Neviditelný pes

GLOSA: Dotaz k Evropanům

15.4.2021

Představte si situaci: dva chlapi a jedna ženská přijdou do hospody. Ti dva chlapi si najdou židle a kecnou si a nechají ženskou stát. Ta musí počkat, až jí pingl najde nějakou šamrli opodál. Jistě si tu scénku umíte představit a zkuste zapřemýšlet, co s ní.

Protože jsem ze staré školy, pokládal bych ty dva chlapy za nevychovaná hovada. Rodiče mě vedli k tomu, že se smím posadit, až když si sedne dáma. A naopak, když už sedím a přichází dáma ke stolu, vstanu a počkám, až si sedne. Tak mě doma cepovali, ale to už je půl století tomu nazad.

Dnes máme rovnoprávnost a žena je sebevědomá a nepotřebuje, aby ji někdo pouštěl jako první do dveří, neřkuli aby jí dával přednost u stolu. Máme na to celé instituce, aby se tím zabývaly. Z tohoto hlediska je tudíž naprosto v pořádku, když se předseda Evropské rady Charles Michel a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan kecli do křesel a nechali na sebe koukat šéfku Evropské komise Ursulu von der Leyenovou. Nakonec se musela posadit kousek dál na kanape, to jí dovolili. Prý je to protokolárně v pořádku a asi je to v pořádku i z hlediska soudobých móresů, kdy přednost ve dveřích znamená pro ženu urážku. Nezbývá mi tedy než se vyznat z čistě osobního znepokojení nad celou věcí.

Paní von der Leyenová je šéfka exekutivy Evropské unie, ekonomického gigantu s půl miliardou občanů. Představitel Turecka si jí váží tak, že ji nechá odsunout na kanape. Že by náhoda, která je navíc protokolárně v pořádku? V únoru se vypravil viceprezident komise a její vysoký představitel Josep Borrell Fontelles do Moskvy. Tento činitel má na oficiální webové stránce EU svoji parole de guerre, které zní: Silnější Evropa ve světě. Přijel do Moskvy, nechal se ponížit ruským ministrem zahraničí Lavrovem a odjel jako spráskaný pes se šlápotou na zadku a s visačkou Evropa není důvěryhodný partner. Možná, že to zajímá málo lidí, pokud vůbec někoho v době, kdy máme starosti o existenci a o svoje zdraví. Více nás tedy zajímá, že půlmiliardový gigant s celosvětovou ekonomickou váhou nedokáže donutit výrobce medikamentů, aby splnili to, k čemu se smluvně zavázali.

Momentálně mě nenapadá nic, než pokyvovat hlavou. Co je to stát? Při pohledu zvenčí je to široce pojaté společenství lidí, kteří ho řídí a reprezentují. Totéž platí o společenství států, jako je Evropská unie. Josep Borrell Fontelles a Ursula von der Leyenová se nevylíhli z vajec v bruselském sídle Komise. Byli do svých postů nominováni a nějakým mechanismem dosazeni. A je tu příležitost zeptat se každého Evropana, který se cítí zklamán a ponížen: koho jste volili do Evropského parlamentu? Jak aktivně se zajímáte o evropskou politiku? Odpovědi zní „nevolili, nijak“? Tak se nedivte, jak to vypadá, protože za vás volili jiní a ti do čela ty Borrelly a Leyenové nasunuli.

LN, 12.4.2021

Neff.czzpět na článek