tzn. zprávy europoslanců Avril Doyle, Chris Davies, Satu Hassi a Dorette Corbey. Tyto návrhy byly předmětem velmi dlouhých diskuzí, jednání mezi Radou zastoupenou francouzským předsednictvím i Evropským parlamentem zastoupeným zpravodaji a stínovými zpravodaji z většiny politických skupin, přičemž původní návrh, například pro chemický průmysl jak český, tak evropský, byl zcela likvidační. V polovině prosince bylo dosaženo shody, a to především díky ústupkům ze stran členských států i poslanců Evropského parlamentu. Byla nastavena jasná kritéria pro jednotlivé sektory průmyslu a postupný náběh jednotlivých opatření.

Podařilo se tak dosáhnout kompromisu, který zachovává původní ambiciózní cíle v ochraně životního prostředí a přitom nastavuje podmínky, které neomezují průmysl v jeho činnosti a nejsou vůči němu nepřátelské.

poslanec Evropského parlamentu
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.