22.4.2021 | Svátek má Evženie


GLOSA: Dubové háje a pštrosi

18.8.2006

Zátkování vín umělohmotnými zátkami může do roku 2015 ohrozit samu existenci hájů korkových dubů ve Středomoří, jak uvedl Světový fond na ochranu přírody (WWF). Vinaři by měli zůstali věrni tradičním korkovým zátkám, protože při stávajícím trendu by se v roce 2015 umělohmotné zátky užívaly z 95. To by kromě jiného znamenalo likvidaci tří čtvrtin hájů korkových dubů ve Středomoří a zmizení tří druhů dubů, o ztrátě pracovních míst nemluvě.

I když může jít o nadsazený odhad, něco na tom je. Očekávám příslušnou aktivitu hnutí chránících životní prostředí, hm... Připomíná mi to souvislost mezi genocidou pštrosů na počátku minulého století v souvislosti s rozvojem automobilismu. Nechápete? Po světě existovaly stovky pštrosích farem, kde se chovali pštrosové kvůli pérům sloužícím coby ozdoba dámských klobouků. Jenže rozmach výroby aut, která byla značně nižší než kočáry, způsobil, že čím dál víc dam se do auta kvůli kloboukům dostávalo obtížně. Péra překážela.

Takže do háje šly jak klobouky, tak pštrosí farmy a pštrosi.
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.