9.4.2020 | Svátek má Dušan


GLOSA: Druhá šance

24.9.2015

Řecký premiér zvítězil. Bude to ale tentýž politik?

Bývalý řecký premiér Alexis Tsipras v neděli rozdával úsměvy na všechny strany. Jeho sázka do loterie vyšla. V předčasných volbách s přehledem obhájil prvenství svého levicového uskupení Syriza. A to navzdory černým scénářům, jež v uplynulých dnech vykreslovaly sondáže veřejného mínění. Většina z nich sice hádala, že jednačtyřicetiletý politik uspěje, nikoli však, že o více než osm procent před druhou, konzervativní stranou Nová demokracie.

Řekové zkrátka své oblíbené enfant terrible evropské scény nepotopili. A to přesto, že Tsiprase lze v rámci jeho partaje za bruselského kverulanta považovat už jen stěží. Vždyť předčasné volby vyhlásil hlavně kvůli svárům uvnitř Syrizy, kde se proti němu postavilo tvrdé jádro. Tedy ti, kteří volali po plnění programu, jenž Syrizu vynesl v lednu k moci. Co bylo jeho hlavním bodem? Zjednodušeně „odmítání škrtů a bruselsko-německých nařízení“. Tsipras však v červenci podepsal další škrty a terminologií zaťatého souvěrce Syrizy i ten „diktát“, když po celonočním vyjednávání přijal tvrdé podmínky pro získání třetího – avšak nezbytného – finančního balíčku pro zemi v krachu.

Takže zatímco v lednu Tsipras slavil vítězství coby skalní představitel radikální levice, nekompromisní k požadavkům mezinárodních věřitelů a volající po obnovení řecké národní hrdosti, v neděli post obhájil jako víceméně středolevicový politik, který je ochotný hledat cestičky k uspokojení všech stran. Brusel také včera patřil ke gratulantům. Vzkázal, že nutné je „neztrácet čas“. To jistě ano. Řekové ho se šesti volbami za posledních osm let ztratili už dost. Jen je otázka, zda Tsipras působící podle rčení „kam vítr, tam plášť“ je ten pravý reformista. Uvidíme. Druhou šanci dostal.

LN, 22.9.2015
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.