26.10.2021 | Svátek má Erik


GLOSA: Dotaz k Evropanům

15.4.2021

Představte si situaci: dva chlapi a jedna ženská přijdou do hospody. Ti dva chlapi si najdou židle a kecnou si a nechají ženskou stát. Ta musí počkat, až jí pingl najde nějakou šamrli opodál. Jistě si tu scénku umíte představit a zkuste zapřemýšlet, co s ní.

Protože jsem ze staré školy, pokládal bych ty dva chlapy za nevychovaná hovada. Rodiče mě vedli k tomu, že se smím posadit, až když si sedne dáma. A naopak, když už sedím a přichází dáma ke stolu, vstanu a počkám, až si sedne. Tak mě doma cepovali, ale to už je půl století tomu nazad.

Dnes máme rovnoprávnost a žena je sebevědomá a nepotřebuje, aby ji někdo pouštěl jako první do dveří, neřkuli aby jí dával přednost u stolu. Máme na to celé instituce, aby se tím zabývaly. Z tohoto hlediska je tudíž naprosto v pořádku, když se předseda Evropské rady Charles Michel a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan kecli do křesel a nechali na sebe koukat šéfku Evropské komise Ursulu von der Leyenovou. Nakonec se musela posadit kousek dál na kanape, to jí dovolili. Prý je to protokolárně v pořádku a asi je to v pořádku i z hlediska soudobých móresů, kdy přednost ve dveřích znamená pro ženu urážku. Nezbývá mi tedy než se vyznat z čistě osobního znepokojení nad celou věcí.

Paní von der Leyenová je šéfka exekutivy Evropské unie, ekonomického gigantu s půl miliardou občanů. Představitel Turecka si jí váží tak, že ji nechá odsunout na kanape. Že by náhoda, která je navíc protokolárně v pořádku? V únoru se vypravil viceprezident komise a její vysoký představitel Josep Borrell Fontelles do Moskvy. Tento činitel má na oficiální webové stránce EU svoji parole de guerre, které zní: Silnější Evropa ve světě. Přijel do Moskvy, nechal se ponížit ruským ministrem zahraničí Lavrovem a odjel jako spráskaný pes se šlápotou na zadku a s visačkou Evropa není důvěryhodný partner. Možná, že to zajímá málo lidí, pokud vůbec někoho v době, kdy máme starosti o existenci a o svoje zdraví. Více nás tedy zajímá, že půlmiliardový gigant s celosvětovou ekonomickou váhou nedokáže donutit výrobce medikamentů, aby splnili to, k čemu se smluvně zavázali.

Momentálně mě nenapadá nic, než pokyvovat hlavou. Co je to stát? Při pohledu zvenčí je to široce pojaté společenství lidí, kteří ho řídí a reprezentují. Totéž platí o společenství států, jako je Evropská unie. Josep Borrell Fontelles a Ursula von der Leyenová se nevylíhli z vajec v bruselském sídle Komise. Byli do svých postů nominováni a nějakým mechanismem dosazeni. A je tu příležitost zeptat se každého Evropana, který se cítí zklamán a ponížen: koho jste volili do Evropského parlamentu? Jak aktivně se zajímáte o evropskou politiku? Odpovědi zní „nevolili, nijak“? Tak se nedivte, jak to vypadá, protože za vás volili jiní a ti do čela ty Borrelly a Leyenové nasunuli.

LN, 12.4.2021

Neff.czDěti zabalené do merina. Redakce testovala oblečení Crawler
Děti zabalené do merina. Redakce testovala oblečení Crawler

Redakce se pustila do testování oblečení od značky Crawler, která vše šije ručně a z merino vlny. Zajímají vás názory našich maminek?


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.